Дергачівський районний суд Харківської області
м. Дергачі, вул. Першого Травня, 63, 62300, (05763) 3-02-62
іменем України
07.09.2011року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області
у складі головуючого судді Калмикової Д.К.,
за участю секретаря судового засідання Сонець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області, управління ОСОБА_2 України в Харківській області про повернення безпідставно стягнутого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області, управління ОСОБА_2 України в Харківській області про повернення безпідставно стягнутого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що її вимоги стосуються питання стягнення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, здійсненого ОСОБА_3, як особою, яка набувала права власності на автомобіль. При цьому ОСОБА_3 змушений був сплатити зазначений збір на виконання вимоги працівника відділу РЕР № 3, що призвело до порушення його прав та є підставою для заявления ним вимог про повернення набутих відповідачем 1 без достатньої правової підстави коштів,тобто, стягнення коштів, які не пов'язані з відшкодуванням завданої шкоди.
Механізм стягнення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також окремими приписами Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів У країни № 1740 від 03.11.1998 року (далі - Порядок).
Аналіз чинного законодавства дає підстави вважати, що правове положення відповідачів у сфері спірних правовідносин свідчить про реалізацію ними у даному випадку владних управлінських функцій, тобто здійснення повноважень у сфері спірних правовідносин як суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому заявлені позивачем вимоги є вимогами про повернення безпідставно сплачених ОСОБА_3 коштів - збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та повернення відповідачами цих коштів, як набутих без належних для цього правових підстав та не є вимогами про відшкодування майнової шкоди, вирішення яких здійснюється в порядку цивільного судочинства.
08 квітня 2011 року згідно з договором купівлі-продажу № 414315-Y00091 від 08.04.11р. ОСОБА_3 придбав новий автомобіль марки ЗАЗ Sens вартістю 60 800,00 грн.
Відповідно до вимог пунктів 12. 14 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11,1998року № 1740 та Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоіисгіекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.042002 року № 335 при реєстрації автомобіля у відділі РЕР № З УДА1 України у Харківській області ОСОБА_3 було зобов'язано сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі і 520 грн. 01 коп. (З % вартості автомобіля без НДС), оскільки органи Державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Вважає, що вказані нормативні документи суперечать пункту 7 статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року № 400 97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_3М не є платником збору з операцій з відчуження автомобіля, тому сплачені ним кошти підлягають поверненню.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно - правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У роз'ясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в постанові від 01 листопада 1996 року № 9 (пункт 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт. який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Оскільки примусово сплачений ОСОБА_3 збір перерахований до державного бюджету, а контролюючим органом є Пенсійний фонд України, то слід стягнути з управління Пенсійного фонду України в Харківській області суму 1 520грн. 01 коп., списавши з відповідного розрахункового рахунку Головного управління державного казначейства України в Харківській області.
Просить стягнути з управління Пенсійного фонду України у Дергачівському районі в Харківській області на користь ОСОБА_3 1520,01 грнпримусово сплаченого збору, стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 15,20 грн.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, про слухання справи повідомлена належним чином. Згідно заяви просить розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області в судове засідання не з'явився, Згідно заяви заперечує проти задоволення позову. Згідно заперечення вказує, що відчуження майна відбувається головним чином за волею власника на основі договору, що укладається ним з • 'набувачем майна, відповідно це може бути, як договір купівлі-продажу, так і договір дарування чи міни.
Отже, договір купівлі- продажу автомобіля і є відчуженням автомобіля..
У своїй роботі управління Пенсійного фонду України керується Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (надалі Закон) та Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету міністрів 03.11.1998 року за № і 740 (надалі Порядок), на даний Закон та Порядок в своєму позові посилається і позивач. Саме цим Законом та Порядком визначається механізм сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 1 п. 7 Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Крім того, ст. 2 п. 6 даного Закону передбачено, що об'єктом оподаткування є вартість легкового автомобіля. Ст. З Закону також передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України.
Ст. 4 Закону встановлено ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3 відсотків від об'єкта оподаткування, тобто 3 відсотки від вартості автомобіля.
Відповідно до п. 12 Порядку платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом:
-купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);
-міни;
-дарування (безоплатної передачі) успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за
законом);
-з інших підстав, передбачених законодавством.
Згідно до п. 13 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
Більше того, п. 14 Порядку передбачено, що органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.
Також Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року N 1388 передбачена державна реєстрація транспортних засобів за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
Отже, ОСОБА_3, придбавши новий автомобіль 08.04.2011 року, зобов'язаний сплатити відповідно до чинного законодавства збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3 відсотків вартості автомобіля.
Позивач стверджує, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування ним було сплачено в примусовому порядку, тому не зрозуміло, яке відношення має управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області до примусового стягнення. Більше того, органом примусового виконання є
відділ державної виконавчої служби, і лише відділ державної виконавчої служби може стягнути кошти в примусовому порядку, але лише за виконавчим документом.
Просить розглядати у його відсутність.
Представник 2 відповідача - Управління ОСОБА_2 України в Харківській області в судове засідання не з»явився, про причини неявки суд не повідомив. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Представник третьої особи AT «Брокбізнесбанк» в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про слухання справи сповіщений згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, заяву про слухання справи у його відсутність суду не надавав.
За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності сторін, третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наступне.
Як встановлено судом, відповідно до договору № 414315-Y00091 від 08.04.11р. ОСОБА_3 придбав новий автомобіль марки ЗАЗ Sens.
Відповідно до довідки-рахунку № 670744 серії КІМ вартість автомобіля складає 60 800,00 грн.
Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР та Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів 03.11.1998 року за № 1740, визначається механізм сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 1 п. 7 Закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які . переходять у власність спадкоємцям за законом.
Ст. 2 п. 6 даного Закону передбачено, що об'єктом оподаткування є вартість легкового автомобіля. Ст. З Закону також передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України.
Ст. 4 Закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР встановлено ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3 відсотків від об'єкта оподаткування, тобго 3 відсотки від вартості автомобіля.
Відповідно до п. 12 Порядку платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом:
-купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);
-міни;
-дарування (безоплатної передачі);успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом);
-з інших підстав, передбачених законодавством.
Згідно п. 13 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують що вартість.
Відповідно до п. 14 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій затвердженого постановою Кабінету Міністрів 03.11.1998 року за JSr2 1740 передбачено, що органи державтої інспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.
Керуючись ст.ст.1, 3, 8, 21, 22, 24, 46, 48, 55, 56, 64, 152 Конституції України,Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР, ст. 71, 72, 86, 94, 98, 160-163, 167, 254,256 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області, управління ОСОБА_2 України в Харківській області про повернення безпідставно стягнутого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.З ст. 169 КАС України скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду .
Суддя
ОСОБА_4