Рішення від 19.12.2017 по справі 814/494/17

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2017 р. № 814/494/17

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., позивача ОСОБА_1, пр. ОСОБА_2, пр. відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, пр. третьої особи ОСОБА_5 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом:Депутата Миколаївської районної ради ОСОБА_1, Одеське Шосе, 18-а, м. Миколаїв, 54036

до відповідача:Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Одеське шосе, 18-А, м. Миколаїв, 54036 Голови Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області ОСОБА_6, вул. Одеське шосе, 1-А, м. Миколаїв, 54036

треті особи: Миколаївська обласна рада, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001

про:визнання незаконним та скасування розпорядження від 11.11.2009р. №461-р, від 20.01.2017р. № 18-р,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - депутат Миколаївської районної ради ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Миколаївської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області № 461-р від 11.11.2009 про реорганізацію Радсадівського пришкільного інтернату, визнання незаконним та скасування розпорядження Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області № 18-р від 20.01.2017 про ліквідацію Радсадівського соціально-реабілітаційного центру служби у справах дітей райдержадміністрації.

Заявою про збільшення позовних вимог від 12.04.2017 (арк.с.47) позивач звернувся до суду з позовом до Миколаївської районної державної адміністрації, Голови Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області ОСОБА_6 про визнання дії Голови Миколаївської районної державної адміністрації незаконними, визнання незаконним та скасування розпорядження Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області № 18-р від 20.01.2017 про ліквідацію Радсадівського соціально-реабілітаційного центру служби у справах дітей райдержадміністрації.

Ухвалою від 12.04.2017 суд прийняв заяву позивача про уточнення позовних вимог.

Ухвалою від 23.05.2017 залучено до участі у справі в якості третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Миколаївську обласну раду.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірне розпорядження всупереч ст. 41 Закону України « Про місцеві державні адміністрації» не було оприлюднено в порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації». Голова Миколаївської районної державної адміністрації перевищила свої службові повноваження, діяла поза межами Закону України « Про місцеві державні адміністрації»( ст.26), якою передбачено згода територіальної громади села, селища, міста або на підставі результатів місцевого референдуму стосовно реорганізації або ліквідації комунальних дошкільних навчальних закладів.

Відповідач 1,2 надали заперечення проти позову, просять відмовити у задоволенні позову, оскільки спірне розпорядження не відноситься до тих актів, які повинні оприлюднюватись, але розуміючи прозорість діяльності органів владних повноважень спірне розпорядження розміщене на офіційному сайті Миколаївської райдержадміністрації. Засновником Радсадівського соціально-реабілітаційного центру - є Миколаївська районна державна адміністрація, тому згоду територіальної громади на реорганізацію закладу не потрібно отримувати.

Третя особа: Миколаївська обласна рада надала суду пояснення, що 27.04.2017 прийнято рішення обласної ради № 29 «Про внесення змін до Положення про комунальний заклад «Миколаївський центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Миколаївської обласної ради». Це рішення було прийнято також з метою збереження матеріально-технічної бази Радсадівського соціально-реабілітаційного центру служби у справах дітей Миколаївської райдержадміністрації, забезпечення захисту прав дітей, недопущення їх безпритульності та бездоглядності на території області, в тому числі і Миколаївського району.

Заслухав пояснення представників сторін, третьої особи, дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

11.11.2009 Головою Миколаївської районної державної адміністрації прийнято розпорядження № 461-р про реорганізацію Радсадівського пришкільного інтернату у Радсадівський соціально-реабілітаційний центр.

20.01.2017 головою районної державної адміністрації ОСОБА_7 прийнято розпорядження № 18-р « Про ліквідацію Радсадівського соціально-реабілітаційного центру служби у справах дітей райдержадміністрації».

Відповідно до Положення про Радсадівський соціально-реабілітаційний центр (п.3) він створюється, реорганізується та ліквідується районною державною адміністрацією і підпорядковується службі у справах дітей райдержадміністрації.

Позивач зазначає, що згідно довідки з ЄДРПОУ Радсадівський соціально-реабілітаційний центр є комунальною організацією, тому відповідно до ч.1 ст.26 Закону України « Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Таке рішення районною радою не приймалось, тому спірне розпорядження необхідно визнати незаконним.

Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців та Положення про Радсадівський соціально-реабілітаційний центр свідчать, що єдиним засновником центру є Миколаївська районна державна адміністрація

Відповідно до ст.1 Закону України « Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень

здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Таким чином, Радсадівський соціально-реабілітаційний центр є державною власністю, оскільки створений райдержадміністрацією, яка є органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування. Назва центра «Комунальна організація» не визначає його, як організацію комунальної власності, оскільки районна рада не приймала рішення про його створення.

Позивач обґрунтовує правомірність позовних вимог тим, що відповідачі не оприлюднили проект розпорядження для проведення громадських слухань, оскільки центр має безпосереднє відношення соціально-економічного розвитку громади.

Відповідно до ст.41 Закону України « Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти нормативно-правових актів місцевих державних адміністрацій виносяться на громадське обговорення шляхом оприлюднення в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації". Визначені в цій статті акти місцевих державних адміністрацій підлягають обов'язковому оприлюдненню в порядку, установленому Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Спірне розпорядження не є нормативно-правовим актом, по якому необхідно проводити громадські слухання. Само розпорядження було розміщено на офіційному сайті Миколаївської райдержадміністрації.

Позивач в судовому засіданні суду пояснив, що звернувся до суду, як представник громади, виборців, для захисту трудових прав працівників центру, захисту інтересів дітей, громадян.

Правовий статус позивача як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності визначається Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV (далі - Закон № 93-IV).

Зокрема, відповідно до частини другої статті 2 Закону № 93-IV депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15 Закону № 93-IV депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу у разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також до правоохоронних і контролюючих органів та їх керівників з вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності.

У разі виявлення порушення законності депутат місцевої ради має право на депутатське звернення до керівників відповідних правоохоронних чи контролюючих органів.

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об'єднання громадян, керівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані негайно вжити заходів до усунення порушення, а в разі необхідності - до притягнення винних до відповідальності з наступним інформуванням про це депутата місцевої ради.

У разі невжиття відповідних заходів посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та керівники правоохоронних і контролюючих органів, до яких звернувся депутат місцевої ради, несуть адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до пункту 30 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 21 травня 1997 року № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.

Відтак, депутат Миколаївської районної ради ОСОБА_1 не наділений повноваженнями вимагати усунення порушення законності, на його думку, шляхом індивідуального звернення до суду з адміністративним позовом.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Обов'язковою умовою визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів цим рішенням суб'єкта владних повноважень, тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та інтересів з боку відповідача.

З огляду на викладені обставини, позивачем не доведено порушення його прав та інтересів з боку відповідача та не надано суду доказів, яким чином вони будуть відновленні у разі задоволення позову.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Депутата Миколаївської районної ради ОСОБА_1 (вул. Одеське Шосе, 18-а, м. Миколаїв, 54036 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області (вул. Одеське шосе, 18-А, м. Миколаїв, 54036 ідентифікаційний код 04056500) Голови Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області ОСОБА_6 (вул. Одеське шосе, 18-А, м. Миколаїв, 54036 ) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Т. О. Гордієнко

Повний текст рішення складено та підписано суддею 28.12.2017р.