Справа №701/1169/17-а
Провадження №2-а/701/43/17
19 грудня 2017 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого судді - А. І. Костенка
за участю секретаря - М. А. Чикурової
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, суд -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій і бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
На підставу своїх вимог спирається на те, що згідно наказу Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 71 о/с від 07.03.1990 року, позивач був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ з 07.03.1990 року. Згідно наказу ВДСО при УМВС України в Черкаській області № 218 о/с від 30.11.2007 року, позивача звільнено зі служби з органів внутрішніх справ. З 09.01.2008 року йому призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з цим він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії. Листом від 07.11.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії виходячи із грошового забезпечення працівників поліції у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. Листом від 21.11.2017 року відповідач відмовив позивачу у проведенні даного перерахунку пенсії. Як вбачається з тексту відмови, відповідач повністю визнає, що позивач має право на даний перерахунок пенсії, однак мотивація відмови зводиться до того, що відсутні відповідні бюджетні асигнування. Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними та прямо порушують права позивача, що і змусило позивача звернутися з даним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву, згідно якої позов підтримав та просив справу слухати без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.
Суд, вислухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини: згідно наказу Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 71 о/с від 07.03.1990 року, позивач був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ з 07.03.1990 року. Згідно наказу ВДСО при УМВС України в Черкаській області № 218 о/с від 30.11.2007 року, позивача звільнено зі служби з органів внутрішніх справ. З 09.01.2008 року йому призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з цим він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії. Листом від 07.11.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії виходячи із грошового забезпечення працівників поліції у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. Листом від 21.11.2017 року відповідач відмовив позивачу у проведенні даного перерахунку пенсії. Як вбачається з тексту відмови, відповідач повністю визнає, що позивач має право на даний перерахунок пенсії, однак мотивація відмови зводиться до того, що відсутні відповідні бюджетні асигнування. 19.12.2017 року на адресу суду надійшло заперечення від Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.12.2017 року № 11779/08, згідно якого, начальник головного управління ОСОБА_2, посилається, на те, що на момент звернення до суду позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок призначених за цим Законом пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначений Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Згідно з п. 2 Порядку про підстави проведення перерахунку пенсій особам згідно із Законом № 2262-ХІІ силові міністерства та відомства у п'ятиденний строк повідомляють Пенсійному фонду України. У п'ятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за встановленою формою та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсій. На виконання порядку, листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, що зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за № 1167/5. Повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою № 988. з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зазначений лист надійшов до головного управління 29.03.2017 за №398/01. Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, головне управління підготувало та 31.03.2017 направило до ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області. Листом ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області від 04.04.2017 № 37/22 дані списки повернуто на доопрацювання. 10.04.2017 року головним управлінням повторно направлено списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі стосовно позивача. 01.06.2017 року на адресу головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Згідно зі ст. 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсії, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають праве на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно із ст. 4 Бюджетного кодексу України надходження та витрати Державного бюджету України визначаються виключно законом про Державний бюджет, який щорічно затверджує Верховна Рада України. Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету реалізує бюджетну програму КПКВК 2506080. згідно з якою Пенсійному фонду передбачене бюджетні асигнування на пенсійні виплати, фінансування яких згідно з чинними законодавчими нормами повинно здійснюватись за рахунок коштів Державного бюджету, зокрема - на пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При формуванні видаткової частини бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 17. враховано основні звітні дані щодо чисельності пенсіонерів та розміру пенсійних виплат з урахуванням прогнозного зростання впродовж 2017 року прожиткового мінімуму згідно із Законом України від 21.12.2016 № 1801-УШ «Про Державний бюджет України на 2017 рік». У видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено. Згідно з п. 20 та п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Проте суд не погоджується з даною позицією відповідача, оскільки відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 7 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988. Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»). В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України). Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (Рішення від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004). В Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку. Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту позивача, як пенсіонера органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано право, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року №17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року №10-рп/2011). Аналіз прецедентної практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами - учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державною принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу. Зокрема, у справах «ОСОБА_3 Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії» та «Федоренко проти України» Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності. Тобто, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат, в тому числі і пенсійних - на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність. Матеріалами справи підтверджується та не спростовується відповідачем, що ГУ ПФУ в Черкаській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Черкаській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції); ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Однак, перерахунок та виплата пенсії позивачу здійснено не було. При цьому, відповідач в запереченнях на позовну заяву посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування. Також, відповідач зазначає, що фактично спір між ним та позивачем відсутній, оскільки відповідач не відмовляється проводити перерахунок та виплату пенсії позивачу після отримання відповідного бюджетного фінансування. Відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмові у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії.
Щодо позовних вимог в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає за необхідне відмовити в даній частині позовних вимог, оскільки згідно ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, тобто суду делеговано право, а не обов'язок до застосування положень ст. 267 КАС України і проаналізувавши матеріали справи суд зазначає, що позивачем не належно обгрунтовані підстави до застосування ст. 267 КАС України і в зв'язку з чим вважає, що в даному випадку не слід застосовувати положення ст. 267 КАС України.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 8, 9, 11, 17, 18, 19, 71, 99, 102, 128, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
Адмінстративний позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських - протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 -VIII від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
В решті позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя А. І. Костенко