Постанова від 22.12.2017 по справі 133/532/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 133/532/17

Головуючий у 1-й інстанції: Сєчко В.Л.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

22 грудня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Курка О. П. Полотнянка Ю.П. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

позивача: ОСОБА_2,

представника позивача: ОСОБА_3,

представника відповідача: ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року та додаткову постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області про визнання рішення протиправним,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області про визнання рішення протиправним.

Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.

Також, додатковою постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 28 вересня 2017 року було доповнено постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року.

Не погоджуючись з даними постановами суду, відповідач подав апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні представник позивача та позивач заперечували проти задоволення апеляційних скарг відповідача та просили суд залишити їх без задоволення, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року та додаткову постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 28 вересня 2017 року - без змін.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційних скарг та просив суд задовольнити їх.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до договору купівлі - продажу від 20.10.2014 року, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ФОП ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 0,5 га. по вул. Білоцерківській, 5 в с. Сокілець Козятинського району Вінницької області.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована Козятинською районною державною адміністрацією Вінницької області 19.02.2004 року за № 21540170000000529, взята на податковий облік, вид діяльності: оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; вантажний автомобільний транспорт; роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах.

Крім позивача, підприємницькою діяльністю на даній земельній ділянці займаються фізична особа - підприємець ОСОБА_5, фізична особа-підприємець ОСОБА_6.

Відповідно до рішенням виконкому Козятинської міської ради Вінницької області № 325 від 10.08.2016 року «Про встановлення дорожніх знаків», було встановлено дорожній знак 3.3 «Рух автомобілів заборонено» по вул. Осипенка в кінці вулиці, на перехресті вул. Білоцерківська та вул. Сідова по лівій стороні вул. Білоцерківська, на перехресті вул. Білоцерківська та вул. Осипенка по лівій стороні вул. Білоцерківська, в кінці по вул. Сідова в м. Козятині Вінницької області.

15.03.2017 року виконавчий комітет Козятинської міської ради Вінницької області прийняв рішення № 68 «Про організацію дорожнього руху», а саме:

1. Заборонити рух вантажних транспортних засобів по вулиці Осипенка м. Козятині Вінницької області на ділянці від вул. Білоцерківська до кінця вулиці.

2.Встановити пристрій обмеження висоти транспортних засобів, витою 3,0 м по вулиці Осипенка біля будинку №30 (Додаток 1).

2.1. Встановити 2 заборонних дорожніх знаки 3.18 «Рух транспортних засобів, висота яких перевищує 3,0 м, заборонено» по вулиці Осипенка з правої сторони біля будинку №30 та з лівої сторони біля будинку №39 (Додаток 1).

3.Заборонити рух вантажних транспортних засобів по вулиці Сідова на ділянці від вул. Білоцерківська до кінця вулиці.

4.Заборонити рух вантажних транспортних засобів по вулиці Пролетарська на ділянці від вул. Білоцерківська до кінця вулиці.

4.1. Встановити 2 заборонних дорожніх знаки 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» по вулиці Пролетарська з правої сторони біля будинку №116 та з лівої сторони біля будинку №137 (Додаток 1).

5. Заборонити рух вантажних транспортних засобів по вулиці Матросова на ділянці від початку вулиці до вул. Білоцерківська.

5.1. Встановити 2 заборонних дорожніх знаки 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» по вулиці Матросова з правої сторони біля будинку №2 та з лівої сторони біля будинку №11 (Додаток 1).

6. Заборонити рух вантажних транспортних засобів по вулиці Білоцерківська на ділянці від будинку №55 по вул. Сідова до будинку№2 по вул. Матросова (Додаток 1).

6.1. Встановити 2 заборонних дорожніх знаки 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» по вулиці Білоцерківська з правої сторони біля будинку №55 по вул. Сідова та з лівої сторони біля будинку №2 по вул. Матросова (Додаток 1).

7. Встановити пристрій обмеження висоти транспортних засобів, витою 3,0 м по вулиці Білоцерківська біля будинку №2 по вул. Матросова (Додаток 1).

7.1. Встановити 2 заборонних дорожніх знаки 3.18 «Рух" транспортних засобів, висота яких перевищує 3,0 м, заборонено» по вулиці Білоцерківська з правої сторони біля будинку №55 по вул. Сідова та з лівої сторони біля будинку №2 по вул. Матросова (Додаток 1).

Позивач не погоджуючись з рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області № 325 від 10.08.2016 року та рішенням в частині виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області № 68 «Про організацію дорожнього руху» від 15.03.2017 року звернувся до суду про їх скасування.

Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п.1, п.2, п. 2.1 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 68 від 15.03.2017 року «Про організацію дорожнього руху».

Також, додатковою постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 28 вересня 2017 року доповнено постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року, а саме визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 325 від 10.08.2016 про встановлення заборонених дорожніх знаків 3.3 « Рух вантажних автомобілів заборонено».

Розглядаючи даний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради №325 від 10.08.2016 «Про встановлення дорожніх знаків» та №68 від 15.03.2017 «Про організацію дорожнього руху», прийняті всупереч діючому законодавству України, прийняті без врахування всіх обставин що мають значення для прийняття рішення, обмежують права позивача в зайнятті підприємницькою діяльністю. Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Щодо повноважень Козятинської міської ради на прийняття оскаржуваних рішень органу місцевого самоврядування, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить, у тому числі, організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.

Частиною 1 статті 27 України «Про дорожній рух» встановлено, що організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів інформаційно-телекомунікаційних та автоматизованих систем керування та нагляду за дорожнім рухом відповідно до правил і стандартів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із відповідними підрозділами Національної поліції. До вказаних проектів схем за приписами відповідних підрозділів Національної поліції можуть бути внесені зміни та доповнення.

Організація дорожнього руху здійснюється спеціалізованими службами, що створюються відповідними органами: на автомобільних дорогах, що перебувають у власності територіальних громад, - органами місцевого самоврядування; на інших автомобільних дорогах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами; на залізничних переїздах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки на залізничному транспорті.

Положеннями статті 52 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Закону України «Про автомобільні дороги» основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів.

Пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів.

Частинами 1, 2 статті 20 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що конструкція та технічний стан транспортних засобів, а також їх частини мають відповідати вимогам, порядок визначення яких установлює Кабінет Міністрів України, та забезпечувати: безпеку людей, які користуються транспортними засобами чи беруть участь у дорожньому русі; відповідність нормам стосовно викидів забруднювальних речовин, парникових газів, електромагнітних завад, рівню шуму та інших чинників негативного впливу на людину та довкілля; запобігання пошкодженню транспортними засобами доріг та їх облаштування; ефективне використання енергетичних ресурсів, частин і експлуатаційних матеріалів; захист від незаконного використання транспортних засобів та запобігання пошкодженню вантажів; збереження властивостей безпеки від моменту виготовлення транспортного засобу до його утилізації; відповідність іншим вимогам законодавства.

Транспортні засоби та частини до них повинні відповідати вимогам нормативної і конструкторської документації та мати маркування для їх ідентифікації.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, що 24.10.2016 року жителі м. Козятина, які проживають ІНФОРМАЦІЯ_1 до міського голови із зверненням в якому зазначили, що по вул. Осипенка в м. Козятин Вінницької області створена аварійна ситуація, а саме інтенсивний рух важковагового транспорту, який на великій швидкості рухається по вулиці з відсутніми тротуарами, з шириною проїжджої частини 3,5 - 4 метри, викликає вібрацію ґрунтів під забудовами, внаслідок чого будинки руйнуються. Крім того, рух вказаних транспортних засобів спричиняє перешкоди для проїзду зустрічного транспорту та рух пішоходів, що призводить до виникнення автотранспортних пригод та становить велику загрозу життю та здоров'ю проживаючих на даній вулиці громадян (а.с.22).

Розглянувши вказане звернення, Козятинська міська рада звернулася з листом № 39/17 від 10.01.2017 року до ФОП ОСОБА_2, якому зазначила, що на ім'я міського голови ОСОБА_7 надходять численні звернення громадян, які проживають по вул. Осипенка із скаргами на рух вантажних автомобілів по вул. Осипенка до підприємства ФОП ОСОБА_2, що призводить до виникнення автотранспортних пригод та становить велику загрозу життю та здоров'ю проживаючих на даній вулиці громадян. Вказаним листом ФОП ОСОБА_2 було повідомлено, що виконавчим комітетом Козятинської міської ради було прийнято рішення №325 від 10.08.2016 «Про встановлення дорожніх знаків». Також, на виконання вказаного рішення просила ФОП ОСОБА_2 облаштувати виїзд з його земельної ділянки, який забезпечить безперешкодне потрапляння транспортних засобів до підприємства та обмежить рух по вул. Осипенка (а.с.33).

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що Козятинська міська рада приймаючи оскаржувані рішення діяла на підставі та в межах своїх повноважень, які передбачені чинним законодавством України.

Колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо перевищення повноважень Козятинською міською радою при прийнятті оскарженого рішення з посиланням на ст. 20 Закону України «Про автомобільні дороги», оскільки перелік основних прав органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, встановлених ст. 20 зазначеного Закону, не є вичерпним що випливає з самої конструкції зазначеної норми.

Твердження позивача про те, що виконавчим комітетом Козятинської міської ради Вінницької області під час прийняття оскаржуваних рішень не було погоджено з органами Національної поліції являється безпідставним та необґрунтованим у зв'язку з слідуючим.

Національна поліція відповідно до своєї компетенції видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху, що визначено ст. 23 ЗУ від 02.07.2015, № 580-VIII «Про Національну поліцію».

Постановою КМ України, від 10.10.2001 року, № 1306 затверджені Правила дорожнього руху. Відповідно до п. 1.1. яких, Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.

Розпорядженням МВС №683 від 09.06.2009 року затверджено методичні рекомендації співробітникам Державтоінспекції з питань контролю за станом вулично-дорожньої мережі, організацією дорожнього руху, дорожнім перевезенням небезпечних вантажів та рухом великогабаритних і великовагових транспортних засобів відповідно до п.п. 7.1.6 7.2.3. 7.2.3.1 яких відділи (відділення) ДАІ У(В)ОСОБА_8, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі мають в межах своєї компетенції погоджують подані в установленому порядку схеми обладнання засобами організації дорожнього руху місць виконання дорожніх робіт; проекти та схеми організації дорожнього руху, установлення будь-яких світлових сигналів, дорожніх знаків, нанесення лінії дорожньої розмітки, розміщення огороджувальних пристроїв, узгоджують: проекти на будівництво, реконструкцію, капітальний і поточний ремонт вулиць і доріг населених пунктів, а також проекти та схеми організації дорожнього руху на вказаних дорогах і вулицях.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, що вказані рішення було погоджено з органами Національної поліції в особі ІБзДН Козятинського відділу поліції ОСОБА_9, який також був допитаний в суді першої інстанції під час розгляду справи та підтвердив погодження оскаржуваних рішень.

Крім того, колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що приймаючи п.2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області №68 від 15.03.2017 року щодо встановлення пристрою обмеження висоти транспортних засобів, висотою 3,0 метри по вул. Осипенка біля будинку №30 м. Козятин Вінницької області ставить під загрозу право мешканців на отримання медичної, протиаварійної та протипожежної охорони, оскільки він перешкоджає вільному проїзду до приміщень будинку санітарного, аварійного та іншого автотранспорту.

Забезпечення наявності проїздів чи смуг, придатних до проїзду пожежних машин, передбачено ДБН В.2.2-10-2001 "Заклади охорони здоров'я", ДБН В 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення".

Також, в матеріалах справи відсутні будь які належні та допустимі докази про те, що відповідачем отримано відповідне погодження на розміщення пристрою обмеження висоти транспортних засобів з органами ГУ МНС України.

А тому, враховуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що п.2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області №68 від 15.03.2017 року щодо встановлення пристрою обмеження висоти транспортних засобів, висотою 3,0 метри по вул. Осипенка біля будинку №30 м. Козятин Вінницької області необхідно скасувати, так як воно прийнято з порушенням норм чинного законодавства України.

Згідно з положеннями ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 310, 315, 317, 321, 325 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційні скарги виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області задовольнити частково.

Постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 10 серпня 2017 року та додаткову постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області про визнання рішення протиправним скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області №68 від 15.03.2017 року щодо встановлення пристрою обмеження висоти транспортних засобів, висотою 3,0 метри по вул. Осипенка біля будинку №30 м. Козятин Вінницької області.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили у порядку статті 325 та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 328, 329 КАС України.

Постанова суду буде складена в повному обсязі 27 грудня 2017 року.

Головуючий ОСОБА_1

Судді ОСОБА_10 ОСОБА_11