Постанова від 20.12.2017 по справі 904/9265/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.2017 Справа № 904/9265/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Паруснікова Ю.Б. - доповідач;

суддів: Білецької Л.М., Верхогляд Т.А.

при секретарі судового засідання Саланжій Т.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю від 21.11.2017 № 4228/01; ОСОБА_2, представник за довіреністю від 20.09.2017 № 3283/01;

від відповідача-1: ОСОБА_3, представник за довіреністю від 04.12.2017 № 007.1Др-122-1217;

від відповідача-2: ОСОБА_4, представник за довіреністю від 14.04.2017 № 14-84;

від третьої особи: ОСОБА_5, представник за довіреністю від 04.01.2017 № 6-02;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.11.2017 по справі № 904/9265/17 (суддя Петренко Н.Е.)

за позовом Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль», м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області

до відповідача-1 Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз», м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області

до відповідача-2 Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», м. Київ

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.10.2017 Публічне акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача-1 Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз», відповідача-2 Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та третьої особи Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» з вимогою про зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 09.11.2017 по даній справі позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» відновити розподіл природного газу Публічному акціонерному товариству «Криворізька теплоцентраль».

Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» виконувати свої зобов'язання за договором розподілу природного газу, а саме: надавати послуги з розподілу природного газу в опалювальному періоді 2017/2018 років.

Визнано право Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» на споживання у жовтні 2017 року - березні 2018 року природного газу:

- по договору № 3262/1718-ТЕ-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 126178 тис. куб. метрів (сто двадцять шість мільйонів сто сімдесят вісім тисяч куб. метрів);

- по договору № 3263/1718-БО-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями орієнтованим обсягом до 19022 тис. куб. метрів (дев'ятнадцять мільйонів двадцять дві тисячі куб. метрів);

- по договору № 3264/1718-КП-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями орієнтованим обсягом до 13293 тис. куб. метрів (тринадцять мільйонів двісті дев'яносто три тисячі куб. метрів).

Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» виконувати умови договорів № 3262/1718-ТЕ-5 від 27.09.2017; № 3263/1718-БО-5 від 27.09.2017; № 3264/1718-КП-5 від 27.09.2017 в частині виділення номінації та постачання природного газу в обсягах, зазначених в п. 2.1. договорів.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» на користь Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» 3600,00 грн. судового збору.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на користь Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» 3600,00 грн. судового збору.

Рішення місцевого господарського суду з посиланням на наявність ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 по справі № 904/128/17, якою порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ «Криворізька теплоцентраль» та, зокрема, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, які виникли у період до 23.03.2017 мотивоване відсутністю у позивача перед відповідачем-1 поточної заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу, яка виникла після 23.03.2017, з урахуванням підписаного спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, транспортування, розподіл природного газу № 139/УТГ від 15.03.2017 за рахунок коштів загального Фонду Державного бюджету України. Відсутністю поточної заборгованості позивача перед відповідачем-2 за надані послуги з постачання природного газу, яка виникла після 23.03.2017 - введення в дію мораторію на задоволення вимог кредиторів. При цьому, судом зазначено, що погашення заборгованості, яка виникла у період до 23.03.2017 повинне відбуватися у відповідності до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Також судом зазначено, що позивачем виконано вимоги п. 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, відкрито поточні рахунки із спеціальним режимом використання, а тому позивач є захищеним споживачем.

Крім того місцевий господарський суд дійшов до висновку щодо неправомірності дій відповідача-2 в частині не виділення позивачу номінацій та непостачання природного газу в обсягах визначених умовами п. 2.1. договорів про постачання природного газу, в період опалювального сезону 2017/2018 років населенню, бюджетним установам/організаціям, а також не бюджетним установам/організаціям. Такі дії відповідача-2, на думку місцевого господарського суду, суперечать постанові КМУ від 22.03.2017 № 187 та фактично спрямовані на дестабілізацію ситуації, підсилення соціальної напруги населення в м. Кривий Ріг та можуть призвести до зриву опалювального сезону.

Таким чином, місцевий господарський суд визнав правомірним зобов'язати відповідача-1 відновити розподіл природного газу позивачу та виконувати свої зобов'язання за договором розподілу природного газу в опалювальному періоді 2017/2018 років.

З метою забезпечення споживачів теплом (населення, бюджетні установи (школи, учбові заклади, позашкільні ДЮСШ, дитячі садочки, лікувальні заклади) та не бюджетні установи) господарський суд визнав обґрунтованим право позивача на споживання у жовтні 2017 року - березні 2018 року природного газу за договорами на постачання природного газу в обсягах, визначених в п. 2.1. договорів.

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду відповідач-2 звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою. Згідно вимог апеляційної скарги апелянт просить скасувати вказане рішення та прийняти рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Стягнути з позивача судовий збір за подачу скарги.

Апеляційна скарга мотивована прийняттям місцевим господарським судом рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, без дослідження усіх істотних обставин справи.

Зокрема, скаржник посилається на наступне:

- за наявності у позивача заборгованості дії відповідача-1 з обмеження розподілу природного газу є такими, що відповідають умовам укладеного між позивачем та відповідачем-1 Типового договору розподілу природного газу № 0942003MNМАТ016 від 01.01.2016 (п. 3.2.), узгоджуються з вимогами п. 1 глави 5, 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем (ділі - Кодекс ГРМ), п. 1 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 (далі - НКРЕКП), Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою КМУ від 08.12.2016 № 1687 (далі - Порядок припинення газопостачання);

- умовами договорів купівлі-продажу газу прямо встановлено обов'язок відповідача-2 (п. 3.2., 3.4., ч. 4 п. 7.2., 8.4. договорів) не виділяти номінацію у разі порушення позивачем п. 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - Положення про ПСО), а обов'язок позивача самостійно припинити/обмежити споживання газу за умови відсутності підтвердженого обсягу газу;

- право позивача на придбання природного газу у НАК «Нафтогаз України» не є абсолютним, а обмежено рядом істотних умов, зокрема, відповідно до ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» газопостачання об'єктів у сфері теплопостачання припиняється у разі порушення теплогенеруючими, теплопостачальними організаціями строку розрахунків за фактично спожитий природний газ…;

- твердження позивача про безумовний обов'язок безперебійного постачання газу з огляду на приписи Розпорядження КМУ від 04.10.2017 № 720-р є таким, що суперечить вимогам Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII. Відповідачем-2 у повному обсязі виконано обов'язок з формування ресурсу природного газу на опалювальний сезон 2017/2018 років, а відтак у повному обсязі виконано вимоги Розпорядження № 720-р;

- судом першої інстанції безпідставно зазначено про те, що позивач нібито мав придбавати природний газ виключно у відповідача-2, оскільки згідно п. 1 Положення ПСО виробники теплової енергії не позбавлені права обирати постачальника природного газу і права придбавати природний газ за цінами, що вільно встановлюються сторонами договору постачання природного газу, як це передбачено Законом України «Про ринок природного газу»;

- місцевим господарським судом в порушення норм процесуального права (ст. ст. 4-2, 4-3, 4-5, 22, 43, 84 ГПК України) ухвалою від 30.10.2017 розгляд даної справи призначено на 12.12.2017, однак ухвалою від 07.11.2017 розгляд справи перенесено на 09.11.2017, тобто за два дні до розгляду справи, що фактично позбавило відповідача-2 подати обґрунтований відзив та докази стосовно спірних відносин.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.12.2017 апеляційну скаргу прийнято до провадження, а розгляд справи призначено у судовому засіданні на 20.12.2017.

19.12.2017 на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від позивача по справі надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останній вважає, що викладені в апеляційній скарзі вимоги відповідача-2 є необґрунтованими, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі. Так, зокрема, позивач у своєму відзиві посилається на безпідставність доводів відповідача-2 нібито на наявність законодавчо визначених підстав для припинення/обмеження відповідачем-1 газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт позивача з підстав несвоєчасної та/або неповної оплати послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу, оскільки поточна заборгованість позивача перед відповідачем-1 (з урахуванням введеного 23.03.2017 мораторію на задоволення вимог кредиторів та підписанням всіма учасниками розрахунків спільних протокольних рішень) є повністю погашеною.

Третя особа - ПАТ «Укртрансгаз» також скористалося своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, відповідно до якого просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.11.2017 та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог з підстав порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права.

Відповідач-1 у своєму відзиві на апеляційну скаргу просить суд змінити оскаржуване відповідачем-2 рішення місцевого господарського суду по даній справі шляхом виключення з описової та мотивувальної частин наступних абзаців: «Після введення мораторію, позивачем у повному обсязі сплачено відповідачу-1 поточну заборгованість за надані послуги з розподілу природного газу, яка виникла після 23.03.2017, з урахуванням підписаного спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, транспортування, розподіл природного газу №139/УТГ від 15.03.2017 за рахунок коштів загального Фонду Державного бюджету України. Позивачем за період з 24.03.2017 по 30.09.2017 перераховано на користь відповідача-1 грошові кошти у pозмipi 6347117,83 грн. Поточна заборгованість позивача по Типовому договору розподілу природного газу відсутня, що підтверджується бухгалтерською довідкою позивача». В іншій частині рішення просив залишити без змін.

20.12.2017 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Згідно ч. 1, 2, 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права.

Проаналізувавши обставини справи, перевіривши повноту, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та його відповідність вимогам матеріального та процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, колегія суддів прийшла до висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого господарського суду в повному обсязі з прийняттям нового рішення щодо задоволення позову з огляду на наступні обставини.

Місцевим господарським судом встановлено, що відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2496, розроблених на виконання п. 17 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» врегульовано відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС) (пункт 1 розділу І Правил).

Дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС (пункт 2 розділу І Правил).

Підставою для постачання природного газу споживачу, як визначено пунктом 2 розділу ІІ Правил є:

- наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу;

- наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу;

- наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов;

- наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період для потреб споживача;

- відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків.

01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством «Криворізька теплоценраль» (споживачем) та Публічним акціонерним товариством «Криворіжгаз» (оператор ГРМ, або відповідач-1) укладено Типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання № 0942003MNMAT016. Споживачу, як суб'єкту ринку природного газу присвоєно персональний EIC-код 56ХQ000003МNМ006 (т. 1 а. с. 52-61).

Згідно з п. 3.1. Типового договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором.

31.03.2016 між Публічним акціонерним товариством «Укртрансгаз» (газотранспортне підприємство або третя особа) та Державним підприємством «Криворізька теплоцентраль», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль», як замовником укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 16/18-ТКЕ, за умовами якого газотранспортне підприємство зобов'язалося надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника, отриманого від Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення-газорозподільних станцій, а замовник зобов'язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами договору.

Крім того, між Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (постачальник, або відповідач-2) та Публічним акціонерним товариством «Криворізька теплоцентраль» (споживач, або позивач) укладено наступні договори:

- № 3262/1718-ТЕ-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтовним обсягом до 126178 (сто двадцять шість мільйонів сто сімдесят вісім) тис. куб. метрів (т. 1 а. с. 27-31);

- № 3263/1718-БО-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями орієнтованим обсягом до 19022 (дев'ятнадцять мільйонів двадцять дві) тис. куб. метрів (т. 1 а. с. 37-41);

- № 3264/1718-КП-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями орієнтованим обсягом до 13293 (тринадцять мільйонів двісті дев'яносто три) тис. куб. метрів (т. 1 а. с. 42-51).

Відповідно до предмету зазначених договорів (п. 1.1.) постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2017-2018 роках природний газ, а позивач зобов'язується оплатити його вартість на умовах вказаних договорів.

Пунктами 2.3., 2.4. договорів передбачено, що без попереднього письмового узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу постачання природного газу не більше ніж +/- 5 % узгоджених планових обсягів.

Пунктом 2.6. зазначених договорів визначено, що розподіл (транспортування) природного газу здійснює(ють) оператор(и) газорозподільних мереж (транспортної системи), а саме: Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» (далі - відповідач-1) з яким (якими) споживач уклав відповідний договір (договори).

Згідно п. 3.2., - 3.4. договорів постачання природного газу за цими договорами здійснюється виключно за умови дотримання споживачем вимог п. 12 Положення. У разі невиконання споживачем вимог п. 12 Положення постачальник не підтверджує планові обсяги газу (номінацію) для споживача, при цьому передача природного газу не здійснюється. Постачальник застосовує процедуру подання номінацій та реномінацій відповідно до Кодексу газотранспортної системи (далі Кодексу ГТС) з урахуванням інформації щодо балансування в більшу чи меншу сторону. Номінація надається в обсязі необхідному споживачу за цим договором за умови виконання споживачем вимог п. 12 Положення.

Пунктом 3.5. договорів визначено, що постачальник протягом трьох днів з моменту підтвердження оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації (крім випадків, коли номінація не надається) шляхом надсилання відповідного повідомлення на електронну адресу, зазначену споживачем у розділі 13 цих договорів.

Крім того, обов'язок подання номінацій випливає також з розділу XI Кодексу ГТС.

З метою недопущення зриву опалювального сезону 2017/18 року у місті ОСОБА_6 та врегулювання питань щодо виділення номінацій на постачання природного газу на жовтень 2017 року позивач звертався до відповідача-2 з відповідними листами: від 12.09.2017 вих. № 3164/18 вих. № 3165/18, від 26.09.2017 вих. № 3328/32, від 09.10.2017 вих. № 3480/18, від 11.10.2017 вих. № 3507/01 (т. 1 а. с. 67-68, 77-80). Означеними листами позивач, зокрема, повідомляв про відсутність у позивача поточної заборгованості за спожитий природний газ.

Відповідач-2 в листі від 03.10.2017 за вих. № 26-7223/1.2-17 «Про забезпечення природним газом» повідомив, що забезпечення споживачів природним газом є одним з першочергових завдань, які покладаються Урядом на Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України». Однак, у зв'язку з тим, що підприємством позивача не виконуються вимоги Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу відсутні правові підстави для постачання природного газу за укладеними між позивачем та відповідачем-2 договорами.

Таким чином, номінації підприємству позивача в жовтні 2017 року не надано.

Зокрема, відповідач-2 у своєму листі вказує, що відсутність номінацій не дозволить підприємству позивача розпочати опалювальний сезон 2017/2018. З метою уникнення соціальної напруги відповідач-2 просив своєчасно та в повному обсязі проводити розрахунки за використаний природний газ та виконувати свої зобов'язання відповідно до надісланих графіків погашення заборгованості.

Від відповідача-1 позивач отримав лист про надання інформації за вих. № Кд0071-ЛВ-17910-1017 від 12.10.2017, яким повідомив, що розподіл природного газу на об'єкти позивача здійснюватиметься після погашення у повному обсязі заборгованості за розподілений природний газ згідно з договором № 0942003MNMAT016 від 01.01.2016 (т. 1 а. с. 69).

Листом від 20.10.2017 за вих. № КдО1.5-СЛ-18200-1017 відповідач-1 повідомив позивачу, що у зв'язку з відсутністю у відповідача-1 підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на жовтень 2017 року відсутні правові підстави відновлення розподілу природного газу (т. 1 а. с. 70).

Kpiм того, на адресу позивача від відповідача-1 надійшли наступні повідомлення:

- вих. №178-Д від 30.10.2017, згідно якого позивачу запропоновано самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання i підготувати до опломбування газоспоживне обладнання з 01.11.2017.

- вих.№176-Д від 30.10.2017, згідно якого позивачу запропоновано самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання i підготувати до опломбування газоспоживне обладнання з 11.11.2017.

- вих.№177-Д від 30.10.2017, згідно якого позивачу запропоновано самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання i підготувати до опломбування газоспоживне обладнання з 21.11.2017.

Зі змісту повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання вбачається, що підставою для відключення позивача від газових мереж є відсутність у нього підтверджених обсягів природного газу та несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу (номінації) на листопад 2017 року. (т. 1 а. с. 108-110).

На думку позивача, відсутність можливості через перекриття запірних пристроїв отримувати природний газ унеможливить виробництво теплової енергії для надання послуг з теплопостачання та може викликати порушення екологічних нормативів, мати негативний вплив на стан навколишнього природного середовища.

Позивач звертав увагу суду на те, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 по справі № 904/128/17 за заявою Дочірньої компанії «Газ України» Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» та введено процедуру розпорядження майном, про що розміщено оголошення на офіційному сайті Вищого господарського суду України. Станом на 23.03.2017 відповідач-2 у відношенні позивача заявив кредиторські вимоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України від 14.05.1992 «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з урахуванням ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 по справі № 904/128/17, якою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів - заборонено вчиняти дії щодо погашення грошових зобов'язань, які виникли у період до 23.03.2017.

Станом на 23.03.2017 ПАТ «НАК «Нафтогаз України» у відношенні ПАТ «Криворізька теплоцентраль» заявлено кредиторські вимоги, за таких обставин, на думку позивача, відповідальність за дотримання положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» покладено, як на боржника так і на кредитора, а всі дії відповідачів спрямовані на спонукання позивача щодо погашення кредиторської заборгованості за спожитий природний газ є незаконними та такими, що суперечать положенням означеного вище Закону.

Крім того, в матеріалах справи наявне спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, транспортування, розподіл природного газу №139/УТГ від 15.03.2017 за рахунок коштів загального Фонду Державного бюджету України.

Вказане рішення укладено між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів в Дніпропетровській області, Фінансовим управлінням виконкому Криворізької міської ради, Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Криворізької міської ради, Державним підприємством «Криворізька теплоцентраль», Публічним акціонерним товариством «Криворіжгаз», Публічним акціонерним товариством «Укртрансгаз», предметом якого є організація проведення зазначеними сторонами взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій».

В період з 24.03.2017 по 30.09.2017 позивачем на користь відповідача-1 перераховано грошові кошти у розмірі 6347117,83 грн.

Всі платежі з 24.03.2017 вважаються оплатою зобов'язань, які виникли після введення в дію мораторію.

Отже, на думку позивача, заборгованість за березень 2017 року перед відповідачем-1 погашена у повному обсязі.

Крім того, виникла передплата на майбутній опалювальний сезон у сумі 1038716,59 грн.

Таким чином, станом на 27.10.2017 поточна заборгованість позивача за спожитий природний газ перед відповідачем-1, з урахуванням підписання всіма учасниками розрахунків спільних протокольних рішень за усіма категоріями, відсутня.

Станом на 27.10.2017 позивачем у повному обсязі сплачено поточну заборгованість перед відповідачем-2 за поставлений природний газ, яка утворилася після введення в дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, тобто яка утворилася після 23.10.2017, що підтверджується платіжними дорученнями, бухгалтерськими довідками позивача від 25.10.2017 за вих.

№ 3752/06, від 25.10.2017 за вих. № 3753/06, від 08.11.2017 за вих. № 3944/01, а також актами звірки станом на 30.09.2017 між позивачем та відповідачем-2.

Позивач вказує, що обов'язок подання номінацій відповідач-2 не виконав, внаслідок чого порушено право позивача на споживання природного газу.

У своїх поясненнях ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зазначає, що станом на момент виникнення спірних правовідносин у позивача була наявна заборгованість за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії за договорами, у зв'язку з цим, позивачу не виділяються номінації щодо обсягів природного газу.

Предметом спору в даній справі є непідтвердження відповідачем-2 номінацій позивачу, що тягне за собою наслідки відсутності у відповідача-1 правових підстав для надання послуг з розподілу природного газу та обмеження розподілу природного газу позивачу.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з абзацом 2 п. 1 Розпорядження КМУ від 04.10.2017 № 720-р «ОСОБА_5 питання опалювального сезону 2017/18 року» з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року ПАТ «НАК «Нафтогаз України» разом з оператором газотранспортних та газорозподільних мереж (у даному випадку ПАТ «Криворіжгаз») зобов'язані забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій , надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 187 затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - Положення).

Пунктом 12 Положення визначено, що виробник теплової енергії має право до 1 квітня 2018 придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК «Нафтогаз України» за умови, що такий виробник, на якого станом на 30.09.2015 поширювалася дія ст. 191 Закону України «Про теплопостачання», виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання, а виробник теплової енергії, що також придбаває природний газ для виробництва електричної енергії, додатково виконав установлені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.05.2015 № 670 «Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва» вимоги щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять в розрахунок за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.

Постачання природного газу НАК «Нафтогаз України» виробникам теплової енергії здійснюється за цінами, визначеними відповідно до п. 13 цього Положення, на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а у випадках, передбачених Законом України «Про ринок природного газу», - на підставі типового договору з дотриманням принципу недискримінації.

Обов'язок, передбачений пп. 4 п. 3 цього Положення, покладається на НАК «Нафтогаз України» на період до 01.04.2018 за таких умов:

- укладення виробником теплової енергії з НАК «Нафтогаз України» договору постачання природного газу відповідно до законодавства;

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК «Нафтогаз України» за використаний природний газ; або

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий до 1 січня 2017 року природний газ з урахуванням сум оформлених відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій», підписаних усіма учасниками розрахунків і переданих до органів Казначейства, але не профінансованих спільних протокольних рішень за усіма укладеними з НАК «Нафтогаз України» договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ; або

- станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівень розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з додаванням суми оформлених відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій», підписаних усіма учасниками розрахунків і переданих до органів Казначейства, але не профінансованих спільних протокольних рішень за усіма укладеними з НАК «Нафтогаз України» договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків; або

- наявність укладеного договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором в рамках реалізації Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії»; або

- надання НАК «Нафтогаз України» та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01.01.2021 з розбивкою за всіма договорами з НАК «Нафтогаз України»), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, наданої НАК «Нафтогаз України», а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядок розрахунків, установлений між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).

При цьому графіки погашення заборгованості, надані виробниками теплової енергії та прийняті НАК «Нафтогаз України» відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)», використовуються для цілей цього Положення та не підлягають зміні або корегуванню, крім випадків участі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій у процедурі врегулювання заборгованості за спожитий природний газ, визначеній Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», в частині реструктуризації заборгованості за спожитий природний газ.

З метою реалізації положень абзацу сьомого цього пункту Казначейство щомісяця в строк до 23 числа надає НАК «Нафтогаз України» реєстр оформлених відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій», підписаних усіма учасниками розрахунків і переданих до органів Казначейства, але не профінансованих спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу в розрізі суб'єктів господарювання.

Як зазначалося вище та встановлено місцевим господарським судом між позивачем та відповідачем-1 укладено Типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання № 0942003MNMAT016 від 01.01.2016, відкрито поточні рахунки із спеціальним режимом використання (2603031657270; 26031300657270; 26039302657270 у філії ДОУ АТ «Ощадбанк», код банку 305482), позивачем у повному обсязі сплачено відповідачу-2 поточну заборгованість за поставлений газ, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, бухгалтерськими довідками. Крім того, позивачем до постачальника відправлено листи щодо виділення номінацій природного газу на жовтень 2017 року за вих. № 3164/18 від 12.09.2017 (т. 1 а. с. 52-61, 67-68, 139-143, 149-253, т. 2 а. с. 1-65). У судовому засіданні в суді апеляційної інстанції відповідач-2 підтвердив відсутність поточної заборгованості у позивача.

З урахуванням вимог чинного законодавства, місцевий господарський суд дійшов до висновку, що позивач виконав вимоги Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу та згідно п. 10 ч. 1 Закону України «Про ринок природного газу» є захищеним споживачем з огляду на наступне.

По-перше: позивач є виробником теплової енергії, а по-друге: позивач виробляє теплову енергію для її постачання населенню, бюджетним установам (школи, учбові заклади, позашкільні ДЮСШ, дитячі садочки, лікувальні заклади) та не бюджетним установам.

На думку колегії суддів ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на підставі спеціального нормативного правового акту щодо опалювального сезону 2017/18 року, яким є розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.10.2017 № 720-р «ОСОБА_5 питання опалювального сезону 2017/18 року» зобов'язане забезпечити виділення номінацій на постачання газу позивачеві ще до початку опалювального сезону, оскільки позивач підпадає під дію вказаного розпорядження.

Отже вказані місцевим господарським судом висновки є правильними, відповідають матеріалам справи та не суперечать діючому законодавству, а дії відповідача щодо не виділення номінацій позивачу на період опалювального сезону 2017/18 року є неправомірними, оскільки планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1. кожного з договорів, і такі обсяги постачання є узгодженими в силу умов вказаних договорів.

Отже, судом встановлено, що ПАТ «НАК «Нафтогаз України» було зобов'язане видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені між ними та постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, і це є обов'язком ПАТ «НАК «Нафтогаз України», а не правом, а тому дії ПАТ «НАК «Нафтогаз України» щодо не видачі номінації слід вважати неправомірними.

Крім того, приймаючи рішення по справі місцевий господарський суд врахував, що позивач може придбати природний газ виключено у відповідача-2 з чим останній категорично не погоджується та апелює з цього приводу.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами, зокрема вільного вибору постачальника природного газу.

Частинами 1, 5 ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Вибір суб'єкта або суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки відповідно до частини першої цієї статті, здійснюється у прозорий і недискримінаційний спосіб на підставі критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, та не має створювати перешкод для реалізації прав споживачів на вільний вибір постачальника.

Постановою Кабінету Міністрів України № 705 від 25.07.2012 «Про визначення гарантованих постачальників природного газу» встановлено, що гарантованим постачальником природного газу для промислових споживачів, річний обсяг споживання природного газу яких перевищує 3 млн. куб. метрів, та підприємств, що здійснюють виробництво теплової енергії, є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», що в установленому порядку отримала ліцензію на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

Відповідно до п. 5 розділу 1 Правил постачання природного газу, які затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 постачальник із спеціальними обов'язками - суб'єкт господарювання, на якого відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» Кабінетом Міністрів України покладені спеціальні обов'язки з постачання природного газу певній категорії споживачів та який не має права відмовити таким споживачам в укладенні договору постачання природного газу.

Пунктом 8 розділу ІІ вказаних Правил визначено, що постачальники із спеціальними обов'язками, на яких в установленому порядку покладений обов'язок постачати природний газ певній категорії споживачів, у тому числі в певних обсягах, не мають права відмовити таким споживачам, об'єкти яких знаходяться на закріпленій території цих постачальників, в укладанні договору постачання природного газу.

Таким чином, на думку колегії суддів, відповідач-2 наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому зобов'язаний здійснювати постачання природного газу позивачеві для вироблення теплової енергії на умовах укладених з останнім договорів.

Встановлені місцевим господарським судом обставини справи відносно того, що після введення мораторію, позивачем у повному обсязі сплачено відповідачу-1 поточну заборгованість за надані послуги з розподілу природного газу, яка виникла після 23.03.2017, з урахуванням підписаного спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, транспортування, розподіл природного газу № 139/УТГ від 15.03.2017 за рахунок коштів загального Фонду Державного бюджету України, колегія суддів вважає помилковими, оскільки: по-перше: матеріалами справи не підтверджено відсутності такої заборгованості; по-друге: сторонами не укладався графік погашення заборгованості або окремого договору про реструктуризацію заборгованості, що передбачено п. 6.5. Типового договору. У разі відсутності графіка погашення заборгованості Оператор ГРМ має право грошові кошти отримані від споживача в поточному розрахунковому періоді, зарахувати в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості їх виникнення. Тому висновки суду першої інстанції щодо відсутності заборгованості перед відповідачем-1 слід вважати передчасними.

Посилання апелянта на ту обставину, що розпорядженням Кабміну № 720-р хоча і передбачено обов'язок безперебійного постачання газу, не виключає обов'язку щодо оплати позивачем поставок газу, колегія суддів відхиляє, оскільки зі змісту вказаного розпорядження слідує безумовний обов'язок постачання газу.

Доводи апелянта щодо неправомірності заявлених позовних вимог стосовно постачання природного газу на майбутній період, колегія суддів вважає неправомірними, оскільки листування сторін, попередження відповідача-1 свідчать про наявність спору щодо постачання газу на весь опалювальний період.

Щодо посилання апелянта на порушення місцевим господарським судом норм процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Так, в силу п. 3) ч. 3 ст. 277 ГПК України порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення, зокрема, якщо справу (питання) розглянуто господарським судом за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, час і місце засідання суду (у разі якщо таке повідомлення є обов'язковим), якщо такий учасник справи обґрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою.

У своїй апеляційній скарзі відповідач-2, а також третя особа у відзиві на апеляційну скаргу посилаються на порушення місцевим господарським судом норм процесуального права, а саме ст. 4-2, ч. 1 ст. 4-3, 22 ГПК України (в редакції станом на час винесення рішення) з підстав не своєчасного повідомлення судом учасників судового процесу про дату, час і місце розгляду справи.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою від 30.10.2017 в даній справі позовну заяву прийнято до провадження, а розгляд справи призначено на 12.12.2017.

Ухвалою від 07.11.2017 судом розгляд справи перенесено на 09.11.2017, тобто за два дні до розгляду. При цьому копія позовної заяви надійшла на адресу НАК «Нафтогаз України» 02.11.2017, ухвала про порушення провадження по справі - 06.11.2017.

Під час перегляду справи судом апеляційної інстанції представник позивача надав свої пояснення з приводу повідомлення учасників судового процесу. Так, зокрема представник позивача пояснив, що на нього місцевим господарським судом було покладено обов'язок повідомлення учасників судового провадження про призначення судового засідання на більш ранню дату. На виконання вимог суду представником позивача підготовлено відповідні повідомлення та 08.11.2017 розіслано сторонам за допомогою «поштових скриньок». При цьому представник відповідача-2 вказує на отримання вказаного повідомлення про дату, час і місце засідання лише 09.11.2017. Вказані пояснення не спростовуються матеріалами справи.

Таким чином відповідач-2 та третя особа з об'єктивних, не залежних від них підстав були позбавлені місцевим господарським судом можливості дослідити обставини справи, підготувати та подати обґрунтовані відзиви на позовну заяву, обов'язок подання яких покладався на них ухвалами господарського суду.

Отже в порушення вказаних п. 3 ч. 3 ст. 277 ГПК України місцевим господарським судом розглянуто справу без належного (завчасного) повідомлення сторін учасників судового процесу про дату, час і місце відповідного судового засідання, що у будь-якому випадку є підставою для скасування оскаржуваного рішення в даній справі, як неправомірного з постановленням нового рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 275, 277, 282 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - задовольнити частково.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.11.2017 по справі № 904/9265/17 - скасувати повністю і ухвалити нове рішення.

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» (50051, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1; ідентифікаційний код 03341397) відновити розподіл природного газу Публічному акціонерному товариству «Криворізька теплоцентраль» (50014, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, 1; ідентифікаційний код 00130850).

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» (50051, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1; ідентифікаційний код 03341397) виконувати свої зобов'язання за договором розподілу природного газу, а саме: надавати послуги з розподілу природного газу в опалювальному періоді 2017/2018 років.

Визнати право Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (50014, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, 1; ідентифікаційний код 00130850) на споживання у жовтні 2017 року - березні 2018 року природного газу:

- по договору № 3262/1718-ТЕ-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 126178 тис. куб. метрів (сто двадцять шість мільйонів сто сімдесят вісім тисяч куб. метрів);

- по договору № 3263/1718-БО-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями орієнтованим обсягом до 19022 тис. куб. метрів (дев'ятнадцять мільйонів двадцять дві тисячі куб. метрів);

- по договору № 3264/1718-КП-5 від 27.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями орієнтованим обсягом до 13293 тис. куб. метрів (тринадцять мільйонів двісті дев'яносто три тисячі куб. метрів).

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6; ідентифікаційний код 20077720) виконувати умови договорів: № 3262/1718-ТЕ-5 від 27.09.2017; № 3263/1718-БО-5 від 27.09.2017; № 3264/1718-КП-5 від 27.09.2017 в частині виділення номінації та постачання природного газу в обсягах, зазначених в п. 2.1. договорів.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» (50051, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1; ідентифікаційний код 03341397) на користь Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (50014, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, 1; ідентифікаційний код 00130850) 3600,00 грн. (три тисячі шістсот грн. 00 коп.) судового збору.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6; ідентифікаційний код 20077720) на користь Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (50014, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, 1; ідентифікаційний код 00130850) 3600,00 грн. (три тисячі шістсот грн. 00 коп.) судового збору.

Видачу наказів доручити господарському суду Дніпропетровської області.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду.

Повний текс постанови виготовлено 26.12.2017.

Головуючий суддя Ю.Б. Парусніков

Судді: Л.М. Білецька

ОСОБА_7