21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
10 серпня 2006 р. Справа № 14/219-06
Суддя господарського суду Говор Н.Д.
при секретарі судового засідання Мовчан Г. , розглянувши матеріали справи
за позовом:Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до:СВК «Поділля» с. Пороги Ямпільського району Вінницької обл
про стягнення 16986,85 грн.
Представники :
позивача : В.Балтянський ( дор. від 10.05.2006)
відповідача : О.Пасілецький ( дор. від 19.06.06)
Справа прийнята до провадження судді Н.Говор в зв'язку із розпорядженням заст. Голови суду від 16.06.2006 р.
Місце розгляду справи : приміщення суду к.1107
Подано позов про стягнення 16986 грн. 85 коп. штрафних санкцій до Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за не створення 5 робочих місць для інвалідів у 2004 р.
Відповідач у відзиві від 10.06.2006 проти позову заперечує з тих підстав, що виконав норматив працевлаштування інвалідів, оскільки у господарстві протягом 2004 р. працювало 7 інвалідів, а за одного здійснено перерахування коштів у сумі 3397 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та заслухавши представників сторін, суд встановив, що згідно звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2004 рік, у 2004 році на підприємстві працювали 190 осіб, з них 5 інвалідів. Відповідно до Інструкції із статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві, затвердженої наказом Мінстату України від 07.07.1995 р. № 171 чисельність працюючих інвалідів штатних працівників обчислюється шляхом підсумовування середньо облікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців за період з початку року. Таким чином середньоспискова чисельність інвалідів -штатних працівників, які були зайняті на підприємстві у 2004 р. становить 3 чол. Відповідно до звіту середньорічна заробітна плата на підприємстві за 2003 р. становила суму 3397 грн. 37 коп.
Статтею 19 Закону України від 21.03.1991 р. “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (зі змінами , далі -Закон) встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Разом з тим частина 3 цієї статті Закону передбачає, що сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). А у разі відсутності коштів, штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на їх майно в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст. 18 Закону працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМ України від 03.05.95 № 314 працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Відповідно до п. 14 Положення про робоче місце інваліда і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМ України від 03.05.95 № 314 підприємства інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Відповідач надав додаткові докази, зокрема копії книг про оплату праці та посвідчення інвалідів громадян Гриневич, Підгорної, Лісевича, Левицької, Гординського, Пасілецького, Вінницького, з яких вбачається що вказані особи відпрацювали не повний календарний рік, внаслідок чого середньоспискова чисельність інвалідів у 2004 р. становила 6 чоловік.
Таким чином позивач створив робочі місця для інвалідів у кількості 6 із 8, необхідних за нормативом, визначеним Законом, не надав доказів подання відомостей про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів у державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення .
Відповідач перерахував пл. дорученням № 207 від 15.06.2006 р. до Фонду інвалідів платежі у сумі 3397 грн. за одне нестворене робоче місце.
За таких обставин відповідно до вимог ст. ст.19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач повинен сплатити штрафні санкції за1 робоче місце у розмірі 3397 грн. 37 коп.
Керуючись ст.ст.49,51,87,94,99,160,161,162,163,186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов задовольнити частково.
Стягнути із СВК «Поділля» ( с. Пороги, Ямпільського району Вінницької обл. , р/р 260083919 Аваль код ЄДРПОУ 03729730, МФО 302247) на користь Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (21100 м. Вінниця, вул. Пирогова,135а, Держбюджет Ямпільського району р/р 31210230600720, код 21727961 в УДК у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015, призначення платежу: 03729730; 50070000,221 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів») 3397 грн. 37 коп. штрафних санкцій.
В решті позову відмовити.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково.
Відповідно до ст. 186 КАС України:
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ст. 254 КАС України :
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Говор Н.Д.