Кіровоградської області
вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
26 грудня 2017 року Справа № 912/3715/17
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши матеріали за заявою голови ліквідаційної комісії боржника про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" (далі - ДП "Трест "Олександріярозрізобуд"), 28006, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 23А,
від боржника - ОСОБА_1, наказ № 100 від 08.02.2017.
В засіданні суду приймає участь представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області - ОСОБА_2, довіреність № 460 від 27.12.2016.
Господарський суд розглянувши у підготовчому засіданні подані документи, заслухавши пояснення повноважного представника боржника та Фонду державного майна України.
Голова ліквідаційної комісії боржника 12.12.2017 звернувся до Господарського суду Кіровоградської області з заявою про порушення справи про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) у зв'язку із виявленням в ході ліквідації підприємства недостатності його майна для задоволення вимог кредиторів у повному обсязі.
Ухвалою від 14.12.2017 господарський суд приймаючи заяву про порушення справи про банкрутство, зобов'язав боржника надати господарському суду до засідання суду, не пізніше 22.12.2017, документальні докази дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства до дати звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство, а саме: подання позовів про стягнення дебіторської заборгованості боржника; вжиття заходів щодо інвентаризації майна філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств юридичної особи, що припиняється, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявлення та вжиття заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб; передачі в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам документів, що підлягають обов'язковому зберіганню; документальні докази включення чи не включення боржника до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації; документальні докази того, що боржник є державним підприємством зі 100% часткою держави у статутному капіталі, у зв'язку з чим не підлягає ні корпоратизації, ні приватизації; документальні докази вжиття Кабінетом Міністрів України в порядку ч. 2 ст. 96 Закону, необхідних заході для запобігання банкрутству ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", а також інших вимог викладених, зокрема, в постанові Вищого господарського суду України від 01.11.2016 у справі № 912/244/16.
До господарського суду 26.12.2017 боржником надано доповнення до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, що міститься в матеріалах справи. А також подано клопотання голови ліквідаційної комісії боржника про перенесення підготовчого засідання на інший день у зв'язку з відрядженням такої особи. В засідання суду - 26.12.2017 голова ліквідаційної комісії не підтримав зазначене клопотання, оскільки воно втратило актуальність.
22.12.2017 електронною поштою (без ЕЦП) до господарського суду надійшло пояснення Фонду державного майна України по даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства є ознаками неоплатності боржника та підставою для ініціювання перед господарським судом процедури банкрутства боржника, що ліквідується власником, згідно зі статтею 95 Закону.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Такий порядок визначений ст. 105, 110, 111 ЦК України, норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання).
Особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Такі передумови полягають, зокрема, у наступному:
прийняття рішення учасниками (власником) або органом боржника, уповноваженим на це установчими документами, про ліквідацію юридичної особи - боржника;
повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію, про рішення учасників (власника) або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, про припинення юридичної особи;
проведення аналізу активів боржника шляхом здійснення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, а також вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості боржника;
обставини надання ліквідатором органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України первинних документів юридичної особи регістрів бухгалтерського та податкового обліку в порядку ч. 7 ст.111 ЦК України,
аналіз пасивів боржника за результатами оприлюднення повідомлення про рішення учасників (власника) або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, про припинення юридичної особи у встановленому законом порядку.
Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 Закону;
складання проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду;
прийняття рішення учасниками (власником) або органом боржника, уповноваженим на це установчими документами, про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 95 Закону.
При цьому, необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство, на підставі ст. 95 Закону, є надання належних доказів на підтвердження наявності всіх передумов для порушення провадження, згідно з цією статтею, саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.
Вимоги до заяви про порушення справи про банкрутство (в тому числі, і до заяви, яка подається боржником в порядку ст. 95 Закону) встановлені ст. 11 Закону.
Частиною 2 статті 95 Закону визначено, що за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Частиною 1 статті 111 ЦК України визначено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Відповідно до даних обліку боржника та реєстру дебіторської заборгованості - дебіторська заборгованість боржника становить 1 006 375, 03 грн. Перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань міститься в реєстрі дебіторської заборгованості, який додано до заяви боржника.
Вживаючи заходів направлених на повернення (стягнення) дебіторської заборгованості ліквідатором на адреси дебіторів надсилалися вимоги про сплату дебіторської заборгованості, які залишились без відповідного реагування.
З позовами про стягнення дебіторської заборгованості ліквідатор не звертався з огляду, як на відсутність коштів так і на те, що така заборгованість є безнадійною, строк позовної давності якої вже закінчився.
Відповідно ліквідатором, згідно вимог ч. 1 ст. 111 ЦК України, не вживалися заходи щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи - боржника із усіх осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, згідно наданого ліквідатором до заяви про порушення справи про банкрутство переліку.
Згідно вимог ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до вимог ч. ч. 3, 4, 5 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що висновки про сплив позовної давності може робити суд, що розглядає спір, в разі встановлення в рішенні, що порушене право підлягає захисту. (вказана правова позиція міститься в постанові Вищого господарського суду України від 01.11.2016 у справі № 912/244/16)
Крім того, частиною 4 статті 111 ЦК України визначено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Згідно з ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Лише після проведення інвентаризації всього майна підприємства, його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, а також вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості підприємства-боржника, можливо встановити, що активів підприємства недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
При цьому, всі вищезазначені дії щодо встановлення розміру активів та аналіз пасивів підприємства - боржника повинні передувати складенню проміжного ліквідаційного балансу, який повинен відображати реальний фінансово-господарський стан підприємства та, який в обов'язковому порядку підлягає затвердженню органом, що прийняв рішення про ліквідацію підприємства, та згідно п. 3 ст. 11 Закону додається до заяви боржника про порушення справи про банкрутство.
Вимоги до акта інвентаризації встановлені Наказом від 02.09.2014 №879 “Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за №1365/26142 (надалі - Положення).
Відповідно до п. 1.3 цього Положення основні засоби вносяться до інвентаризаційного опису за найменуванням відповідно до основного призначення об'єкта із зазначенням інвентарного номера, виготовлювача, заводського номера (у разі його наявності), року випуску, первісної (переоціненої) вартості, суми зносу, строку корисного використання та інших відомостей.
З протоколу від 15.03.2017 інвентаризаційної комісії, доданого до заяви боржника, не вбачається: інвентарного номера, виготовлювача, заводського номера (у разі його наявності), року випуску, первісної (переоціненої) вартості, суми зносу, строку корисного використання та інших відомостей, де знаходяться майно (арештоване та вилучене в рамках виконавчого провадження), чи використовується воно (чи експлуатується), чи призначена матеріальна відповідальна особа за його збереження. У разі, якщо майно не використовується, чи забезпечена його схоронність (чи опломбоване приміщення), чи не пошкоджено майно (п. 8 Положення), чи не порушені пломби (у разі їх наявності), тощо.
Все це суттєво ускладнює з'ясування фактичного стану майна боржника і його ідентифікацію.
Документальні докази звернення голови ліквідаційної комісії до всіх органів уповноважених здійснювати реєстрацію прав на майно (Митниця, Державна інспекція України з безпеки на морському та річковому транспорті, Державне космічне агентство України, тощо), в тому числі рухоме, та відповіді на такі запити боржником суду не надані.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону до заяви боржника додаються також: перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення.
В доданому до заяви боржника переліку кредиторів, відсутні відомості щодо сум грошових вимог, а саме щодо заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо, а також строку їх виконання таких зобов'язань згідно із законом або договором, тощо.
Крім іншого, на вимогу суду боржник не надав документальні докази вжиття Кабінетом Міністрів України в порядку ч. 2 ст. 96 Закону, необхідних заходів для запобігання банкрутству ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", оскільки голова ліквідаційної комісії не звертався до такого органу з такою вимогою.
Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає можливості подання додаткових доказів, пов'язаних із здійсненням процедури добровільної ліквідації боржника після порушення провадження у справі про банкрутство.
За ст. 2 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. (ст. 9 Закону)
За ч. 2 ст. 12 Закону підготовче засідання суду проводиться не пізніше чотирнадцятого дня з дня винесення ухвали про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство, а за наявності поважних причин (здійснення сплати грошових зобов'язань кредиторам тощо) - не пізніше тридцятого дня.
Поважні причини, які б слугували підставою для відкладення підготовчого засідання суду, відсутні.
За ст. 16 Закону перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
У разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.
За ч. 6 ст. 16 Закону за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про:
відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство;
відмову у відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство.
За ч. 7 ст. 16 Закону суд відмовляє в відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо:
заявником не доведено наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.
За пунктом 36.7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212- VІ) - як передумову звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, що ліквідується власником, визначено дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства (стаття 95 Закону).
Порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, здійснюються у підготовчому засіданні суду за результатами перевірки судом дотримання заявником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства та вимог частини четвертої статті 11 Закону щодо наявності майна, достатнього для покриття судових витрат.
В даному випадку, враховуючи викладені обставини, господарський суд дійшов висновку, що боржник порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства не дотримався, тому підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в даний час відсутні, відповідно, необхідно відмовити в такому відкритті.
За ч. 8 ст. 16 Закону відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.
Керуючись ст. 1, 2, 9, 10, 11, 16, 95, 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 3, 12, 232, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Відмовити в відкритті провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" (код ЄДР 05473312, адреса: 28006, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 23А).
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Примірники цієї ухвали направити боржнику та голові ліквідаційної комісії гр. ОСОБА_1 (28006, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 23А), Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, Олександрійському міськрайонному ВДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, Олександрійській районній державній адміністрації Кіровоградської області, Головному управлінню статистики у Кіровоградській області (25009, м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 7А), Головному територіальному управління юстиції у Кіровоградській області, Олександрійській ОДПІ Головного управління ДФС України у Кіровоградській області, Фонду Державного майна України (вул. Кутузова, 18/9, м. Київ, 133, 01601), Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Кіровоградській області, Кабінету Міністрів України, Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30), представнику трудового колективу - ОСОБА_3 (28006, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 23А).
Повний текст ухвали складено 27.12.2017.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про веб-адресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.