22 грудня 2017 року м. РівнеСправа №817/1980/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Щербакова В.В., судді Махаринця Д.Є. , Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
кандидата в депутати Вараської міської ради від ПП "Українське об'єднання патріотів-УКРОП" ОСОБА_1
доВараської міської виборчої комісії Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2,
про визнання протиправними дій,
Кандидат в депутати Варської міської ради від ПП "Українське об'єднання патріотів-УКРОП" ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1А.) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Вараської міської виборчої комісії Рівненської області (далі - Вараська МВК) про визнання протиправними дій щодо проведення засідання 02.12.2017 в частині зняття кандидатури ОСОБА_1 з реєстрації, як кандидата в депутати до Вараської міської виборчої комісії Рівненської області, та в частині реєстрації кандидатури ОСОБА_2 в депутати Вараської міської виборчої комісії Рівненської області.
В обґрунтування позову позивач вказує, що за підсумками виборів депутатів Вараської міської ради від партії "УКРОП" до міської ради було обрано 4 депутати, в той час, як ОСОБА_1 зайняв 6 місце в рейтингу кандидатів в депутати від партії "УКРОП". Зазначає, що оскільки один з новообраних депутатів від партії "УКРОП" відмовився від посади депутата Вараської міської ради, а інший склав повноваження депутата Вараської міської ради, позивач набув право бути обраним до складу Вараської міської ради як наступний кандидат на посаду депутата від партії "УКРОП". ОСОБА_1 стверджує, що 03.10.2017 у зв'язку з рішенням Вараського партійного осередку ПП "Українське об'єднання патріотів - УКРОП" він подав заяву до Вараської територіальної виборчої комісії про зняття його кандидатури з реєстрації в депутати. Повідомляє, що згодом ним було прийняте рішення про відкликання раніше поданої заяви про зняття його кандидатури з реєстрації в депутати від 03.10.2017, проте у зв'язку з відсутністю голови Вараської МВК за юридичною адресою комісії та неможливістю зв'язатися з нею по телефону протягом тривалого часу не мав змоги подати відповідну заяву. Позивач вказує, що рішення про зняття його кандидатури з реєстрації в депутати міської ради прийнято відповідачем з порушенням встановленого законом порядку у вихідний день, не за місцем юридичної адреси комісії і без повідомлення його та заінтересованих осіб про дату, місце і час проведення засідання. Відтак вважає, що такими діями порушені його права, а відповідач позбавив його можливості подати заяву про відкликання раніше поданої заяви про зняття його кандидатури з реєстрації в депутати. Виходячи з наведеного просить задовольнити позовні вимоги.
Позивач в судове засідання не прибув, представник позивача у поданому суду клопотанні просив розглянути справу за його відсутності (а.с.63).
Відповідач адміністративний позов не визнав, подав письмові пояснення (а.с.32), зі змісту яких слідує, що 02.12.2017 комісія, розглянувши заяву кандидатів в депутати від політичної партії "УКРОП" про відмову в реєстрації та виключення із списка кандидатів відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори" визнала обраним депутатом кандидата в депутати наступного по списку партії ОСОБА_2 Вказує, що ОСОБА_1 входив до списку осіб, які подали заяви про відмову в реєстрації кандидатом в депутати до міської ради та виключення їх із списку кандидатів. Також стверджує, що оскільки чинним законодавством не передбачено конкретне місце, де мають проводитись збори виборчої комісії в після виборчий період та враховуючи, що приміщення, яке було закріплене за Вараською МВК здане відразу після виборів, то засідання комісії проводилось в приміщенні волонтерського центру, яке виділила для волонтерів міста партія "Батьківщина". Відповідач вважає, що засідання Вараської МВС, яке проводилось 02.12.2017 не було таємним, всі члени комісії повідомлялись про його проведення належним чином, а обов'язок повідомляти про дату, час та місце його проведення на сайті міста та в ЗМІ у комісії відсутній. Відтак вважає, що всі кандидати, в тому числі й позивач, мали достатньо часу для відкликання своїх заяв про зняття їх кандидатур з реєстрації в депутати міської ради. З цих підстав просить в задоволенні позову відмовити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Причини неприбуття у судове засідання не повідомив.
В ході судового розгляду судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною 3 статті 3 КАС України закріплено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 12 ст.172 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши позовну заяву, письмові пояснення відповідача, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з урахуванням такого.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, за результатами проведення 25.10.2015 місцевих виборів до складу Вараської (Кузнецвської) міської ради від політичної партії "Українське об'єднання патріотів - УКРОП" (далі - політична партія "УКРОП") увійшло 4 депутати. За результатами голосування ОСОБА_1 зайняв 6 місце серед кандидатів у депутати міської ради від політичної партії "УКРОП" із кількістю голосів виборці 52 та відсотковим показником 10,26% (а.с.37).
Як повідомив в позовній заяві позивач та не заперечив відповідач, один із обраних депутатів до Вараської міської ради також був обраний депутатом Рівненської обласної ради, у зв'язку з чим відмовився від посади депутата міської ради та набув статусу депутата Рівненської обласної ради. Відтак, відповідно до ч.1 ст. 90 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 №595-VIII у зв'язку з достроковим припиненням повноважень вказаного депутата статус депутата міської ради від політичної партії "УКРОП" набув наступний за черговістю кандидат у депутати від вказаної місцевої організації партії, який посів 5 місце за результатами виборів.
Разом з тим, 03.10.2017 один із депутатів Вараської міської ради, обраний від політичної партії "УКРОП", на підставі письмової заяви відмовився від депутатської діяльності та склав повноваження депутата.
Позивач ствердив, що на зборах Вараського партійного осередку політичної партії "УКРОП" окремими кандидатами в депутати від цієї політичної партії прийнято рішення про зняття своїх кандидатур з реєстрації на користь ОСОБА_3, який зайняв 13 місце в рейтингу кандидатів від політичної партії "УКРОП" із кількістю голосів виборців 32 та відсотковим показником 8,67%.
03.10.2017 ОСОБА_1 на ім'я голови територіальної виборчої комісії ОСОБА_4 подана заява про відмову в реєстрації його кандидатури в депутати Вараської міської ради (а.с.5).
Також, постановою Вараської міської виборчої комісії Рівненської області від 04.12.2017 №20 визнано обраним депутатом Вараської міської ради ОСОБА_2 (а.с.25).
ОСОБА_1 вважаючи, що оспорювані рішення порушують його права, свободи та інтереси, як кандидата в депутати Варської міської ради від ПП "Українське об'єднання патріотів-УКРОП", він звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Частинами 1 - 2 статті 19 Закону "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 №595-VIII (далі - Закон №595-VIII ) визначено, що систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.
Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються: 1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України; 2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів; 3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 - 5 ст. 20 Закону №595-VIII, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу.
Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.
Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Кузнецовська (Варашська) міська виборча комісія Рівненської області є комунальною організацією, заснована Кузнецовською (Варашською) міською радою . Місцезнаходженням юридичної особи є: 34400, Рівненська обл., місто Вараш, майдан Незалежності, 2. Керівником комісії зазначена ОСОБА_4, яка здійснює повноваження, в тому числі з правом підпису, починаючи із 13.02.2013 (а.с.64-71).
Повноваження міських, районних в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальних виборчих комісій визначені в ч. 5 Закону №595-VIII, серед яких зокрема є: реєстрація кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій-субєктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення (п. 4 ч. 5 ст. 25) та розгляд питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом (п. 5 ч. 5 ст. 25).
Організація роботи виборчої комісії визначена в ст. 27 Закону №595-VIII, ч. 2 якої передбачено, що основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. На письмову вимогу не менш як третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобов'язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.
За приписами абз. 2 ч. 5 ст. 27 Закону №595-VIII, з метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи. Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду питань порядку денного.
Аналогічні приписи щодо обов'язковості запрошення на засідання комісії заінтересованих осіб наведені в Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженому постановою Центральної виборчої комісії України № 228 від 05.09.2015 (надалі - Порядок № 228).
Згідно з п. 3.4 цього Порядку № 228 засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб, а згідно з п. 4.4, на засідання виборчої комісії обов'язково запрошуються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії, заявники та інші заінтересовані особи.
Пунктом 4.11 Порядку № 228 визначено, що список усіх запрошених на засідання виборчої комісії готує секретар комісії. У списку зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові, посада запрошених, офіційні назви органів (організації, установи, політичної партії, тощо) або особи, яких вони представляють, а також у зв'язку з розглядом якого питання порядку денного вони запрошені
Отже, абз. 2 ч. 5 ст. 27 Закону №595-VIII і Порядком №228 в імперативній формі встановлено обов'язок міської виборчої комісії запрошувати на своє засідання заінтересовану особу. Невиконання цих приписів тягне за собою порушення права особи на участь у процесі прийняття рішення. Міська виборча комісія може проводити свої засідання за відсутності заінтересованих осіб та заявників виключно за умови наявності підтвердження повідомлення цих осіб про таке засідання належним чином.
Суд зазначає, що оскільки розгляд заяви позивача про відмову в реєстрації кандидатури в депутати Вараської міської ради стосується конституційного права позивача та третіх осіб бути обраними до органів місцевого самоврядування, позивач є заінтересованою особою в розумінні вищенаведених приписів виборчого законодавства.
Постановою Вараської міської виборчої комісії від 02.12.2017 №19 розглянувши заяви кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Вараської політичної партії "УКРОП" про відмову в реєстрації кандидатів в депутати міської ради: ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_8 було вирішено скасувати реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі зазначених депутатів до виборчого списку Вараської міської ради Рівненської області 25.10.2015 та виключено їх із зазначеного виборчого списку (а.с.26).
Як повідомив позивач та визнала голова Вараскої МВК ОСОБА_4 про дату, час та місце проведення засідання виборчої комісії був повідомлений лише склад такої комісії. Відтак, вказана обставина в силу вимог ч. 1 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню.
Таким чином, суд дійшов висновку, що всупереч вищенаведеним вимогам Закону №595-VIII та Порядку №228 розглядаючи заяву про відмову в реєстрації кандидата в депутати міської ради ОСОБА_1 відповідач не виконав свого обов'язку щодо запрошення заявника на засідання комісії для реалізації ним права надання пояснень, інших заяв, клопотань.
Окрім того, зі змісту протоколу засідання Вараської міської виборчої комісії №22 від 02.12.2017 слідує, що на засіданні комісії присутні лише члени такої комісії (а.с.24).
Разом з тим, суд враховує, що 04.12.2017 позивачем подана заява про відкликання раніше поданої заяви про зняття його з реєстрації як кандидата в депутати Вараської міської ради (а.с.7).
Також виконавчим комітетом Вараської міської ради 04.12.2017 зареєстровано заяву ОСОБА_9, адресовану Центральній виборчій комісії, в якій повідомляється про порушення Вараською міською виборчою комісією норм чинного законодавства (а.с.34).
З досліджених судом документів слідує, що позивач вживав усіх можливих заходів з метою відкликання ним раніше поданої заяви про зняття його з реєстрації як кандидата в депутати Вараської міської ради, проте, з незалежних від нього причин, така заява розглянута відповідачем не була.
Згідно з ч. 3 ст. 19 Закону №595-VIII, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Отже, не дотримавшись імперативних приписів абзацу 2 ч. 5 Закону №595-VIII та Порядку №228, відповідач діяв не у відповідності до вимог Закону.
Разом з тим, оцінюючи обґрунтованість обраного позивачем способу захисту його порушених прав, свобод та інтересів суд виходить із наступного.
Позивач в позовній заяві просив: визнати протиправними дії відповідача у проведенні засідання від 02.12.2017 у частині порушених прав ОСОБА_1, а саме зняття його кандидатури з реєстрації як кандидата в депутати; визнати протиправними дії відповідача у проведенні засідання від 02.12.2017 у частині реєстрації кандидатури ОСОБА_2
Суд зазначає, що згідно з ч. 14 ст. 27 Закону №595-VIII виборча комісія приймає рішення шляхом відкритого голосування більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.
Частиною 19 ст. 27 Закону №595-VIII визначено, що рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Відтак, саме рішення територіальної виборчої комісії, а не її дії щодо проведення засідання на якому його прийнято, призвели до порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Частиною 2 ст. 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином суд враховує, що саме постанова Вараської міської виборчої комісії №19 від 02.12.2017, яка прийнята в частині скасування реєстрації кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_10 без його повідомлення порушує права, свободи та інтереси позивача.
Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд вважає, що подана позивачем заява про відмову в реєстрації його кандидатом у депутати Вараської міської ради повинна бути розглянута позивачем за його участі в засіданні комісії та з урахуванням положень Закону "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 №595-VIII та Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженому постановою Центральної виборчої комісії України №228 від 05.09.2015.
З урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає, що, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина слід вийти за межі позовних вимог позивача та скасувати постанову Вараської міської виборчої комісії №19 від 02.12.2017 в частині, що стосується прав позивача. Для відновлення порушених прав, свобод та інтересів позивача суд зобов'язує відповідача повторно розглянути подану ним 03.10.2017 заяву.
Оцінюючи обґрунтованість позовної вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача у проведенні засідання від 02.12.2017 у частині реєстрації кандидатури ОСОБА_2 суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Спірна постанова Вараської міської виборчої комісії від 02.12.2017 №19 в частині скасування реєстрації кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1 розцінюється судом як така, що прийнята з порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню в частині, що стосується порушених прав, свобод та інтересів позивача.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що спірна постанови Вараської міської виборчої комісії Рівненської області від 02.12.2017 №19 слугувала передумовою для прийняття Вараською міською виборчою комісією Рівненської області постанови від 04.12.2017 №20 про визнання обраним депутатом Вараської міської ради ОСОБА_2.
Таким чином, скасування постанови Вараської міської виборчої комісії від 02.12.2017 №19 в частині, що стосується прав позивача, тягне за собою наявність підстав для скасування постанови Вараської міської виборчої комісії від 04.12.2017 №20.
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Вараської міської виборчої комісії Рівненської області протиправними щодо неповідомлення кандидата в депутати Вараської міської ради від ПП "Українське об'єднання патріотів-УКРОП" ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду його заяви від 03.10.2017 про відмову в реєстрації його кандидатом у депутати Вараської міської ради.
Скасувати постанову Вараської міської виборчої комісії Рівненської області від 02.12.2017 №19 в частині, що стосується скасування реєстрації кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1.
Зобов'язати Вараську міську виборчу комісію Рівненської області (м-р Будівельників, 25/1 (приміщення ЦНАП), м.Вараш, Рівненська обл., 34400) розглянути подану ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 34400) заяву від 03.10.2017 про відмову в реєстрації його кандидатом у депутати Вараської міської ради із його запрошенням на засідання комісії та з урахуванням положень Закону "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 №595-VIII та Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженому постановою Центральної виборчої комісії України від 05.09.2015 №228.
Скасувати постанову Вараської міської виборчої комісії Рівненської області від 04.12.2017 №20 "Про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата включеного до виборчого списку Вараської п/п Укроп".
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Головуючий cуддя Щербаков В.В.
Судді Махаринець Д.Є.
ОСОБА_11