26 грудня 2017 р. Справа № 818/1829/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1829/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумифітофармація"
до Сумської митниці ДФС
про визнання протиправними та скасування рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумифітофармація" (далі - позивач, ТОВ "Сумифітофармація") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської митниці ДФС (далі - відповідач, Сумська митниця), в якій просить визнати протиправними та скасувати:
- рішення службової особи Сумської митниці ДФС від 07.11.2017 № UА805180/2017/000297/2 про коригування митної вартості товарів - частини рослин, сушені, не розфасовані для роздрібного продажу: - каркаде суха ломана квітка (сіфтінг) в кількості 20000 кг, заявленої Товариством з обмеженою відповідальністю "Сумифітофармація" згідно митної декларації № UА805180/2017/017772, в результаті чого позивачу необхідно надмірно сплатити до Державного бюджету України 84418,44 грн., з яких: ввізне мито (15%) - 33323,07 грн., ПДВ (20%) - 51 095,37 грн., які зарезервовані та заблоковані на рахунку Сумської митниці ДФС як попередня оплата за митне оформлення згідно митної декларації від 09.11.2017 № UА805180/2017/018180;
- рішення про відмову у прийнятті митної декларації від 02.11.2017 № UА805180/2017/017772, а саме: картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 07.11.2017 № UА805180/2017/00326.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 02 листопада 2017року ТОВ "Сумифітофармація" здійснювало митне оформлення в режимі імпорту товару - каркаде суха ламана квітка (сіфтінг). Декларантом було оформлено та подано до Сумської митниці ДФС митну декларацію UA 805180/2017/017772 від 02.11.2017р., в якій задекларовано митну вартість товару відповідно до статті 58 Митного кодексу України в розмірі відповідно до ціни контракту (метод визначення митної вартості №1), а саме: частини рослин, сушені, не розфасовані для роздрібного продажу: - каркаде суха ломана квітка (сіфтінг) в кількості 20000кг за ціною 1,40 долара США/кг на загальну суму 28 000,00 доларів СИТА. Згідно офіційного курсу станом на 02.11.2017р. 1 долар США = 26,878403грн. Вартість товару з урахуванням витрат на транспортування (44 208,66грн.) склала 796 803,94грн.
Із визначеної декларантом митної вартості товару підлягало сплаті до бюджету: Ввізне мито (15%) - 119520,59грн., ПДВ (20%)- 183 204,91грн.
Однак, службова особа Сумської митниці не погодилася із вище зазначеною декларантом ТОВ "Сумифітофармація" митною вартістю. На її думку надані декларантом документи містять розбіжності. 07.11.2017 службовою особою Сумської митниці ДФС видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA805180/2017/00326. Зазначеною карткою службовою особою митного органу відмовлено в прийнятті поданої для митного оформлення митної декларації від 02.11.2017р. UA 805180/2017/017772 та винесено рішення від 07.11.2017 UA 805180/2017/000297/2 про коригування митної вартості товарів. В результаті коригування митна вартість нижче зазначеного товару збільшилась та склала: частини рослин, сушені, не розфасовані для роздрібного продажу: - каркаде суха ломана квітка (сіфтінг) в кількості 20000кг за ціною 1,9000 долара США/кг на загальну суму 38 000,00 доларів США. Згідно офіційного курсу станом на 07.11.2017. 1 долар США = 26,878403грн. Із визначеної службовою особою митного органу митної вартості товару Позивачеві необхідно сплатити до державного бюджету: Ввізне мито (15%) - 151826,60грн. що більше визначеного декларантом на 33323,07грн., ПДВ (20%)- 232800,79грн., що більше визначеного декларантом на 51 095,37грн. Таким чином, в результаті відмови митного органу в прийнятті митної декларації та винесенні службовою особою митного органу оскаржуваного рішення про коригування митної вартості товарів Позивачем необхідно надлишково сплатити до Державного бюджету України: Ввізне мито - 33323,07грн., ПДВ - 51 095,37 грн.
Не погоджуючись із прийнятими відповідачем рішеннями, позивач зазначає, що вартість товару зазначена ним у митній декларації належним чином підтверджується наступними документами: Контракт RA046453 від 30.06.2017, Специфікація №1 від 30.06.2017, Інвойс GAR284985 від 31.08.17, Пакувальний лист до інвойсу № GAR284985 від 31.08.17, Сертифікат походження №0004811 від 08.09.17, Коносамент № MAEU 961420156 від 13.09.17, CMR №635 від 06.10.2017, Лист щодо калькуляції ціни та прас лист б/н від 28.09.17, Фітосанітарний сертифікат № ІК2017/7119 від 08.09.2017, Сертифікат якості №35/17 від 03.08.17, Висновок цінової експертизи №111/533 від 01.11.2017, Документ що підтверджує вартість перевезення, рахунок № 1602 від 26.09.2017.
Зазначений пакет документів відповідає вимогам ч.2 ст.53 Митного кодексу України та в повній мірі підтверджує заявлену митну вартість декларованого товару і дає можливість митному органу перевірити числові значення складових заявленої митної вартості.
Крім того, позивач звертає увагу на те, що приймаючи оскаржувані рішення про коригування митної вартості товару та картку відмови в прийнятті митної декларації, службова особа митного органу за даними з ЄАIС (МД №100010/2017/285342 від 13.10.2017) встановила одну ціну (1,9 дол.США/кг) для різних товарів: каркаде суха ціла квітка та каркаде суха ламана квітка (сіфтінг). Що, на переконання позивача, свідчить про необ'єктивність як самої системи (ЄАІС).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що у випадках спрацювання АСАУР за напрямом перевірки правильності визначення митної вартості товарів у зв'язку з ризиком заниження митної вартості та декларуванням митної вартості нижчої, ніж вартість ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, посадова особа, що здійснює контроль за правильністю визначення митної вартості, здійснює перевірку відомостей, що містяться в документах, що підтверджують заявлену митну вартість, та відповідно до статті 53 Кодексу здійснює запит додаткових документів.
Отже, здійснивши вищевказаний аналіз поданого декларантом позивача пакету документів та виявивши, що подані не всі документи які містять відомостей, що підтверджують числове значення складових митної вартості товарів, а надані відомості не піддаються обчисленню, інспектором з митного оформлення на підставі статті 53 Митного кодексу України направлено декларантові в електронному повідомленні перелік документів.
Зважаючи на те, що декларантом не надано будь-яких додаткових документів для підтвердження правильності обчисленої ним митної вартості оцінюваних товарів, не усунуто підстав вважати подані документи неповними, недостовірними та необ'єктивними та не здійснено будь-яких спроб підтвердити митниці ціну, що сплачена за товар, не надано жодних пояснень на поставлені інспектором питання, тому керуючись частиною першою статті 55 Митного кодексу України 7 листопада 2017 року відносно заявлених у МД товарів прийнято оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів та картка відмови.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 02 листопада 2017року ТОВ «Сумифітофармація» здійснювало митне оформлення в режимі імпорту товару - каркаде суха ламана квітка (сіфтінг).
Продавцем товару у відповідності до контракту RA046453 від 30.06.2017 (а.с. 19-20) є компанія Krauter Міх GmbH (Німеччина).
У відповідності до пункту 3.2 вище зазначеного контракту загальна сума контракту складає 200 000,00 (двісті тисяч) доларів США.
Згідно пункту 1.1. предметом контракту являється постачання рослинної сировини у відповідності специфікацій до контракту.
Відповідно до специфікації № 1 від 30.06.2017 до контракту RA046453 (а.с. 21) предметом постачання є:
1. Каркаде сухий цілий цвіт в кількості 24000кг за ціною 1,52 долари США/кг на загальну суму 36480,00 доларів США.
2. Каркаде сіфтінг в кількості 20000кг за ціною 1,4долара США/кг на загальну суму 28000,00 доларів США.
А всього за специфікацією № 1 товару на загальну суму 64480,00 доларів США.
Умови поставки товару згідно пункту 1.3 специфікації №1 FOB Апапа (Нігерія).
У відповідності до пункту 1.4. Специфікації №1 оплата здійснюється на протязі 30 днів після прибуття товару в порт призначення.
Для митного оформлення надано наступні документи: Контракт RA046453 від 30.06.2017, Специфікація №1 від 30.06.2017, Інвойс GAR284985 від 31.08.17, Пакувальний лист до інвойсу № GAR284985 від 31.08.17, Сертифікат походження №0004811 від 08.09.17, Коносамент № MAEU 961420156 від 13.09.17, CMR №635 від 06.10.2017, Лист щодо калькуляції ціни та прас лист б/н від 28.09.17, Фітосанітарний сертифікат № ІК2017/7119 від 08.09.2017, Сертифікат якості №35/17 від 03.08.17, Висновок цінової експертизи №111/533 від 01.11.2017, Документ що підтверджує вартість перевезення, рахунок №1602 від 26.09.2017
На підставі вказаних документів декларантом було оформлено та подано до Сумської митниці ДФС митну декларацію UA 805180/2017/017772 від 02.11.2017, в якій задекларовано митну вартість товару відповідно до статті 58 Митного кодексу України в розмірі відповідно до ціни контракту (метод визначення митної вартості №1), а саме: частини рослин, сушені, не розфасовані для роздрібного продажу: - каркаде суха ломана квітка (сіфтінг) в кількості 20000кг за ціною 1,40 долара США/кг на загальну суму 28 000,00 доларів СИТА. Згідно офіційного курсу станом на 02.11.2017р. 1 долар США = 26,878403грн. Вартість товару з урахуванням витрат на транспортування (44 208,66грн.) склала 796 803,94 грн. Із визначеної декларантом митної вартості товару підлягало сплаті до бюджету: Ввізне мито (15%) - 119520,59 грн., ПДВ (20%)- 183 204,91грн.
У зв'язку з тим, що документи подані для підтвердження митної вартості не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, 02.11.2017 Сумською митницею ДФС направлено позивачу електронне повідомлення (а.с. 40) з вимогою надати додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості згідно із статтями 53, 54 Митного кодексу України, а саме: документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; - якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування. - виписку із бухгалтерської документації, - каталоги, прайс-листи виробника товару, - копію митної декларації країни відправлення, - висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спец, експертними організаціями або інформація біржових організацій про вартість.
Декларантом, у свою чергу, Сумській митниці ДФС було направлено листи від 02.11.2017 № 367, № 370, від 03.11.2017 № 375, від 06.11.2017 № 376 (а.с. 41-44), в яких зазначено, що наданий до митного формлення пакет документів відповідає вимогам ч.2 ст.53 Митного кодексу України, документи не містять розбіжностей та в повній мірі підтверджують заявлену митну вартість декларованого товару і дає можливість митному органу перевірити числові значення складових заявленої митної вартості.
За результатами розгляду, 07.11.2017 Сумькою митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості № UA 805180/2017/000297/2 про коригування митної вартості товарів (а.с. 45). В результаті коригування митна вартість нижче зазначеного товару збільшилась та склала: частини рослин, сушені, не розфасовані для роздрібного продажу: - каркаде суха ломана квітка (сіфтінг) в кількості 20000кг за ціною 1,9000 долара США/кг на загальну суму 38 000,00 доларів США, у зв'язку з тим, що подані для підтвердження митної вартості товару документи не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості.
Коригування митної вартості слугувало підставою для видання картки відмови у прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA 805180/2017/00326 (а.с. 16).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 49 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до частини першої статті 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Згідно із частинами першою - третьою статті 52 цього ж Кодексу заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право: 1) надавати митному органу (за наявності) додаткові відомості у разі потреби уточнення інформації; 2) на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі визнання органом доходів і зборів заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю; у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу; 3) проводити цінову експертизу договору (контракту) шляхом залучення експертів за власні кошти; 4) оскаржувати у порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу, рішення органу доходів і зборів щодо коригування митної вартості оцінюваних товарів та бездіяльність органу доходів і зборів щодо неприйняття протягом строків, встановлених статтею 255 цього Кодексу для завершення митного оформлення, рішення про визнання митної вартості оцінюваних товарів; 5) приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів; 6) отримувати від органу доходів і зборів інформацію щодо підстав, з яких орган доходів і зборів вважає, що взаємозв'язок продавця і покупця вплинув на ціну, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари; 7) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від органу доходів і зборів надання письмової інформації про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана; 8) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від органу доходів і зборів надання письмової інформації щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих при коригуванні заявленої митної вартості, а також щодо підстав для здійснення такого коригування.
Як передбачено частинами другою - третьою статті 53 Митного кодексу України, Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування. У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Частинами першою - третьою статті 54 вказаного Кодексу визначено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої, шостої статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів. Прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду. Декларант може провести консультації з органом доходів і зборів з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в органі доходів і зборів. На вимогу декларанта консультації проводяться у письмовому вигляді.
Згідно з частинами першою - другою статті 57 вказаного Кодексу визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний. Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
За приписами частин першої, другої статті 64 Митного кодексу України, у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GATT). Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) органами доходів і зборів митних вартостях.
Системний аналіз вказаних положень Митного кодексу України дає підстави дійти таких висновків.
На виконання такого принципу державної митної справи, як принцип додержання прав та охоронюваних законом інтересів осіб, орган доходів і зборів повинен обґрунтувати причини витребування додаткових документів у разі, якщо документи, які підтверджують митну вартість товарів, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Суперечності у відомостях щодо умов оплати товару в документах, доданих до вантажної митної декларації на підтвердження митної вартості товарів, не можуть бути підставою для витребування органом доходів і зборів додаткових документів у декларанта. Тягар доведення неправильності заявленої митної вартості лежить на органі доходів і зборів.
У рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, орган доходів і зборів повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися органом доходів і зборів при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу.
При обґрунтуванні неможливості застосування певних другорядних методів орган доходів і зборів повинен конкретизувати підстави незастосування цих методів.
Орган доходів і зборів зобов'язаний навести у рішенні про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за такими другорядними методами, як за ціною договору щодо ідентичних товарів, за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, на основі віднімання вартості, резервний метод.
Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених під час судового розгляду доказів, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив у визнанні заявленої митної вартості вказаного вище товару, виходячи з такого.
З оскаржуваного рішення про коригування митної вартості товарів від 07.11.2017 № UA805180/2017/017772 вбачається, що додаткові документи були витребувані відповідачем від декларанта у зв'язку з тим, що використані декларантом відомості не є об'єктивними та достатньо підтвердженими документально.
Разом з тим, у цьому рішенні відсутнє обґрунтування того, що зазначені недоліки впливають на митну вартість товару. При цьому, суд звертає увагу, що, розбіжності у відомостях щодо умов оплати товару в документах, доданих до митної декларації на підтвердження митної вартості товарів, не можуть бути підставою для витребування відповідачем додаткових документів у декларанта. Крім того, суд також враховує, що неподання додаткових документів декларантом з об'єктивних причин, зокрема з причин їх відсутності, не може бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Суд звертає увагу на приписи пунктів 2, 4 частини другої статті 55 Митного кодексу України, відповідно до яких прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, зокрема, наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.
На думку суду, оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів не відповідає вимогам пунктів 2, 4 частини другої статті 55 Митного кодексу України, оскільки не містить наявної в митного органу інформації (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом, та у ньому відсутнє належне обґрунтування числового значення митної вартості товару, скоригованої відповідачем, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Відповідач не виконав обов'язку щодо наведення у рішенні про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом.
Приймаючи оскаржувані рішення, відповідачем встановлено єдину ціну для товарів різної якості, а саме, згідно умов контракту позивач купував товар «каркаде суха ламана квітка (сіфтінг)» за ціною 1,4 дол./кг, натомість відповідач застосував третій метод визначення митної вартості та прийняв до уваги відомості у митній декларації, що стосувалися товару «сушені пелюстки рози каркаде гібіскуса» за ціною 1,9 дол./кг.
Суд, також, зазначає, що відповідачем безпідставно не взято до уваги експертний висновок Державного підприємства «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» викладений у листі від 1 листопада 2017 року № 111/533, у якому зазначається, що контрактні ціни згідно із специфікацією № 1 від 30.06.2017 до контракту № RA 046453 між ТОВ «Сумифітофармація» та KRAUTER MIX GMBH (Німеччина), не суперечать рівню відпускних цін постачальника та відповідає рівню ринкових цін на відповідний товар.
Крім того, в запереченнях на адміністративний позов митним органом вказується на відмінність відомостей, які вказані в рахунках-фактурах (інвойсах) від даних, які зазначені у специфікаціях.
Суд зауважує на те, що основним джерелом інформації про вартість товару є контракт, тоді як специфікації та інвойси є додатковими документами.
Інвойс є розрахунково-платіжним документом (рахунком), за яким виставляються певні суми до оплати, тобто інвойс є похідним документом від контракту.
В даному випадку, при митному оформленні товарів позивачем були надані митному органу інвойси, в яких міститься інформація щодо товару, який поставляється, одиниці виміру, ціни, а відтак доводи щодо наявності розбіжностей у вказаних документах є безпідставними та не свідчать про неможливість встановлення відповідності заявленої митної вартості товарів митній вартості товару за умовами договору.
Суд відхиляє посилання відповідача на неподання декларантом додаткових документів, оскільки в даному випадку їх відсутність не впливає на правильність визначення декларантом митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. Неподання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не є достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.
Однієї лише вказівки на наявність розбіжностей та недоліків у поданих документах, без роз'яснення, в чому такі розбіжності полягають, який їхній вплив на митну вартість оцінюваного товару і чому без їх усунення заявлена митна вартість не може бути визнана, недостатньо для висновку про неможливість застосування основного методу визначення митної вартості.
Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що подані позивачем документи для митного оформлення товару дають змогу встановити митну вартість товару, а митним органом в свою чергу не надано належного обґрунтування причин їх неврахування для встановлення митної вартості товару.
При цьому, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не надано доказів того, що документи, подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, у зв'язку із чим, спірні рішення по коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумифітофармація" до Сумської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 07.11.2017 № UА805180/2017/000297/2 .
Визнати протиправною та скасувати картку відмови Сумської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 07.11.2017 № UА805180/2017/00326.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумської митниці ДФС (40020, м. Суми, вул. Юрія Вєтрова, 24, код ЄДРПОУ 39420037) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумифітофармація" (40035, м. Суми, вул. Заливна, 11, код ЄДРПОУ 31997624) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 29.12.2017.