Постанова від 20.06.2011 по справі 2010/2-а-3623/11

Дергачівський районний суд Харківської області

м. Дергачі, вул. Першого Травня, 63, 62300, (05763) 3-02-62

ПОСТАНОВА

іменем України

20.06.2011 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області

у складі головуючого - судді Калмикової JI.K.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 де Управління пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії. -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області про визнання протиправними дії відповідача, покладення зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по третій групі інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком ; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та сг.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату недоплачених сум з 01.01.2010р

Позивач в обгрунтування позову зазначив, що з 01.01.2010 року Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області повинно було провести належні йому основну і додаткову пенсії, які він отримує, як громадянин, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалід ЧАЄС 3 групи , в відповідності до ст.ст. 50 і 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, нарахувати і виплачувати належні йому пенсії, як інваліду ЧАЄС 3 групи в розмірі не менш ніж державна пенсія - 6 мінімальних пенсій за віком; додаткова пенсія - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області по відмові в перерахунку йому пенсії незаконними. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області провести йому перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закон' України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » № 796-ХІІ від

28.02.1991року ( з нарахуванням та виплатою належні йому пенсії як інваліду ЧАЄС 3 групи в розмірі не менш ніж: державна пенсія - 6 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком ), виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » та провести виплату недоплаченої мені пенсії з 01.01,2010р.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, начальник управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області подала до суд заперечення проти позову та просила відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України справу розглядати у відсутність представника відповідача. В обгрунтування заперечення проти позову зазначила, що пенсійне забезпечення осіб, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від

28.02.1991року (далі по тексту Закон л9796), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 віл 09.07.2003 року надалі Закон № 1058) та на підставі Постанов Кабінету Міністрів України.

Стаття 49 Закону № 796 закріплює норму у відповідності до якої пенсії особам, віднесеним до категорій ,2,3,4. встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, призначається у відповідності до ст. 54 Закону № 796 (в редакції Закону станом на 01.01.2007 року), частина 4 якої встановлює, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 1 згідно ст. 50 Закону 796 (в редакції Закону станом на.01.01.2007 року) призначається у розмірах: інвалідам III групи - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частина 5 (в редакції Закону станом на 01.01.2007 року) та частина 7 (в редакції Закону станом на 1.01.2008 року) статті 54 Закону 796 встановлює, що Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала наслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

На підставі цієї норми Пенсійний фонд при нарахуванні основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 мав би керувався нормами Постанови КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим

Редакція ст. 50 Закону № 796, в якій зазначається, що додаткова пенсія для інвалідів нараховується в розмірі 50 процента мінімальної пенсії за віком та ст. 54 цього ж Закону, яка встановлює розмір основної пенсії не нижчими по III групі інвалідності - і мінімальних пенсій за віком, були змінені на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін- до деяких законодавчих актів України». Положення п. 28 розділу II вказаного Закону, яким були внесені зміни до ст. 50 та ст. 5і Закону № 796 втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/200{ від 22.05.2008 року.

З метою законодавчого врегулювання даного питання Кабінетом Міністрів України була прийнята 28.05.2008 рок) Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності з 22.05.2008 року. Пунктом 4 якої передбачено щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачувати інвалідам III групи 15 процентів віі прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Пункт 6 вказаної постанови закріплює положенні стосовно розмірів пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, яка для осіб евакуйованих ; 1986 році із зони відчуження по III групі інвалідності не може бути нижчою від 870 гри. Постанова Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» передбачає, що 544 грн. - це мінімальний розмір пенсії одержувачів пенсії за вислугу років та за віком, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державні

пенсійне страхування» (п.п.1 ri. 1 Постанови). Підпункт 2 пункту І даної постанови встановлює, що в інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та осіб евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, для інвалідів III групи розмір пенсії не може бути нижчим за 980 гри.

Довідка про розрахунок пенсії додається.

Розміри прожиткового мінімуму встановлюються виключно законом про Державний бюджет України на відповідний рік і не можуть коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Частина І статті 19 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» закріплює норму в якій зазначено , що діяльність Кабінету Міністрів України спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом: виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, а також Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, праці та зайнятості, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, природокористування, правової політики, законності, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, протидії корупції, розв'язання інших завдань внутрішньої та зовнішньої політики, цивільного захисту, національної безпеки та обороноздатності. Також, основними повноваженнями, закріпленими у ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Кабінет Міністрів України у сфері соціальної політики забезпечує проведення державної соціальної політики, вживає заходів щодс підвищення реальних доходів населення та забезпечує соціальний захист громадян.

Стаття 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» встановлює норму у відповідності до якої акти Кабінету Міністрів України обов'язкові для виконання.

Управління Пенсійного фонду України відповідно у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України. Усі дії управління узгоджуються з вимогами Конституції, оскільки саме Кабінет Міністрів України забезпечує проведення політики у сфері соціального захисту (п.З ч. І ст. 116 Конституції України), а видані з цього питання постанови і розпорядження є обов'язковими до виконання (ст. 117 Конституції України).

Позивачем було порушено норми ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до вимог ст. 9S Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом. Положення ч. 2 ст. 99 КАС України передбачає, що для звернення де адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний термін, який обчислюється з дня коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлені обставини та досліджені докази.

ОСОБА_1В перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області та отримує пенсію як інвалід 3-ї групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС .

Згідно посвідчення серії А № 447228 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) та. має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно вкладки № 447228 від 01.02.2007 року до посвідчення ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх, вимог та заперечень, оцінивши докази в сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних мотивів.

Відповідно до ч.І ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до чинної на час спірних правовідносин ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії І, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

За таких обставин правильним та такими, що відповідає Закону, є те, що позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року №523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону №796-ХІ1. Однак в пункті 2 постанови від 03 січня 2002 року №1 Кабінет Міністрів України встановив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, всупереч положенням зазначених статей закону, ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Суд дійшов до висновку, що обчислення пенсій, виходячи з розміру, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року №1 та від 28 травня 2008 року №530, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини третьої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України №10 від 22.05.2008 року у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділ)' І пунктів 61,62,63,64, розділу II пункту 3 розділу III, та положень статті 67. розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін де деяких законодавчих актів України», вказані положення визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення

-

судом, оскільки зменшують розміри виплат, обмежують права та свободи і мають місце лише у випадках, передбачених ст. 64 Конституції України.

При цьому, Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, шо визнані неконституційними.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення пре їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

За таких обставин суд визнає протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області та приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії по 3 групі інвалідності ОСОБА_1, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком із розміру, встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 01.01.2009 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У відповідності до змін, внесених 18.06.2011 року до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», нарахування за ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» провадиться Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що перерахунок повинен бути здійснений з 25.11.2010 р.

Керуючись ч. 2 ст. 19, ст. ст. 64, 152 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 71, 72, 86, 94, 98. 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд. -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у розмірах встановлених Законом України «Пре статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.11.2010 р. по 18.06. 2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов"язати Управління пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області виплачувати ОСОБА_1 основну та додаткову пенсію по інвалідності у відповідності до змін, внесених 18.06.2011 року до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік з 19.06.2011р. по 20.06.2011 року.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним її надсиланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.К. Калмикова