Рішення від 28.12.2017 по справі 815/5778/17

Справа № 815/5778/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд колегією в складі:

головуючого судді Бойко О.Я.,

судді Корой С.М.,

судді Вовченко О.А.;

за участю:

секретаря судового засідання - Белінського Г.В.,

представника позивача - ОСОБА_1, за довіреністю,

представника відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ІТ ОЙЛ” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення від 19.09.2017 р. та зобов'язання зареєструвати податкову накладну,-

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “ІТ ОЙЛ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ДФС України в якому з урахуванням уточнення до позову просило:

1.Скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України , яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 19 вересня 2017 р. № 170178/40702949 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29 серпня 2017 року №26 оформленої Товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ», на суму 314 041,00 грн. (з ПДВ).

2. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 29 серпня 2017 р. №26 оформлену Товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ», на суму 314 041,00 грн. (з ПДВ) та вважати вказану податкову накладну прийнятою за зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ», а саме - 12 вересня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив.

29.08.2017 р. позивач сформував податкову накладну №26 та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкову накладну було прийнято, але реєстрацію зупинено. На виконання підпункту 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, позивач направив на адресу ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій податковій накладній та додані усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №26 від 29.08.2017 р.

Водночас рішенням комісії ДФС від 19.09.2017 р. № 170178/40702949 було протиправно неприйнято податкову накладну №26 від 29.08.2017 р. для реєстрації.

В зазначеному рішенні відповідач вказав наступну підставу для відмови в реєстрації податкової накладної позивача №26 від 29.08.2017 р. - «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/ або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».

На переконання позивача, така підстава для прийняття рішень є формальною, оскільки не можливо встановити, що саме порушив суб'єкт підприємницької діяльності, а саме: суб'єктом підприємництва надано копії документів, що складені з порушенням законодавства, чи документи є недостатніми, або документи надано у недостатній кількості та складані з порушенням законодавства.

Водночас позивачем виконаний обов'язок щодо надіслання до ДФС України первинних документів та пояснень щодо наданих документів на підтвердження факту реальності операції з ТОВ «Острівське».

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до Комісії з питань розгляду скарг ДФС України з відповідною скаргою.

Рішенням Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 23.10.2017р. №19322/40702949 скаргу позивача було залишено без задоволення, а вказане вище рішення комісії ДФС від 19.09.2017 р. без змін.

Представник позивача вважає, що зазначене рішення ДФС від 19.09.2017 р. № 170178/40702949 є протиправним та належить до скасування.

Представник позивача позовні вимоги підримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві (а.с.4-11)

Представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.97-99).

Представник відповідача в обгрунтування відзиву на позов зазначив, що за рішенням комісії ДФС України №170178/40702949 від 19.09.2017 р. позивачу відовлено у реєстрації податкової накладної. З урахуванням фактичних обставин справи ТОВ «ІТ ОЙЛ» після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, було відправлено засобами електронного зв'язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК від 13.09.2017 р.

Однак з огляду на відсутність надання платником податків копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантажування продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури /інвойсів, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством, платником не додержано вимог наказу Міністрів фінансів України від 13.06.2017 року №567.

Таким чином, рішення комісії ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ «ІТ ОЙЛ» із посиланням на підставу - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування - є повністю обґрунтованим.

В судовому засіданні представник позивача просив суд визнати поважними причини неподання доказів у встановлений законом строк та долучити в матеріали справи копії квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, рахунків, платіжних доручень, договору по визнання електронних документів, квитанції про доставку повідомлення щодо подання документів на підтвердження реальності здійснення господарської операції. Як на поважність причини пропуску строку подання зазначених документів в матеріали справи посилався на те, що на момент подання адміністративного позову та вирішення судом питання про відкриття провадження у справі, призначення справи до судового розгляду була чинною стара редакція Кодексу адміністративного судочинства, яка дозволяла відповідачеві надати свої заперечення та докази до нього протягом усього розгляду справи.

З аналогічних підстав представник відповідача просив визнати поважними причини пропуску строку неподання відзиву разом з доказами доданими до нього та залучити їх в матеріали справи.

Суд погодився з такою позицією представників сторін з наступних мотивів. Ухвалою суду від 13.11.2017р. суд закінчив підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначив її до судового розгляду. На момент вчинення даної процесуальної дії була чинною редакція статей 49, 51 КАС України відповідно до якої сторони мали право подавати свої докази, а також відповідач заперечення проти позову, протягом усього судового розгляду справи.

15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VІІІ від 03.10.2017р.

Пункт 10 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з чинною редакцією статті 175 відповідач має право надіслати відзив на позовну заяву та всі письмові і електронні докази тільки в порядку підготовчого провадження.

Оскільки відкриття провадження у даній адміністративній справі, завершення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду відбулися 13.11.2017р. в той час, коли у сторін було законне право надавати свої заперечення та докази впродовж всього судового розгляду справи, суд вважає, що з прийняттям нових змін до законодавства, які змінили порядок реалізації їх права на надання доказів та заперечень, у сторін виникли обставини, які не могли бути їм відомі та не залежали від їх волі, за яких у сторін не було об'єктивної можливості своєчасно подати зазначені вище документи у строк, встановлений новою редакцією КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України: «Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості». З урахуванням зазначеної правової норми суд наголошує, що сторони повинні мати рівні можливості приймати участь у змагальних процесах, надавати свої аргументи і докази, які вони вважають значущими для справи. При цьому суд застосовує також приписи ч.8 статті 79 КАС України, відповідно до якої : «Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї».

Таким чином, з метою дотримання одного з основоположних принципів справедливого суду - принципу змагальності процесу суд своєю ухвалою визнав поважними причини пропуску строку для сторін для подання ними своїх доказів та заперечень, вважає, що зазначені докази є належними і допустимими та залучив їх в матеріали справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

06.03.2017 р. позивач уклав з ТОВ «Острівське» договір №06-03/2017 р. поставки нафтопродуктів. Предметом вказаного договору є здійснення позивачем поставки відповідних погоджених сторонами договору нафтопродуктів на користь ТОВ «Острівське» на умовах оплатності (а.с.13-15).

На виконання умов зазначеного договору поставки 29.08.2017 р. позивач здійснив поставку на користь ТОВ «Острівське» товару - дизельне паливо ДТ-Л-К5, сорт С у кількості 16 660 літрів на загальну суму 52340,17 грн. (з ПДВ). Вказаний факт підтверджений видатковою накладною №171 від 29.08.2017 р. (а.с.16).

29.08.2017 р. позивач сформував податкову накладну №26 та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.17).

12.09.2017 р. позивач отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування і кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в якій зазначено, що податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено, та виявлено помилку: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2710.. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК» (а.с.66).

13.09.2017 р. податковий орган направив повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація якої/го зупинено (а.с.101).

Позивач на виконання повідомлення надіслав до ДФС України первинні документи та пояснення щодо наданих документів на підтвердження факту реальності операції з ТОВ «Острівське» а саме:

-договір №06-03/2017 від 06.03.2017 р. поставки нафтопродуктів;

- видаткову накладну №171 від 29.08.2017 р.;

- акт приймання-передачі наданих послуг від 29.08.2017 р. між ТОВ «Островське» як контрагента позивача за спірною господарською операцією транспортних засобів (на умовах замовлення послуги з перевезенням вантажу) для транспортування придбаного у позивача товару за видатковою накладною №171 від 29.08.2017 р.;

-товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №165 від 29.08.2017 р. - на підтвердження факту замовлення та отримання ТОВ «Острівське» послуги з транспортування придбаного у позивача товару шляхом замовлення цієї послуги у ФОП ОСОБА_3 ;

-довіреність №2908/Д001 від 29.08.2017 р. на підтвердження повноважень ОСОБА_4 (особа, вказана у видатковій накладній №171 від 29.08.2017 р.) на отримання товару від імені ТОВ «Острівське»;

-договір перевезення вантажу автомобільним транспортом від 06.03.2017 р. між ТОВ «Островське» та ФОП ОСОБА_3 - на підтвердження правової підстави надання вказаним ФОП послуг з перевезення вантажу згідно з видатковою накладною №171 від 29.08.2017 р.;

-ліцензія серії АЕ №264871, виданої Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті ФОП ОСОБА_3 на право здійснення робіт - «внутрішні перевезення небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами» в межах виду господарської діяльності - надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним транспортом;

-договір №1830/09/16 купівлі нафтопродуктів від 23.09.2016 р. між позивачем та ПП «Укрпалетсистем» - на підтвердження джерела та господарсько - правової підстави придбання позивачем товару, який в подальшому був реалізований ним на користь ТОВ «Острівське» згідно з видатковою накладною №171 від 29.08.2017р.;

-заявка-доручення №90 від 29.08.2017 р. по договору №1830/09/16 купівлі нафтопродуктів від 23.09.2016 р. між позивачем та ПП «Укрпалетсистем» - на підтвердження факту придбання позивачем товару вказаного у видатковій накладній №171 від 29.08.2017 р. саме на підставі зазначеного вище договору позивача з ПП «Укрпалетсистем» ;

-накладна на відпуск ПММ №Н10-1406 від 29.08.2017 р. яка підтвердження факт отримання позивачем товару, що був ним реалізований на користь ТОВ «Острівське» згідно з видатковою накладною №171 від 29.08.2017р.;

-накладна на перевезення ПММ №1428 УПС/10 від 29.08.2017 р. яка підтверджує факт отримання позивачем товару, що був ним реалізований на користь ТОВ «Острівське» згідно з видатковою накладною №171 від 29.08.2017р.;

-товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів №1428 УПС/10 від 29.08.2017 р., яка підтверджує факт здійснення перевозки від ПП «Укрпалетсистем» на користь позивача вантажу, що був у подальшому реалізований позивачем на користь ТОВ «Острівське» згідно з видатковою накладною №171 від 29.08.2017р.;

-декларація про відповідність Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив реєстраційний номер № UA.29032017-D-К5-С, дата реєстрації 29.03.2017 р. , яка підтверджує відповідність товару придбаного позивачем у ПП «Укрпалетсистем» відповідним державним стандартам, та наявності у ПП «Укрпалетсистем» відповідних документів з цього приводу;

-сертифікат відповідності, виданий Державною системою сертифікації Міністерства економічного розвитку і торгівлі України серії ДЇ, який підтверджує відповідність товару придбаного позивачем у ПП «Укрпалетсистем».

19.09.2017 р. відповідач прийняв рішення №170178/40702949 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 29.08.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних підстава відмови «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної» (а.с.18).

До вказаних правовідносин суд застосовує настпуні норми права.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями п.201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:а) порядковий номер податкової накладної;б) дата складання податкової накладної;в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;є) ціна постачання без урахування податку;ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобовязаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з п. 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п.5 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Приписами п.п. 12,13,14,17 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Зазначеним нормам порядку № 1246 кореспондують приписи п. 201.16 ст. 201 ПКУ, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про:реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 1,2,6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , що затверджені Наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 № 567, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Згідно з п. 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Так, суд зауважує , що в залежності від того, якому саме критерію оцінки ступеня ризику визначеному у пп. 1 чи пп. 2 п. 6 Критеріїв відповідає податкова накладна, суб'єкт підприємництва має надати певний вичерпний перелік документів. Такі переліки визначені законодавцем окремо для податкових накладних, що відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків передбачених пп. 1 та пп. 2 п. 6 Критеріїв.

Відповідно до п.1,2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації” від 29 березня 2017 р. № 190, комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

-ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

-надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

З огляду на рішення, що оскаржується, у ньому в якості підстави для його прийняття вказано: “Надання платником податку документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування”.

Суд вважає, що така підстава для прийняття рішень є необгрунтованою та нечіткою, оскільки містить множинне трактування. Так, не можливо встановити, що саме порушив суб'єкт підприємницької діяльності, а саме: суб'єктом підприємництва надано копії документів, що складені з порушенням законодавства, чи документи є недостатніми, або документи надано у недостатній кількості та складені з порушенням законодавства.

На думку суду, позивач надав відповідачу усі документи, які в сукупності підтверджують наявність підстав для реєстрації податкової накладної №26 від 29.08.2017 р.

Також в квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що виявлено не відповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2710.

Однак, яким чином та відповідно до якого розрахунку, на підставі яких вихідних даних був зроблений такий висновок відповідач не зміг пояснити суду продовж розгляду справи.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення, оскільки, прийняте комісією ДФС України оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної складено із порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст 6, 14, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2.Скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України ( яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 19 вересня 2017 р. № 170178/40702949 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29 серпня 2017 року №26 оформленої Товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ», на суму 314 041,00 грн. (з ПДВ).

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 29 серпня 2017 р. №26 оформлену Товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ», на суму 314 041,00 грн. (з ПДВ) та вважати вказану податкову накладну прийнятою за зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ», а саме - 12 вересня 2017 року.

4.Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ» судові витрати у сумі 1600 (одна тисяча шістсот),00 грн.

5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю «ІТ ОЙЛ» , адреса: 65101, Одеська область, м.Одеса, вул.Чапаєвської Дивізії, будинок 2 «Б»; код ЄДРПОУ 40702949.

Відповідач - Державна фіскальна служба України, адреса: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197.

Повний текст рішення складений та підписаний 28 грудня 2017 року.

Головуючий суддя О.Я. Бойко

Суддя С.М. Корой

Суддя О.А. Вовченко

.