Справа № 462/2452/17
20 грудня 2017 року Залізничний районний суд м.Львова у складі:
головуючого - судді Палюх Н.М.
при секретарі Андрушко Я.С.
з участю представника відповідачки - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за позовом ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому до ОСОБА_3 про стягнення коштів,
Позивач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому в червні 2017 року звернувся з позовом про стягнення з відповідачки ОСОБА_3 коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 489 грн. 97 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви ОСОБА_3 від 08.05.2015р. ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому їй надавалася субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2015р. до 30.04.2016р. Перевіркою, проведеною працівниками управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконком встановлено, що відповідачкою вчасно не поінформовано управління про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до інформації відділу адресно-довідкової роботи управління державної міграційної служби України в Рівненській області від 15.11.2016 р. №04/20782 відповідачка 30 червня 2016 року була знята з реєстраційного обліку за адресою м.Рівне, вул. Соборна, БОС 207, кв.37. Про вказану обставину відповідачка не поінформувала управління, чим порушила встановлені законодавством терміни, щодо повідомлення обставин, що впливають на призначення чи розмір субсидії на житлово-комунальні послуги.Відповідно до п. 14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 (далі - Постанова КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848): громадянин, якому призначено субсидію. зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово- комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.Підписом у заяві від 08 травня 2015 року відповідачка зобов'язувалася у разі зміни обставин, як можуть вплинути на отримання житлової субсидії протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто відповідачка усвідомлювала ймовірність настання наслідків у разі неповідомлення відомостей.Оскільки відповідачкою не було вчасно повідомлено інформацію про зміни у складі зареєстрованих осіб, то це призвело до надмірного нарахування житлової субсидії за період з липня по вересень 2016 року на суму 489 грн. 97 коп., що підтверджується розрахунком. Листом № 08-182 від 11.01.2017 р., відповідачці було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано в термін до 01.03.2017 р. внести на р/рахунок управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому суму надміру наданої субсидії в розмірі 489 грн. 97 коп., однак на даний час відповідачка кошти на р/рахунок ОСОБА_2 праці не сплатила.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав до суду заяву, в якій зазначив, що позов підтримує та просить справу розглядати без його участі, що суд вважає за можливе.
Представник відповідачки в судовому засіданні проти позову заперечила, дала пояснення аналогічні наведеним у запереченнях та додатково зазначила, що в червні 2016 р. відповідачка продала свою квартиру у м. Рівному по вул. Соборна БОС 207/37 і 16 червня цього ж року знялась з реєстрації за вказаною адресою, таким чином з 17 червня 2016р. ОСОБА_3 не являлась безпосередньо отримувачем субсидій. Через 2-ва тижні після продажу квартири ОСОБА_3 зверталась до позивача із заявою щодо переведення її особової справи, як репресованої та реабілітованої до м. Львова, при цьому їй не було повідомлено про необхідність подання заяви щодо припинення надання субсидії. 28.07.2016 р. їй була видана Залізничним відділом соціального захисту м.Львова довідка за №3632 про взяття на облік, як репресованої у м. Львові. Також зазначила, що згідно Постанови КМУ від 21.10.1995р. №848 (чинною на момент подання позовної заяви до суду) абзацу 7 та 8 пункту 20 “ Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання документів з недостовірними відомостями або неповідомлення про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертаються за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, а відтак всі суми помилково нарахованих субсидій по особових рахунках за комунальні послуги за адресою м. Рівне, вул. Соборна 207/37 ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненської міської ради мало можливість повернути на свій рахунок. За наведеного, просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідачки, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом, 08 травня 2015р. ОСОБА_3 звернулася до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому з заявою про призначення житлової субсидії, в якій просила призначити субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на квартиру, розташовану за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, БОС 207, кв.37. (а.с.5).
При зверненні із відповідною заявою ОСОБА_3 08 травня 2015р. заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. (а.с. 5 зв. бік).
У заяві на призначення допомоги відповідачка взяла на себе зобов'язання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру субсидії, поставив свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно дала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами ОСОБА_2.
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому ОСОБА_3 на підставі заяви та декларації було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.05.2015р. до 30.04.2016р. та рішенням від 16.06.2016р. житлова субсидія була автоматично продовжено на період з 01.05.2016р. по 30.04.2017р. в сумі 118 грн. 32 коп.
Також судом встановлено, що працівниками управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконком було проведено перевірку, в ході якої встановлено, що відповідачка вчасно не поінформовала управління про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за адресою: АДРЕСА_1.
Наведене підтверджується, інформаційною довідкою відділу адресно-довідкової роботи управління державної міграційної служби України в Рівненській області від 15.11.2016 р. №04/20782 відповідачка 30 червня 2016 року була знята з реєстраційного обліку за адресою м.Рівне, вул. Соборна, БОС 207, кв.37 (а.с. 3).
Згідно розрахунку розміру надміру виплачених коштів по призначеній субсидії, ОСОБА_4 нараховано субсидії за період з 01.07.2016 року по 30.09.2016 року на суму 489,97 грн. (а.с. 4).
Листом № 08-182 від 11.01.2017 р., відповідачці було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано в термін до 01.03.2017 р. внести на р/рахунок управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому суму надміру наданої субсидії в розмірі 489 грн. 97 коп., однак на даний час відповідачка кошти на р/рахунок ОСОБА_2 праці не сплатила.
Відповідно до п. 14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 (далі - Постанова КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848) громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово- комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру у відповідності до п. 13 вказаного Положення покладено на отримувача субсидій.
Згідно п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 зі змінами та доповненнями: Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за першою вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Абз.4 п.14 Положення в редакції станом на 01.05.2015 року передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді.
Тобто, 08.05.2015 року ОСОБА_3 звернулась до управління за призначенням субсидії, рішенням управління від 07.07.2015 року було призначено житлову субсидію на період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року. У зв'язку із закінченням терміну житлової субсидії та керуючись нормами абз. 4 п. 14 Положення в редакції від 01.05.2015 року, та враховуючи попереднє звернення ОСОБА_3 рішенням управління від 16.06.2016 року була автоматично продовжена житлова субсидія на період з 01.05.2016 року по 30.04.2017 року.
Відповідно до абз 7 п. 14 Положення в редакції від 01.05.2015 року перерахунок субсидії в межах установленогостроку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: зміни цін і тарифів на послуги, для оплати яких призначено субсидію. Тобто управління уповноважене в межах терміну призначення проводити перерахунок житлової субсидії. Однак при здійсненні такого перерахунку сума обов'язкової плати не змінюється, а змінюється лише сума наданої субсидії.
Згідно абз.4 п.15 Положення в редакції від 30.04.2016 р. встановлено, що після закінчення опалювального сезону: сума невикористаної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання) повертається виробником/виконавцем таких послуг до бюджету в повному обсязі на підставі акта звіряння, складеного разом із структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.
Постановою КМУ №534 від 23.08.2016 року «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення ( теплопостачань постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення» був затверджений Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води водовідведення та послуг з газо- електропостачання для індивідуального опалення.
Згідно п.3 «Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо, електропостачання для індивідуального опалення» затвердженого Постановою КМУ №55- від 23.08.2016 року розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону, а також станом на 01.05.2016 року обліковується переплата за послугу. Тобто таке повернення коштів відбувається незалежно від наявності надмірно виплаченої суми субсидії.
Відповідно до акту звірки від 26.09.2016 року між ТОВ «Рівнетеплоенерго» та ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, згідно Постанови КМУ №534 від 23.08.2016 року, було проведено повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату житлових послуг, відповідно до переліку осіб, який був наданий ТОВ «Рівнетеплоенерго». З особового рахунку ОСОБА_5 були зняті кошти в порядку передбаченому вищезазначеними нормами законодавства.
Суд критично оцінює покликання представника відповідачки на те, що всі суми помилково нарахованих субсидій по особових рахунках за комунальні послуги за спірною адресою позивач міг згідно з Положенням повернути на свій рахунок, а не звертатись з позовом до суду, оскільки такі є безпідставними та необгрунтованими, так як згідно п. 20 вказаного Положення Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. Повернення суми невикористаної субсидії на оплату житлових послуг (абз.4 п.15 Положення від 30.04.2016 року) не можна ототожнювати з поняттям визначеним в абз 7 п.20 Положення в редакції від 03.10.2017 року, а саме: «Сум субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру повертається шляхом зняття відповідних сум особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг», оскільки ці дії супроводжуються різними підставами виникнення. Повернення суми невикористаної субсидії на оплату житлових послуг відбувається, у зв'язку з економією домогосподарства, а зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії зумовлене наявністю дій чи бездіяльності зі сторони одержувачів субсидії наслідком чого стає надмірно виплачена сума субсидії.
Суд також критично оцінює покликання представника відповідачки на те, що після 17 червня 2016 р. ОСОБА_3 не являлась безпосередньо отримувачем субсидії, оскільки відповідно до п. 6. Положення в редакції від 01.05.2015 року субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму ( оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки зі сплати житлово-комунальних послуг. Згідно п.13 Положення в редакції від 01.05.2015 року для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках передбачених абзацом третім п.12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності). З огляду на те, що субсидія призначається особі, яка звернулася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з врахуванням різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та сукупним доходом сім'ї то з цього випливає висновок, що надання субсидії прив'язується до осіб, яким вона надається, а не до житлового приміщення.
Разом з тим, відповідачкою не дано суду належних доказів на підтвердження того, що вона повідомила позивача про зміну складу зареєстрованих у квартирі осіб.
Таким чином, судом встановлено, що внаслідок неповідомлення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у квартирі осіб відповідачці були надміру перераховані кошти у вигляді житлової субсидії в сумі 489, 97 грн. та що кошти вказаному ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому не повернуто.
За наведеного вище, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 12, 89, 263, 265 ЦПК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, суд-
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому кошти, надміру виплачені за призначеними субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 489 / чотириста вісімдесят дев»ять/ грн. 97 коп.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: