ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/6541/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Келеберди В.І., суддів Качура І.А., Федорчука А.Б., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейсіпі Україна» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Ейсіпі Україна» (далі - Товариство «Ейсіпі») з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФСУ) про визнання протиправною бездіяльності, що полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку Товариство «Ейсіпі» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення у розмірі 450 384 грн., що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року та зобов'язання ДФСУ збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство «Ейсіпі» має право реєструвати податкові накладні у зазначеному розмірі.
В обґрунтування позову зазначається, що 31 жовтня 2016 року Товариством «Ейсіпі» подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, відповідно до яких сума від'ємного значення, що зараховується до податкового кредиту наступного звітного податкового періоду склала 450 384 грн. Водночас, після початку роботи електронного адміністрування ПДВ згідно з Перехідними положеннями Податкового кодексу України відповідач не забезпечив відображення поданих показників , при цьому камеральної перевірки не проведено, відсутнє рішення про невизнання уточнюючої декларації податковою звітністю, самостійних заходів щодо відновлення прав позивача не вжито.
Таким чином, на думку позивача, Державна фіскальна служба України не забезпечила автоматичного збільшення суми, на яку Товариство «Ейсіпі» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, здійснила це необґрунтовано, чим порушила вимоги чинного податкового законодавства та передбачені статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципи.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою від 19 липня 2017 року суд перейшов у письмове провадження згідно з ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
В силу ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оцінивши у порядку письмового провадження належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд
31 жовтня 2016 року Товариством «Ейсіпі» подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, відповідно до яких сума від'ємного значення, що зараховується до податкового кредиту наступного звітного податкового періоду склала 450 384 грн., що підтверджується квитанцією № 2 від 31 жовтня 2016 року (№ 9204585410).
Відповідачем не проводилося камеральної перевірки відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України стосовно зазначених позивачем показників.
Після закінчення відведеного терміну для проведення камеральної перевірки за поданими уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань декларацій з ПДВ коригування від'ємних значень у системі електронного адміністрування ПДВ не відбулося, через що позивачем направлено до відповідача лист № 43 від 17 лютого 2017 року, відповіді на який не отримано.
04 травня 2017 року позивач повторно звернувся до відповідача з проханням збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ «Ейсіпі» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 450 384 грн. та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ, проте відповіді на зазначене звернення не отримав.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України: з 01 січня до 01 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 01 липня 2015 року - на постійній основі.
Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29 липня 2015 року) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла до 29 липня 2015 року) визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначені у цій статті.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2015 року № 643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34.
Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3. статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових: SНаклОтр, SМитн, еНаклВид, що були сформовані до 01 липня 2015 року.
Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість , у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий період) (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України).
Аналогічний алгоритм дій ДФСУ визначений підпунктом 3 пункту 10 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок № 569).
Як вже зазначалося вище, позивач звертався до відповідача з листами від 31 жовтня 2016 року та від 04 травня 2017 року з проханням збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ «Ейсіпі» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 450 384 грн. та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ, проте відповіді на зазначені звернення не отримав.
Такі обставини не заперечуються відповідачем у справі.
30 липня 2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України № 643-VІІІ з удосконалення СЕА, в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:
- з 00 годин 00 хвилин 03 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643-VІІІ) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («Сума»Накл), сформовану відповідно до пункту 2001.3. статті 2001 та пункту 34 підрозділу2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та зазначення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників «Сума» НаклОтр, «Сума»Митн та «Сума» НаклВид, що були сформовані, починаючи з 01 липня 2015 року;
- протягом 03 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643-VІІІ) сума «Сума»Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01 липня 2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;
- на кінець третього робочого дня після набрання чинності Законом № 643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («Сума»Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3. статті 2001 Податкового кодексу України.
Слід зазначити, що планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим, починаючи з 04 серпня 2015 року реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 01 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою «Сума»Накл.
Отже, Державна Фіскальна служба України у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов'язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду.
Наведене свідчить також, що система електронного адміністрування ПДВ організована на централізованому рівні ДФСУ, та на цьому є рівні відбувається автоматичне обчислення реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули. Право на збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та відображення у витягу з системи електронного адміністрування має лише Державна фіскальна служба України.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна юридична особа має право на мирне володіння своїм майном.
Мирне володіння означає, що порушення цього принципу може мати місце і за відсутності прямого або фізичного втручання у право власності, може мати форму позбавлення можливості використати власність, ненадання дозволів, або інших форм перешкоджання реалізації права власності, що є наслідком застосування законодавства або заходів органів державної влади (рішення Європейського суду у справі Wiggins v. Unated Kingdom Appl. 7456/76 (1976)/.
Як зазначається у справі Black Clawson Ltd.v. Papierwerke AG, (1975) АС 591 at 638, сприйняття верховенства права як конституційного принципу вимагає того, аби будь-який громадянин перед тим, як вдатися до певних дій, мав змогу знати заздалегідь, які правові наслідки настануть.
Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип дозволяє державі посилатися на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Європейським судом з прав людини у справах Інтерсплав проти України (2007 рік, заява № 803/02), «Булвес» АД проти Болгарії (2009 рік, заява № 3991/01) і Бізнес Супорт Центр проти Болгарії (2010 рік, заява № 6689/03) зазначено, що затримки у відшкодуванні ПДВ можна вважати втручанням у право на мирне володіння своїм майном, а постійні затримки відшкодування і компенсації у поєднанні із відсутністю ефективних засобів запобігання або припинення такої адміністративної практики, так само як і стан невизначеності щодо часу повернення коштів, порушує «справедливий баланс» між вимогами публічного інтересу та захистом права на мирне володіння майном.
Така позиція Європейського суду з прав людини свідчить на користь висновку, що в контексті податкових спорів позбавлення права отримати податкову вигоду (податковий кредит чи бюджетне відшкодування ПДВ) розглядається як позбавлення власності.
У справах Burdov v.Russia no. 59498/00 (ECHR 2002), Yvonne van Duyn v.Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) зазначив, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою в особі відповідних суб'єктів владних повноважень, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. При цьому якщо держава схвалила певну концепцію, то суб'єкт владних повноважень вважатиметься таким, що діє протиправно, якщо він відступить від встановлених обов'язків, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у суб'єктів відповідних правовідносин стосовно суворого додержання уповноваженим державою суб'єктом владних повноважень такої політики чи поведінки. Така дія названого принципу пов'язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача, що не приведення даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість у відповідність з показниками податкової декларації з ПДВ, не забезпечення автоматичного збільшення суми, на яку Товариство «Ейсіпі» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, порушує права Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейсіпі Україна», зокрема, право мирно володіти своїм майном та не узгоджується з закріпленими в Україні, як у правовій державі, принципами юридичної визначеності та законних (легітимних очікувань), оскільки вищенаведеними нормативно-правовими актами підтверджується обов'язок відповідача з автоматичного збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційної суми на суму непогашеного від'ємного значення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у даній справі не обґрунтовано належним чином та не підкріплено переконливими доказами допущеної бездіяльності, у зв'язку з чим та з метою захисту прав позивача суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує всі здійсненні позивачем та документально підтверджені витрати у розмірі 3200,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 17, 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незабезпечення автоматичного збільшення значення суми податку на додану вартість, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Ейсіпі Україна» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення у розмірі 450 384 грн., що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму податку на додану вартість, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Ейсіпі Україна» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення у розмірі 450 384 грн., що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейсіпі Україна» (04213, м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 53-б, кв.2, код ЄДРПОУ 36993740) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 3200,00 (три тисячі двісті) грн. 00 коп.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя В.І. Келеберда
Судді І.А. Качур
А.Б. Федорчук