Ухвала від 22.12.2017 по справі 757/71684/17-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/71684/17-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2017 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участі секретаря ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 , розглянувши матеріали досудового розслідування № 42017000000001108 від 10.04.2017, за погодженням прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ведення якого здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), із можливістю зняття копій інформації, що міститься в даній електронній інформаційній системі, в межах відомостей стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , а також до оригіналів документів, складених, оформлених, отриманих тощо уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 в ході та за результатами проведення відповідних перевірочних дій стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 з можливістю одержання належним чином завірених їх копій.

В судове засідання слідчий не з'явилась, проте подала заяву про розгляд клопотання у її відсутність, підтримуючи викладені у ньому обставини.

Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду повідомлявся належним чином.

Клопотання обґрунтовано наступним. Другим слідчим відділом управління з розслідування злочинів, вчинених працівниками органів, які ведуть боротьбу зі злочинністю, Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000001108 від 10.04.2017 за фактами перевищення службових повноважень службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також подання ОСОБА_5 у 2016-2017 роках завідомо недостовірних відомостей у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365 та ст. 366-1 КК України. Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , у щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, подана 05.04.2017, вказав наявність цінного рухомого майна у вигляді транспортних засобів - легкових автомобілів Мерседес S500 2011 року випуску, Інфініті FX 37S 2011 року випуску, Мазда 03 2008 року випуску. Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік, яка подана ОСОБА_5 30.03.2016 відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011, зазначено відомості про транспортний засіб, що перебуває у власності, в оренді чи іншому праві користування декларанта, автомобіль Мерседес Е320 2002 року випуску. При цьому, у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, яка подана ОСОБА_5 30.03.2015 відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011, зазначено відомості про транспортний засіб, що перебуває у власності, в оренді чи іншому праві користування декларанта, автомобіль Акура MDX 2006 року випуску. Разом з тим, опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено факти декларування 09.05.2017 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , доходу від відчуження рухомого майна - транспортного засобу в сумі 1 236 244 грн.

При цьому про суттєві зміни у майновому стані в 2017 році, а саме придбання до 09.05.2017 транспортного засобу на суму 1 236 244 гривень, ОСОБА_5 . Національне агентство з питань запобігання корупції не повідомляв.

Водночас 18.05.2017, у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01 січня 2017 року по 18 травня 2017 року, перед звільненням, ОСОБА_5 задекларовано окрім іншого й вищевказаний дохід від відчуження рухомого майна - транспортного засобу в сумі 1 236 244 грн. та цінне рухоме майно у вигляді транспортних засобів - легкових автомобілів Мерседес S500 2011 року випуску, Інфініті FX 37S 2011 року випуску, Мазда 03 2008 року випуску.

Таким чином, ОСОБА_5 у попередні звітні періоди (декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік подана 03.11.2016 та декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік подана 05.04.2017) не задекларував цінне рухоме майно вартістю 1 236 244 гривень, від реалізації якого в подальшому отримав дохід на зазначену суму. Наведені обставини можуть свідчити про декларування ОСОБА_5 недостовірної інформації. При цьому, сам ОСОБА_5 , незважаючи на неодноразові виклики до органу досудового розслідування для допиту не з'явився.

Із урахуванням наведеного, зважаючи на обмеженість публічного доступу до конфіденційної інформації, що подається суб'єктами декларування та міститься у Реєстрі, в органу досудового розслідування, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин можливого вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України у даному кримінальному провадженні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ведення якого здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах відомостей стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , а також до оригіналів документів, складених, оформлених, отриманих тощо уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 в ході та за результатами проведення відповідних перевірочних дій стосовно нього, з можливістю одержання належним чином завірених їх копій.

Отримання доступу до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в межах відомостей стосовно ОСОБА_5 , із можливістю зняття копій інформації, що міститься в даній електронній інформаційній системі в межах зазначеного суб'єкта декларування, а також до оригіналів документів, складених, оформлених, отриманих тощо уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 в ході та за результатами проведення відповідних перевірочних дій стосовно нього, з можливістю одержання належним чином завірених їх копій, поряд з іншим, надасть можливість органу досудового розслідування підтвердити факт ймовірного декларування ОСОБА_5 недостовірної інформації за 2015, 2016 роки та за період з 01 січня 2017 року по 18 травня 2017 року, перед звільненням.

Вищевказана інформація сама по собі та в сукупності з іншими речами та документами має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочину, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень.

Вивчивши матеріали, слід зазначити наступне.

Згідно ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Згідно ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ст.160 КПК України у клопотанні зазначаються:1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Згідно ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Звернувшись із згаданим клопотанням сторона кримінального провадженні не визначила: чіткий перелік документів, доступ до яких планується отримати, їх значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Відсутність вказаних відомостей та належного обґрунтування свідчить про недоведеність стороною кримінального провадження доцільності та необхідності здійснення тимчасового доступу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2,8,132,159-163,309 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, залишити без задоволення. Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1