26 грудня 2017 р. Справа № 818/1495/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Майбороди А.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Гордієнко О.В.,
представників відповідачів - Харченка М.А., Мартиненка М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріата про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення, -
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріата і просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 326 від 11.09.2017 «Про відсторонення від виконання обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_1 »;
- визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 344 від 26.09.2017 «Про внесення змін до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 року № 326»;
- поновити підполковника ОСОБА_1 на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що оскаржувані накази не містять терміну відсторонення ОСОБА_1 від посади, є фактичним звільненням з посади старшого офіцеру, питання щодо призначення та звільнення від посади якого вирішуються виключно вищестоящими штабами. Вважає, що при прийнятті оскаржуваних наказів військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_1 діяв не у межах наданих повноважень. Крім того, наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 326 від 11.09.2017 вианий під час перебування позиваач на лікарняному.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі і просили суд їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили суд відмовити у його задоволенні. Зазначали, що оскаржувані накази про відсторонення позивача від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 видавалися на виконання наказу вищестоящого командування, який є діючим, а тому вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 є необгрунтованими. На їх думку, відсторонення ОСОБА_1 від посади відбулося з дотриманням положень Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Заслухавши позивача, його представника, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що наказом Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 28.09.2015 №773 ОСОБА_1 був призначений на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , на вищу посаду у порядку просування по службі з шпк "майор" на "підполковник" (а.с.13).
11.09.2017 наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 326 підполковника ОСОБА_1 було відсторонено від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 з 12.09.2017 (а.с.16-17).
26.09.2017 наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 344 були внесені зміни до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 за № 326, а саме:
пункт 1 викладено в такій редакції :"відсторонити підполковника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 ".
пункт 2 викладено в такій редакції: "тимчасове виконання обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 покласти на майора ОСОБА_2 , заступника військового комісара-начальника відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ";
пункт 3 викладено в такій редакції: "підполковника ОСОБА_1 тимчасово допустити до виконання обов'язків вакантної посади начальника відділення забезпечення Охтирського об'єднаного міського військового комісаріату".
Пунктом 4 наказу №344 передбачено призначення комісії для проведення організованої передачі справ.
Відмовляючи у задоволенні позову суд виходить з наступного.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 26.04.2016 військовим прокурором Сумського гарнізону до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості щодо вчинення підполковником ОСОБА_1 кримінального правопорушення за ознаками ч.З ст. 368 Кримінального Кодексу України.
На адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов наказ командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " від 06.09.2017 №502/11/1131, в якому було визначено командирам військових частин, обласним, Київському міському військовим комісарам до 12.09.2017 відповідно до статті ст. 91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року №551-XIV відсторонити від виконання службових повноважень військовослужбовців, яким повідомлено про підозру та порушити встановленим порядком клопотання про скасування їм допуску до державної таємниці відповідно до пункту 1 статті 23 Закону України "Про державну таємницю"(а.с.44).
Також у вищезазначеному наказі було визначено, що порядок "зарахування у розпорядження військовослужбовців, яким вбачається отримання неправомірної вигоди та повідомлено про підозру у вчиненні ними злочину, застосовувати постійно".
На адресу Сумського обласного військового комісара надійшло розпорядження начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 від 08.09.2017 року № 502/2/4/1/1704 щодо відсторонення до 12.09.2017 за ст. 91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV від виконання службових повноважень конкретних військовослужбовців (додаток 1), яким повідомлено про підозру та порушення відносно них встановленим порядком клопотання про скасування їм допуску до державної таємниці відповідно до п.1 статті 23 Закону України "Про державну таємницю" (а.с.45).
Одночасно з метою контролю виконання рішень начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2017 №2136/нвгш/1 та від 05.09.2017 №22423/С, розпорядження начальника Головного управління персоналу Генерального штабу від 05.09.2017 №321/557 та розпорядження тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу - "першого заступника командувача військ оперативного командування від 08.09.2017 року №502/2/4/1/1700 щодо відсторонення від виконання службових повноважень військовослужбовців, яким вбачається отримання неправомірної вигоди (отримання хабара) та повідомлено про підозру у вчиненні ними злочину, надійшло розпорядження вищестоящого командування щодо надання доповіді про хід виконання зазначених вище рішень і розпоряджень.
ІНФОРМАЦІЯ_7 на адресу вищестоящого командування надав доповідь про те, що розгляд справи стосовно позивача триває, а ухвалою Великописарівського районного суду Сумської області від 02.12.2016 (справа №575/836/16-к) було відмовлено у задоволенні клопотання військового прокурора Сумського гарнізону про відсторонення обвинуваченого ОСОБА_1 від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв'язку з тим, що наказ командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 06.09.2017 не був скасованим, розпорядження із зазначенням саме позивача також не було скасоване, військовий комісар Сумського обласного військового комісаріату п.1 наказу від 11.09.2017 №326, на виконання вищезазначених рішень вищестоящого командування, відсторонив від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_1 з 12.09.2017 . У зв'язку з хворобою ОСОБА_1 , наказом від 26.09.2017 №344 «Про внесення змін до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 №326, п.1 викладений у новій редакції, а саме: відсторонити підполковника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Одночасно, з метою забезпечення безумовного виконання рішень начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2017 №2136/нвгш/1 та від 05.09.2017 №22423/С, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов запит від відділення військової служби правопорядку Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 13.09.2017 №1987 про надання інформації щодо, застосування визначеного порядку до підлеглих військовослужбовців, яким вбачається отримання неправомірної вигоди (одержання хабара) та повідомлено про підозру у вчиненні ними злочину (а.с.47).
У зв'язку з тим, що у Додатку 1 до розпорядження був зазначений підполковник ОСОБА_3 , який є безпосередньо підпорядкованим військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній і виконав наказ про відсторонення від посади із зазначенням підстав, визначених у доведеному для безумовного виконання алгоритмі.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 N 551-XIV військовослужбовець, якому повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності та професійної діяльності, повязаної з наданням публічних послуг, та/або повязаного із зловживанням своїм службовим становищем, підлягає відстороненню від виконання повноважень у порядку, визначеному законом.
Порядок усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків, відсторонення від виконання службових повноважень, повноважень на посаді або відсторонення від посади передбачено Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.
Пунктом 122 Положення визначено, що усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Військовослужбовець, стосовно якого винесено постанову про притягнення як обвинуваченого у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді до розгляду справи судом.
Відсторонення військовослужбовців від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Військовослужбовці, які усунуті від виконання службових обов'язків, відсторонені від виконання службових повноважень, а також відсторонені від виконання повноважень на посаді або відсторонені від посади (якщо до них не застосовано запобіжних заходів кримінального провадження у виді домашнього арешту або тримання під вартою), продовжують проходити військову службу згідно з цим Положенням, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених командиром (начальником) військової частини.
Грошове забезпечення військовослужбовців, які усунуті від виконання службових обов'язків, відсторонені від виконання повноважень на посаді або відсторонені від посади, здійснюється в порядку, визначеному Міністром оборони України.
Поновлення у правах усунутих від виконання службових обов'язків відбувається відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Військовослужбовці, які були відсторонені від посади, поновлюються в установленому порядку на посаді в разі скасування відповідної ухвали слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження, винесення судом виправдувального вироку, відмови у порушенні кримінальної справи за відсутності події злочину, відсутності у діянні складу злочину, за недоведеності їх участі у вчиненні злочину або в разі закриття кримінальної справи, а військовослужбовці, які були відсторонені від виконання повноважень на посаді, поновлюються у виконанні повноважень на посаді у разі скасування в установленому порядку постанови про притягнення особи як обвинуваченого у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, винесення судом виправдувального вироку, відмови у порушенні кримінальної справи за відсутності події злочину, відсутності у діянні складу злочину, за недоведеності їх участі у вчиненні злочину або в разі закриття кримінальної справи.
Отже, у звязку із тим, що розгляд кримінальної справи відносно обвинуваченого ОСОБА_1 триває, останній правомірно відсторонений від виконання повноважень на посаді до розгляду справи судом.
Посилання позивача та його представника на те, що у наказі про відсторонення не зазначено терміну відсторонення є безпідставними, оскільки особа відстороняється від виконання повноважень на посаді до розгляду справи судом (пункт 122 Положення).
Необгрунтованим є і посилання позивача на те, що він фактично був звільнений з посади. Так, згідно пунту 3 наказу №344 від 26.09.2017 підполковника ОСОБА_1 тимчасово допущено до виконання обов'язків вакантної посади начальника відділення забезпечення Охтирського об'єднаного міського військового комісаріату. При цьому позивач і насьогодні продовжує отримувати грошове забезпечення (а.с.59).
Щодо відсторонення ОСОБА_1 у період перебуваня його на лікарняному, то суд зазначає наступне.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивач перебував на лікарняному у період з 09.09.2017 по 22.09.2017 (а.с.60). Фактично ж наказ про відсторонення був реалізований після виходу ОСОБА_1 на службу. Так, 26.09.2017 наказом №344 було внесено зміни до п.1 наказу від 11.09.2017 №326 саме з урахуванням хвороби позивача. 27.09.2017 позивачем було видано наказ за №138 (а.с.57-58) про проведення інвентаризації майна ІНФОРМАЦІЯ_2 станом на 29.09.2017.
Посилання представника позивача на те, що ухвалою Великописарівського районного суду Сумської області від 02.12.2016 вже було відмовлено у задоволенні клопотання військового прокурора Сумського гарнізону про відсторонення обвинуваченого ОСОБА_1 від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому відсторонення відповідачем за це саме кримінальне діяння є неможливим, суд вважає необгрунтованими, оскільки вказане клопотання про відсторонення було заявлене військовим прокурором як захід забезпечення кримінального провадження, який здійснюється відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Крім того, суд зазначає, що підставою для винесення оскаржуваних наказів стали рішення Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2017 № 2136/НВГШ/1, від 05.09.2017 № 22423/С.
Позивачем в судове засідання не було надано належних доказів щодо оскарження наведених рішень Генерального штабу Збройних Сил України, що свідчить про їх чинність на момент винесення наказу про відсторонення позивача від виконання службових обовязків та на даний час.
За встановлених під час судового розгляду справи обставин, суд дійшов висновку про те, що при прийнятті оскаржуваних наказів військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 326 від 11.09.2017 та за №344 від 26.09.2017, відповідач діяв на підставі,у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріата про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено і підписано 29.12.2017.
Суддя Н.В. Савицька