26.12.2017 227/3730/17
про залишення позовної заяви без руху
26 грудня 2017 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Мацишин Л.С.,
за участю секретаря: Верній М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілляадміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, третя особа - Управління соціального захисту населення Добропільської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області 21 листопада 2017 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, третя особа - Управління соціального захисту населення Добропільської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Розгляд справи було призначено на 26 грудня 2017 року о 10 годині 00 хвилин.
Суд, ознайомившись з вказаною позовною заявою і доданими до неї матеріалами, дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, яким Кодекс адміністративного судочинства України було викладено в новій редакції.
Пунктом 12 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу (в новій редакції), провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Проте, відповідно до п.10 Перехідних положень цього Кодексу, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 7. ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Так, згідно ч.ч. 3, 5 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову (у разі подання позовної заяви майнового характеру) та у фіксованому розмірі (у разі подання позовної заяви немайнового характеру).
Абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою його розмір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 640 гривень.
Відповідно до матеріалів позовної заяви позовні вимоги ОСОБА_1, мають характер немайнового спору. Проте, до матеріалів позовної заяви документа про сплату судового збору не додано, що дає підстави для висновку про те, що судовій збір за даним позовом не сплачений у встановленому законом порядку та розмірі.
Разом з тим, позивачем до адміністративного позову при зверненні до суду було долучено клопотання про звільнення її від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору до ухвалення по даній справі судового рішення, яка обґрунтована тим, що в позивача через неперерахування відповідачем їй пенсії відсутні кошти для сплати судового збору, а пенсія для неї єдине джерело існування. Зазначила, що її середньомісячний дохід дорівнює нулю і не дозволяє сплачувати будь які додаткові витрати.
Вирішуючи дане клопотання, суд враховую наступне.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України "Про судовий збір". Так, положеннями статті 8 зазначеного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У відповідності до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, суд приходить до висновку, що єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене у позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно роз'яснень, які містяться у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір" № 2 від 23 січня 2015 року, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Разом з тим, в рішенні "Prince Hans-Adam II of Liechtenstein проти Німеччини" (рішення від 12 липня 2001 року п. 44) Європейський суд з прав людини зазначив, що право на доступ до суду, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави. У цьому відношенні Високі Договірні Сторони користуються певними межами свободи розсуду. Суд повинен переконатися, що застосовані обмеження не звужують чи не зменшують залишені особі можливості доступу до суду в такий спосіб або до такої міри, що це вже спотворює саму суть цього права. Крім того, обмеження суперечитиме пункту 1 статті 6, якщо воно не ставить законної мети і якщо не забезпечено відповідного пропорційного співвідношення між застосованими засобами та поставленою метою.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що заявлене позивачем клопотання про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів для підтвердження її важкого майнового стану.
Разом з тим, частинами 1 та 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (в новій редакції) передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (в новій редакції), позовну заяву ОСОБА_1 необхідно залишити без руху та надати їй строк для усунення недоліків, шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі, а саме 640,00 грн., за наступними реквізитами: рахунок отримувача № 31216206700035, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37755456 , код банку отримувача (МФО) - 834016, код бюджетної класифікації - 22030101, отримувач коштів -
УК м. Добропілля, банк отримувача - ГУДКСУ в Донецькій обл., призначення платежу - НОМЕР_1, судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача, Добропільський міськрайонний суд).
Керуючись статтею 169 КАС України, -
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, третя особа - Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Запропонувати позивачу у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання доказів сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Копію ухвали направити позивачу для відома та виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Л.С.Мацишин