Постанова від 20.12.2017 по справі 404/4303/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року Дніпро справа № 404/4303/17(2-а/404/450/17)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.,

суддів: Богданенка І.Ю. Дурасової Ю.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 03.11.2017 року (суддя Панфілова А.В.) ухвалену в м. Кропивницьку у справі за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії -,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області в якому просила:

- визнати незаконними дії пенсійного органу щодо відмови провести обрахунок пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої винагороди за вислугу років в розмірі 40 відсотків та сум індексації;

- зобов'язати Відповідача виправити помилки при нарахуванні пенсії, здійснити обчислення пенсії у відповідності з чинним законодавством та виплатити не донараховані кошти з урахуванням всіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії ( у тому числі інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороду за вислугу років в розмірі 40 відсотків) та суму індексації пенсії за період з 04.12.1996 року по день прийняття рішення по даній справі.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 03.11.2017 року адміністративний позов Позивача до пенсійного органу про визнання неправомірними дій та зобов'язання до вчинення певних дій в частині зобов'язання Відповідача провести перерахунок та виплатити різницю між нарахованою та фактично виплаченою пенсією за період з 19.12.1996 року по 14.01.2017 року було залишено без розгляду.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 03.11.2017 року адміністративний позов було задоволено. Визнано незаконними дії Відповідач щодо відмови Позивачу провести обрахунок пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків та сум індексації та скасовано рішення №186432 від 06.07.2017 року «Про відмову в перерахунку пенсії». Зобов'язано пенсійний орган здійснити обчислення та виплатити пенсію Позивачу з 15.01.2017 року, виходячи з 87% (відсотків) суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, у тому числі інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, винагороду за вислугу років у розмірі 40 відсотків, та сум індексації відповідно до наданої довідки №65/05 від 03.07.2017 року.

Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушенням судом норм матеріального та процесуального права, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняте нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована посиланням на те, що пенсія призначається тільки з таких складових заробітної плати, як оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Поряд з вказаним, посилаючись на приписи ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, апелянт зазначив, що з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

В свою чергу, Позивачем до суду були подані заперечення на апеляційну скаргу, в які в яких було зазначено, що отримувані нею суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування повинні враховуватись в заробіток для обчислення пенсії.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію державного службовця.

У липні 2017 року Позивач звернулась до пенсійного органу з заявою про перерахунок розміру її пенсії на підставі довідки Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 03.07.2017 року.

Рішенням Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 06.07.2017 року в задоволенні заяви Позивача було відмовлено.

Вказана відмова була обґрунтована тим, що пенсія призначається тільки визначених приписами законодавства сум заробітної плати, а саме оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Також, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених законодавством, не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Не погодившись з висновками пенсійного органу, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган протиправно відмовив Позивачу у здійсненні перерахунку розміру її пенсії.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з поданої Позивачем до пенсійного органу довідки №65/05 від 03.07.2017 року, складу заробітної плати на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відносяться «Інші виплати», а саме винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Отже, виходячи з встановлених обставин справи та приписів чинного законодавств, вказані суми «Інших виплат» підлягають включенню до розрахунку розміру пенсії Позивача.

Також, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними посилання пенсійного органу на відсутність правових підстав для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії через зміну законодавства про пенсійне забезпечення державних службовців оскільки позивач після зміни законодавства отримує пенсію державного службовця, при розрахунку розміру якої не враховано усі складові заробітної плати.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи та приписів чинного законодавства, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що постанова Кіровського районного суду м. Кіровограда від 03.11.2017 року була прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для її скасування.

Керуючись ч. 3 ст. 243, ст.308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області - залишити без задоволення.

Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 03.11.2017 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.В. Дурасова