Копія
Справа № 822/3473/17
іменем України
26 грудня 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурівбудмеханізатор" до управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому про стягнення пені,
ТОВ "Проскурівбудмеханізатор" звернулось до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, просить стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Проскурівбудмеханізатор" пеню, нараховану на суму бюджетного заборгованості з відшкодування ПДВ за березень, квітень 2016 року, в сумі 64021,80 грн.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що постановою від 15.09.2016 року Вінницький апеляційний адміністративний суд зобов'язав ДПІ у м. Хмельницькому підготувати та подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2016 року. Вказує, що відповідач, станом на момент звернення до суду, не погасив бюджетну заборгованість у сумі 1530318,00 грн по податковим деклараціям за березень, квітень 2016 року.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що органи Державної казначейської служби України не наділені повноваженнями щодо контролю за повнотою і правильністю нарахування податків і зборів, обов'язкових платежів, своєчасністю їх сплати, нарахування пені за несвоєчасну сплату податків, тому вважає позовні безпідставними.
Відповідно до ухвали від 21.12.2017 року Хмельницький окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу у письмовому провадженні.
Дослідивши докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що позивач - ТОВ "Проскурівбудмеханізатор" у податковій декларації з ПДВ за березень 2016 року реєстраційний номер НОМЕР_1 від 05.04.2016 року заявив до бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 490094,00 грн.
20.05.2016 року ДПІ у м. Хмельницькому провела камеральну перевірку податкової звітності позивача, за результатами якої, склала акт № 1202/12-02/39702233, яким не підтвердила бюджетне відшкодування у вказаному розмірі.
Постановою від 15.09.2016 року по адміністративній справі № 822/1124/16 Вінницький апеляційний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність ДПІ у м. Хмельницькому щодо ненаправлення до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2016 року та зобов'язав ДПІ у м. Хмельницькому підготувати та подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2016 року.
У податковій декларації з ПДВ за квітень 2016 року реєстраційний номер НОМЕР_2 від 14.05.2016 року, з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок реєстраційний номер НОМЕР_3 від 16.06.2016 року позивач заявив бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 1040224,00 грн.
17.06.2016 року ДПІ у м. Хмельницькому провела камеральну перевірку податкової звітності позивача, за результатами якої склала акт № 517/12-02/39702233, відповідно до якого сума бюджетного відшкодування не була підтверджена.
На підставі акту № 517/12-02/39702233 від 17.06.2016 року ДПІ у м. Хмельницькому 08.07.2016 року прийняла податкові повідомлення-рішення № 000186200 та № 000187200 про зменшення суми бюджетного відшкодування.
Постановою від 07.11.2016 року по адміністративній справі № 822/1221/16, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду України від 09.03.2017 року, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Хмельницькому від 08.07.2016 року № 000186200 та № 000187200.
Постановою від 14.06.2017 року по адміністративній справі № 822/1268/17 Хмельницький окружний адміністративний суд стягнув з Державного бюджету України пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за березень, квітень 2016 року, в сумі 78443,06 грн, за період з 09.03.2017 року по 07.06.2017 року.
Постановою від 12.09.2017 року по адміністративній справі № 822/2340/17 Хмельницький окружний адміністративний суд позов задовольнив, стягнув з Державного бюджету України на користь ТОВ "Проскурівбудмеханізатор" пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за березень, квітень 2016 року, в сумі 60374,19 грн.
Враховуючи те, що відповідач не погасив бюджетну заборгованість у сумі 1530318,00 грн по деклараціям за березень, квітень 2016 року, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення пені за непогашення цієї заборгованості за період з 13.09.2017 року по 21.12.2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент заявлення позивачем бюджетного відшкодування).
Відповідно до пунктів 200.7., 200.10. статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За змістом пунктів 200.12., 200.13. статті 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Пунктом 200.23. статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, після закінчення установлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті невчинення контролюючими органами належних дій невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.
Відповідно до положень статті 200 Податкового кодексу України пеня починає нараховуватися з моменту, коли бюджетне відшкодування набуває статусу заборгованості. З урахуванням вимог пунктів 200.13., 200.15. статті 200 Податкового кодексу України - це наступний день, після сплину встановлених податковим законодавством строків на направлення контролюючим органом висновку та перерахування органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника податку у банку, що його обслуговує.
Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені. Податковим кодексом України не передбачено, що стягнення пені, нарахованої на суму наявної бюджетної заборгованості з ПДВ, здійснюється лише після фактичного отримання платником податків суми такої заборгованості.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 03.06.2014 року № 21-131а14.
Крім цього, відповідно до підпункту 60.1.4. пункту 60.1. статті 60. Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Згідно з пунктом 60.5. статті 60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
У день набрання законної сили рішенням суду про скасування податкового повідомлення-рішення, складеного за результатами камеральної перевірки, виникає зобов'язання з бюджетного відшкодування, та відповідно, сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом.
Таким чином, з моменту набрання законної сили постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.11.2016 року по адміністративній справі №822/1221/16 податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Хмельницькому від 08.07.2016 року № 000186200, № 000187200 вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду, тобто - з 09.03.2017 року.
Отже, зобов'язання з бюджетного відшкодування ПДВ по декларації за квітень 2016 року виникло з 09.03.2017 року.
Хмельницький окружний адміністративний суд постановами від 14.06.2017 року та від 12.09.2017 року стягнув з Держаного бюджету України на користь позивача пеню за період з 09.03.2017 року по 12.09.2017 року.
Внаслідок 97-денної затримки у виплаті позивачу бюджетного відшкодування за березень, квітень 2016 року, а саме - з 13.09.2017 року по 21.12.2017 року, у позивача виникло право на стягнення пені в порядку пункту 200.23. статті 200 Податкового кодексу України на рівні 120% облікової ставки НБУ в розмірі 64021,80 грн. У вказаний період:
- облікова ставка НБУ з 13.09.2017 року по 26.10.2017 року становила 12,50% річних, тому сума пені за це період становить 27042,61 грн (1530318,00 грн * 43 дні * 0,125 (річні) * 1,2 (облікова ставка НБУ / 365 (днів у році) = 27042,61 грн);
- облікова ставка НБУ з 27.10.2017 року по 14.12.2017 року становила 13,50% річних, тому сума пені за це період становить 32602,06 грн (1530318,00 грн * 48 днів * 0,135 (річні) * 1,2 (облікова ставка НБУ / 365 (днів у році) = 32602,06 грн);
- облікова ставка НБУ з 15.12.2017 року по 21.12.2017 року становила 14,50% річних, тому сума пені за це період становить 4377,13 грн (1530318,00 грн * 6 днів * 0,145 (річні) * 1,2 (облікова ставка НБУ / 365 (днів у році) = 4377,13 грн).
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеною у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26.09.2014 року, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя.
Також суд враховує рішення Європейського Суду з прав людини у справі Yvonne van Duyn v Home Office, відповідно до якого принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою. При цьому, якщо держава чи будь-який її орган схвалили певну концепцію, така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у осіб (юридичних чи фізичних) стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що органи Державної казначейської служби України не наділені повноваженнями щодо контролю за повнотою і правильністю нарахування податків і зборів, обов'язкових платежів, своєчасністю їх сплати, нарахування пені за несвоєчасну сплату податків, оскільки у цій справі суд розглядає спір щодо стягнення з Державного бюджету України пені за несвоєчасну виплату узгодженої бюджетної заборгованості у розмірі 1530318,00 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності своїх дій, тому, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурівбудмеханізатор" (29000, м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26, код ЄДРПОУ 39702233) до управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому (29000, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 59, код ЄДРПОУ 38045529) задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурівбудмеханізатор" пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2016 року, в сумі 64021,80 грн за період з 13.09.2017 року по 21.12.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1