м.Рівне, вул.Метра Могили 24, тел: (0362) 22-10-74, 26-28-94
Справа № 2-807/11
"14" січня 2011 р.
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області Красовського О.О. перевіривши виконання вимог ст.ст.119-120 ЦПК України по цивільній справі за позовом ПАТ "Комерційний банк " Хрещатик" в особі Рівненської філії ПАТ "комерційний банк "Хрещатик" до відділ державної виконавчої служби Рівненського районного управління юстиції про визнання незаконними дій В ДВС Рівненського районного управління юстиції
Позивач звернувся з вищезазначеним позовом до Рівненського районного суду.
Відповідно до ст.15 ЦПК України -суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справу суд зважає на наступне. Відповідно до статті 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до положень Конституції України, судді є посадовими особами судової влади, які відповідно до Конституції та законів України наділені повноваженнями здійснювати правосуддя і виконувати свої обов'язки на професійній основі.
За приписами ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Компетенція адміністративного суду у відповідності до п.1 ч.1 ст.17 КАС України поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Аналіз наведених норм свідчить, що об'єктом судового захисту є права, свобода та інтереси певної особи, а предметом розгляду справи є визнання недійсними (протиправними, незаконними) рішення, дії або бездіяльності, які порушують законні права суб'єкта звернення.
Отже, на даний час заява має розглядатися в позовному провадженні за правилами КАС України, як адміністративний позов.
Такий висновок обґрунтовується ще й наступним.
Стаття 383 ЦПК України визначає коло осіб, які мають право на оскар ження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої по садової особи державної виконавчої служби, а також предмет такого оскарження.
Правом оскарження рішення, дії або бездіяльності посадової особи державної виконавчої служби наділені учасники виконавчого проваджен ня, якими відповідно до ст. 10 Закону України «Про виконавче прова дження»є:
· державний виконавець,
· сторони,
· представники сторін,
· експерти,
· спеціалісти,
· перекладачі,
· суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
Зазначені особи мають право звертатися зі скаргою до суду, якщо вважають, що під час виконання судового рішення порушено їх права чи свободи.
Предметом оскарження можуть бути рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, що стосуються виконання судових рішень, постановлених суда ми у порядку цивільного судочинства.
Загальний порядок провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органів державної виконавчої служби встановлює Кодекс адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 1 ст. 181 цього Кодексу, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи ін шої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У іншому порядку, встановленому розділом VII ЦПК України, розглядаються скарги на рішення, дії чи бездіяльність державних виконав ців чи інших посадових осіб державної виконавчої служби тільки, якщо вони стосуються примусового виконання судового рішення, постановле ного відповідно до ЦПК України, незалежно від наявності у сторін спору про право, який підлягає розгляду в порядку позовного провадження.
За правилами розділу VII ЦПК України розглядаються, зокрема, скар ги на постанови державного виконавця чи начальника відповідного від ділу державної виконавчої служби про накладення штрафів, передбаче них статтями 87, 88 Закону України «Про виконавче провадження», постановлені при виконанні судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК України.
Отже, особа має звернутися до Рівненського окружного адміністративного суду (в порядку адміністративного судочинства), а не до Рівненського районного суду Рівненської області (в порядку цивільного судочинства).
Згідно ст. 122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
З вказаної позовної заяви вбачається, що позивач звернувся з вимогами до відділ державної виконавчої служби Рівненського районного управління юстиції, які є суб'єктами владних повноважень і вимоги до яких пред'являються в порядку адміністративного судочинства.
При вказаних обставинах, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.
На підставі наведено та керуючись ст.ст. 15, 122, 208, 209, 210 ЦПК України, суд, -
Позивачу ПАТ "Комерційний банк " Хрещатик" в особі Рівненської філії ПАТ "комерційний банк "Хрещатик" відмовити у відкритті провадження у справі за його позовом до відділ державної виконавчої служби Рівненського районного управління юстиції про визнання незаконними дій В ДВС Рівненського районного управління юстиції.
Подану позовну заяву повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві його право на звернення до суду з відповідною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстранції подається протягом п"яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: ОСОБА_1