Постанова від 26.12.2017 по справі 818/2012/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 р. Справа № 818/2012/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Майбороди А.М.,

представника відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу 818/2012/17 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.

Свої вимоги мотивує тим, що 11.11.2016 він звернувся до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області зі заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивлсьського району Сумської області за межами населеного пункту. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного коду. Листом від 19.12.2016 відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Після повторного звернення 22.09.2017 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області позивч отримав повторну відмову, оскільки землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у своєму складі містять пасовища.

Позивач у судове засідання не прибув, 26.12.2017 подав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі (а.с. 29).

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с. 18-21), та зазначила, що 22.09.2017 ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумський області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населенного пункту. Листом від 25.10.2017 №Я--13258-5542/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Сумський області повідомило про неможливість її задоволення з огляду на наступне. За інформаційною довідкою, наданою Відділом Держгеокадастру у Путивльському районі Сумської області від 23.10.2017 №310/109-17 було встановлено, що землі за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність відносяться до земель сільськогосподарського призначення:: шифр рядка 94 ( землі запасу), номер графи 12 (пасовища), що не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеним статтями 2,6 Закону України «Про землеустрій», в частині створення раціональної системи землеволодіння та землекористування, а також вимогам Закону України "Про охорону земель", в частині збереження агроландшафту та запобігання деградації грунтів.

Отже, вказані в заяві землі можна лише передавати в оренду для випасання худоби громадянам, а не для ведення особистого селянського господарства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 11.11.2016 ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області зі заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивлсьського району Сумської області за межами населеного пункту. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного коду (а.с. 13).

Листом від 19.12.2016 № Я--12687-6530/6-16 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило позивачу у наданні вищевказаного дозволу на підставі інформаційної довідки , наданої Відділом держгеокадастру у Путивльському районі Сумської області від 14.12.2016 №22-28-0.1-1210/2-16, в якій вказано, що землі, за рахунок який планується відведення земельної ділянки у власність відносяться до земель сільськогосподарського призначення :шифр рядка 93 (землі запасу), номер графи 12 (пасовища), що не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеним статтями 2, 6 Закону України "Про землеустрій", в частині створення раціональної системи землеволодіннята землекористування, а також вимогам закону України "Про охорону земель", в частині збереження агроландшафту та запобігання деградації грунтів (а.с. 12).

Оскільки пасовища можуть бути у складі земель будь-якого сільськогосподарського призначення, але прямо забороняється розорювання пасовищ, про що говорить частина третя статті 37 Закону України «Про охорону земель»а саме на землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо розорювання сіножатей, пасовищ.

22.09.2017 року Позивач повторно звернувся до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумський області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населенного пункту (а.с. 6).

ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумський області від 25.10.2017 №Я--13258-5542/6-17 повторно відмовлено та зазначено, що відповідно до інформаційної довідки, наданої Відділом у Путивльському районі ОСОБА_3 управління від 23.10.2017 №310/109-17, землі за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність відносяться до земель сільськогосподарського призначення: шифр рядка 94 (землі запасу), номер графи 12 (пасовища), що не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеним статтями 2,6 Закону України «Про землеустрій», в частині створення раціональної системи землеволодіння та землекористування, а також вимогам Закону України «Про охорону земель». Пасовище - земельні угіддя, покрите рослинністю, що використовується тваринами (худобою, птицею) як підніжний корм (а.с. 14).

Оскільки, пасовища можуть бути у складі земель будь-якого сільськогосподарського призначення, але прямо забороняється розорювання пасовищ, про що говорить частина третя статті 37 Закону України «Про охорону земель», а саме на землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо розорювання сіножатей, пасовищ.

Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.

Надаючи правову оцінку оставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам.

Так, листом від 19.12.2016 № Я--12687-6530/6-16, від 25.10.2017 №Я--13258-5542/6-17 позивачу було двічі відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з тим, що землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність, відносяться до земель сільськогосподарського призначення: шифр рядка 94 (землі запасу), номер графи 12 (пасовища), що не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеним статтями 2, 6 Закону України "Про землеустрій", в частині створення раціональної системи землеволодіння та землекористування, а також вимогам Закону України "Про охорону земель" в частині збереження агроландшафту та запобігання деградації ґрунтів.

При цьому стаття 118 ЗК України, яка також регулює порядок надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не містить такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою як невідповідність земель, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність, призначенню та принципам землеустрою, визначеним статтями 2, 6 Закону України "Про землеустрій", в частині створення раціональної системи землеволодіння та землекористування, а також вимогам Закону України "Про охорону земель" в частині збереження агроландшафту та запобігання деградації ґрунтів.

Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Суд вважає, що в даному випадку не буде втручанням суду в дискреційні повноваження ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області, а буде обгрунтованим спосіб захисту порушеного права позивача, оскільки відповідач двічі протиправно надав формальну відмову з підстав, не передбачених діючим законодавством.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на звернення ОСОБА_2, не дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом склав 640 грн. (а.с. 3,4).

Вирішуючи питання щодо відшкодування судових витрат, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області 640 грн. (шістсот сорок гривень) в рахунок повернення судового збору.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_2 (41545, Сумська область, Путивльський район, с. Зінове, вул. 40 років Перемоги, 7, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 640 грн (шістсот сорок гривень).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст складено і підписано 29.12.2017.

Суддя Н.В. Савицька