Ухвала від 28.12.2017 по справі 815/6662/17

Справа № 815/6662/17

УХВАЛА

28 грудня 2017 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 - ТВО Голови Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67830, Одеська область, с. Новоградівка, пров. Дністровський, буд. 1) до Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67830, Одеська область, с. Новоградівка, пров. Дністровський, буд. 1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 (67830, Одеська область, Овідіопольський район, с. Новоградівка, вул. Садова, буд. 63) про визнання протиправним і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 - ТВО Голови Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67830, Одеська область, с. Новоградівка, пров. Дністровський, буд. 1) з позовною заявою до Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67830, Одеська область, с. Новоградівка, пров. Дністровський, буд. 1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 (67830, Одеська область, Овідіопольський район, с. Новоградівка, вул. Садова, буд. 63) про визнання протиправним і скасування рішення Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 31.07.2009 року №607-V про надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,4255 га за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Новоградівка, пров. Дністровський №10,12.

Ухвалою cуду від 19 грудня 2017 року вказаний позов залишено без руху та позивачу наданий термін для усунення недоліків шляхом направлення позивачем до Одеського окружного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору за подання позовної заяви та належних доказів звернення до суду з даною позовною заявою в межах строку, встановленого законом.

26 грудня 2017 року на виконання вимог ухвали суду від позивача надійшло клопотання про відкриття провадження у справі, обґрунтоване тим, що про оскаржуване рішення позивач дізналася лише 27.10.2017 року з постанови Овідіопольського районного суду Одеської області у справі №509/1683/17 за позовом ОСОБА_2 до Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, а тому позивачем були дотримані строки звернення до суду.

Проте, суд не погоджується з доводами позивача та вважає що ним пропущений строк звернення до адміністративного суду виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до ч. ч. 4, 6 ст. 42 «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.

При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.

Особа, яка тимчасово виконує обов'язки голови Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області є посадовою особою органу місцевого самоврядування, до якої тимчасово перейшли повноваження цієї посадової особи з всіма її правами та обов'язками, а тому для неї перебіг строків звернення до суду розповсюджується як до посадової особи сільської ради.

В правовідносинах, щодо яких позивачем поданий позов позивач виступає не як фізична особа, права якої порушені, а посадова особа органу, який захищає права територіальної громади, а тому про існування оскаржуваного рішення Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області та порушення прав територіальної громади при його прийнятті, посадова особа цієї ради могла і мала дізнатися ще з часу його прийняття, тобто з 31.07.2009 року.

Однак, з даним позовом позивач, як посадова особа органу місцевого самоврядування, який прийняв оскаржуване рішення, звернувся більше ніж через 8 років з дати його прийняття, що є безумовною підставою для висновку про пропущення позивачем строку зварення до суду.

Зі змісту п. 51 рішення Європейського Суду з прав людини від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства», п. 570 рішення Європейського Суду з прав людини від 20 вересня 2011 року у справі «ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії», правової позиції викладеної Верховним Судом України у справі № 6-2469цс16 вбачається, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу.

Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно - правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

Відповідно до п. 1 ч. 4.ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо, позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

З врахуванням викладених обставин, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду, не усунуті недоліки позовної заяви у суду є всі підстави для повернення позову ОСОБА_1 - ТВО Голови Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області без розгляду.

Таким чином, позов ОСОБА_1 - ТВО Голови Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області підлягає поверненню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 123, 169, 248, 294, 295 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - ТВО Голови Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67830, Одеська область, с. Новоградівка, пров. Дністровський, буд. 1) до Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67830, Одеська область, с. Новоградівка, пров. Дністровський, буд. 1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 (67830, Одеська область, Овідіопольський район, с. Новоградівка, вул. Садова, буд. 63) про визнання протиправним і скасування рішення Новоградківської сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 31.07.2009 року №607-V про надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,4255 га за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Новоградівка, пров. Дністровський №10,12 - повернути без розгляду.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида