Код суду 233 № 233/6149/17
27 грудня 2017 року м.Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Стадченко О.В., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з Костянтинівського відділення поліції Бахмутського відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, яка народилась 02 березня 1976 року в м.Костянтинівка Донецької області, громадянку України, розлучену, яка має неповнолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка має середньо - спеціальну освіту та працює тепличницею ТОВ «Перспектива», раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягалась, яка зареєстрована та мешкає за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Торецька, будинок № 190,
- за ст. 184 ч.1 КУпАП, якій роз'яснені права відповідно до ст.ст.10, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП,
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГП № 38334 від 29 листопада 2017 року, відповідно до якого 27.09.2017, 30.10.2017, 27.11.2017, 11.10.2017 неповнолітня ОСОБА_2 Є.Є.08.10.2002 року народження, не відвідувала учбові заняття в загальноосвітній школі № 5 м. Костянтинівки без поважної причини та знаходилась дома по вул. Торецька, 190 м. Костянтинівки, чим самим мати ОСОБА_1 ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків згідно ст. 150 СКУ до своєї доньки, тобто вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнала та пояснила, що її донька ОСОБА_2 дійсно була відсутня на заняттях в школі з поважної причини. У доньки болить живіт, тому вона іноді дозволяла їй залишатись вдома. До школи вона обов'язково надавала за всі дні пропусків письмові записки з причинами пропусків.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою для притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленим законом.
Диспозиція частини 1 ст. 184 КУпАП має банкетний характер, яка для розкриття змісту даного складу адміністративного правопорушення відсилає до нормативно - правових актів, які розкривають зміст обов'язків батьків, або осіб які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Так, відповідно до ст.150 СК України батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти.
Згідно ст. 2 ЗУ «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII з аконодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Порядок визначення механізму обліку дітей шкільного віку та учнів, що ведеться з метою забезпечення здобуття ними загальної середньої освіти затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684 ( далі Порядок).
Відповідно до п. 13. Порядку у разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин навчальний заклад невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов'язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти.
Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров'я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його особовій справі протягом поточного навчального року.
В судовому засіданні встановлено, що дійсно неповнолітня ОСОБА_2 не відвідувала заняття в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 5 м. Костянтинівки чотири робочі дні 27 вересня 2017 року 11 і 30 жовтня 2017 року та 27 листопада 2017 року з поважних причин, підтверджених письмовими поясненнями мами ОСОБА_1
Доводи ОСОБА_1 про те, що вона письмово повідомляла про причини відсутності її доньки на заняттях в школі, підтверджуються письмовими поясненнями класного керівника 9-А класу ЗОШ № 5 ОСОБА_3 від 29 листопада 2017 року, яка пояснювала, що дійсно учениця 9-А класу ОСОБА_2 не відвідувала заняття в школі 27 вересня 2017 року 11 і 30 жовтня 2017 року та 27 листопада 2017 року, проте завжди були записки від її матері.
Суд не бере до уваги лист начальника служби у справах дітей Костянтинівської міської ради від 28 листопада 2017 року № 13-567/03 оскільки відомості викладені в ньому мають ознаки припущень без наведення конкретних фактів протиправної поведінки ОСОБА_1
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Жодного допустимого та належного доказу про наявність взагалі події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, винність ОСОБА_1 в його вчиненні в судовому засіданні не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Тож, враховуючи вищевикладене, приходжу до беззаперечного висновку про необхідність закриття провадження по справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.247, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя ,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1ст. 184 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1ст.247 КУпАП у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову судді може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя: О.В.Стадченко