Постанова від 20.06.2011 по справі 2010/2-а-3641/11

Дергачівський районний суд Харківської області

м. Дергачі, вул. Першого Травня, 63, 62300, (05763) 3-02-62

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.06.2011року м.Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області у складі:

головуючої судді - Калмикової Л.К.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дергачівського районного суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати УПФУ Дергачівського району Харківської області перерахувати пенсію за віком з 05.04.2011 р з урахуванням показника середньої заробітної плати , посилаючись на те, що він звернувся в квітні 2011р. до УПФУ Дергачівського району Харківської області з заявою про перерахунок пенсії.

Згідно положень Закону України № 1058 „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з метою здійснити перерахунок моєї пенсії з врахуванням заробітної платні та страхового стажу я звернулась до відповідача, де мені було здійснено відповідний перерахунок щомісячно з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.

Згідно листа УПФ в Дергачівському районі від 26.04.2011 р. №2451-02/11 на її звернення від 18.04.2011 р. їй в перерахунку було відмовлено, посилаючись на те, що після рішення КСУ від 22.05.2008р. метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян було прийнято постанову КМУ від 28.05.2008 р.№530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", згідно якої при проведенні перерахунку пенсії застосовувався показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197, 91 грн). Так саме за середнім показником заробітної плати в розмірі 1197,91 грн. здійснюються перерахунки пенсій у 2009, 2010,2011 роках.

Відповідач представник Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області у зазначений термін, відповідно до ст. 183-2 КАС України, суду заперечення не надав.

Судом встановлені обставини та дослідженні докази.

Згідно паспорта ММ 068096 ОСОБА_1 народилася 10.09.1950 р.

Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалася позивач, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази в сукупності, суд приходить до висновку про залишення позову без задоволення позову з наступних мотивів.

Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

З листа УПФУ в Дергачівському районі від 26.04.2011 року вих. № 2451-02/11 вбачається, що 18.04.2011 року подана заява про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі. Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проведено з 01.04.2011 року. Після рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян було прийнято постанову КМУ від 28.05.2008 року № 530 і згідно зазначеної постанови при проведенні перерахунку пенсії застосовувався показник заробітної плати (Доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії 2007 рік (1197,91грн.). Таким чином, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009, 2010 роках відповідно до пп.З п.11 указаної вище постанови проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

Відповідно до п.п. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Між тим, враховуючи пріоритетність законів на підзаконними актами, суд вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії, виходячи з наступного.

Приписами ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено формулу визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.

В квітні 2011 року позивач звернулася із заявою не про призначення, а перерахунок пенсії, тому відповідач обгрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.

Крім того, суд зазначає, що перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється частиною 4 статті 42 вищевказаного закону, та передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б” підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” № 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46, 48 Конституції України, ст. ст. 40, 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. ст. ст. 1, 3, 72 ч. 2, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

У позові ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії за віком - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним її надсиланням ocpfjpfa, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя Л.К.Калмикова