Окрема ухвала від 29.12.2017 по справі 815/6301/17

Справа № 815/6301/17

ОКРЕМА УХВАЛА

29 грудня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) справу за адміністративним позовом Державної фіскальної служби України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Бессарабія - Агро» про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебувала вказана справа, по якій постановою суду від 29 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено, скасувано постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 01.11.2017 року ВП №55011033.

Підставою для звернення позивача за судовим захистом слугувало те, що в Автоматизованій системі виконавчого провадження є 2 (дві) постанови про відкриття виконавчого провадження, а саме: постанова про відкриття виконавчого провадження ВП№55011033 з датою відкриття від 01.11.2017 року та постанова з датою відкриття від 22.11.2017 року, що суперечить ЗУ «Про виконавче провадження».

Винесенню оскаржуваної постанови передувало подання заяви ТОВ «Бессарабія - Агро» від 12.10.2017 р. за № 12/10/2017-01.

Вказана заява зареєстрована 13.10.2017 року за № 30786-0-33-17, що підтверджується

Реєстраційно - контрольною карткою № 30786-0-33-17 (відповідальний підрозділ 1.7 - ОСОБА_1 - Заступник Міністра).

Згідно відомостей Реєстраційно - контрольної картки № 30786-0-33-17:

Розділ 10 Відмітка про виконання документа - 17.10.2017 року (ОСОБА_2),

Зміст відповіді - До розгляду (Ярушевський).

Разом з цим, Інформація про виконавче провадження, яка міститься в Автоматизованій системі виконавчого провадження (ВП 55011033) містить інформацію про дату надходження виконавчого документа до державного виконавця - 26.10.2017 р.

Законом України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ст. 1 Закону).

Виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад, зокрема, верховенства права та законності (ст. 2 Закону).

Частиною 5 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

Міністерством юстиції України, відповідно до вимог Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» розроблено та затверджено «Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження» (наказ Міністерства юстиції України №2432/5 від 05.08.2016 р.). Вказане Положення визначає механізм функціонування автоматизованої системи виконавчого провадження.

Розділом ІІ «Реєстрація вхідної і вихідної кореспонденції» врегульовано послідовність вчинення дій відповідальних осіб щодо реєстрації та опрацювання кореспонденції.

Розділом ІІІ «Автоматичний розподіл виконавчих документів в органах державної виконавчої служби» визначено, що автоматичний розподіл виконавчих документів в органі державної виконавчої служби здійснюється в день їх реєстрації на підставі інформації, внесеної до Системи відповідальною особою.

Таким чином, під час розгляду справи судом встановлено порушення статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» та Наказу Міністерства юстиції України №2432/5 від 05.08.2016 р., оскільки має місце порушення відповідальними особами термінів розгляду заяви про виконання судового рішення ТОВ «Бессарабія - Агро» та винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Заява ТОВ «Бессарабія - Агро» про виконання судового рішення від 12.10.2017 р.

Зареєстрована 13.10.2017 р.

До розгляду - 17.10.2017 р.

Дата надходження виконавчого документу до державного виконавця - 26.10.2017 р.

Дата відкриття виконавчого провадження - 22.11.2017 р.

Кодексом адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (ст.6).

Європейський суд з прав людини в п. 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997 р. зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені ст. 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (див. п. 68 рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції" від 15.03.2001 р.).

Нарешті, саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вимог Конвенції (п. 41 рішення у справі "Ромашов проти України" від 27.07.2004р).

Згідно ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Відповідно до розділу ІХ «Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження» (наказ Міністерства юстиції України №2432/5 від 05.08.2016 р.), контроль за строками вчинення виконавчих дій здійснюється керівником органу державної виконавчої служби (п. п 3-4).

Таким чином, зазначені вище дії та бездіяльність відповідальних осіб Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України призвели до порушень Закону України «Про виконавче провадження».

Керуючись ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ :

Про виявленні вище порушення закону в діях відповідальних осіб Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України довести до відома Заступника Міністра юстиці України з питань виконавчої служби ОСОБА_1 для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Про вжиті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується (ч. 7 ст. 249 КАС України).

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали.

Пунктом 15.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Потоцька Н.В.