Постанова від 16.11.2017 по справі 398/1600/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 рокусправа № 398/1600/17(2-а/398/135/17)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Бишевської Н.А.

судді: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

представників сторін:

позивача : - Сардига А.І. паспорт

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 06 вересня 2017 р. у справі № 398/1600/17(2-а/398/135/17)

за позовом ОСОБА_1

до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.05.2017 ОСОБА_1 звернувся з позовом до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області , в якому просив:

- визнати протиправними дії Олександрійського ОУПФУ щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Олександрійське ОУПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11.04.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю відмови ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії, оскільки у позивача наявний стаж, що дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 6 вересня 2017 р. у справі № 398/1600/17(2-а/398/135/17) у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Постанову суду мотивовано тим, що обов'язковою умовою призначення пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» окрім наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є довідки в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, судом встановлено, що з наданих позивачем документів не вбачається факт перебування ОСОБА_1 саме у зоні відчуження, тобто в населеному пункті віднесеного до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою КМ Української РСР від 23.07.91 № 106, а також в наданих позивачем документах не значиться і об'єкт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що, на думку суду свідчить про обґрунтованість відмови відповідача у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо призначенні пенсії.

Не погодившись з постановою суду, позивачем подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 6 вересня 2017 р. у справі № 398/1600/17(2-а/398/135/17), як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову про задоволення позову.

Скаржник вважає, що суд першої інстанції не в повному обсягу встановив обставини по справі та не приділив належної уваги тому, що ОСОБА_1 став учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження строкової служби в збройних силах СРСР і саме у військовому квитку зазначено, що в період з 28.08.1986 по 10.10.1986 ОСОБА_1 знаходився в секторі № 2, який і є 30-кілометровою зоною відчуження, що підтверджує право позивача на пенсію у зв'язку зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вбачається з матеріалів справи і не спростовується сторонами, 11.04.2017 ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої надав копії наступних документів:

- військового квитка НОМЕР_1 (а. с.12-15), в якому зазначено (мовою оригіналу): «В период с 28 августа 1986 г. по 10 октября 1986 г. находился в секторе № 2 по оказанию помощи в ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АС» (а. с.14);

- перереєстрованого посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серії НОМЕР_2 від 19.11.92, згідно з яким ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а. с.10);

- архівної довідки від 12.01.98 № 4/51, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, згідно з якою по архівних документах військової частини № НОМЕР_3 ОСОБА_1 у складі військової частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 28.08.1986 (наказ № 116 від 28.08.1986) по 10.10.1986 (наказ № 159 від 10.10.1986); дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти) не відображені; отримана доза опромінення не відображена; місце дислокації частини за вказаний період: 2 км південніше н.п.Димарка; в перевіреному журналі обліку радіоактивного опромінення в/ч НОМЕР_3 доза на ОСОБА_1 не виявлена (а. с.23);

- довідки від 26.10.1992 № 4/315, виданої Олександрійським об'єднаним міським військовим комісаріатом Кіровоградської області, в якій зазначено, що з 28.08.1986 по 10.10.1986 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, отримана доза опромінення не вказана; довідка видана на підставі військового квитка НОМЕР_1 ;

- пояснювальної записки ОСОБА_1 від 26.09.2000 про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період проходження військової служби в 1985-1987 роках у в/ч НОМЕР_3 та про те, що заміри про отримані дози опромінювання не робили і виїзди ніде не реєстрували.

Як зазначає позивач, згідно з протоколом № 1258 від 12.04.2017 засідання комісії Олександрійського ОУПФУ для розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсій відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Листом Олександрійського ОУПФУ від 20.04.2017 № 3572/03-28 ОСОБА_1 , з посиланням на вищевказаний протокол, повідомлено про відмову у призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з огляду на те, що у наданими документами неможливо підтвердити дні роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження (а. с.22).

ОСОБА_1 , вважаючи відмову відповідача у призначенні бажаної ним пенсії неправомірною, звернувся до адміністративного суду з даним позовом.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з таких підстав:

Згідно зі ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 № 1788-XII (в редакції на момент виникнення спірних відносин) призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст.9 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 28.02.91 № 796-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 796) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Частиною 1 статті 55 Закону № 796 встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема:

особам які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, - 10 років (зменшенням пенсійного віку).

За приписами п.п.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

При цьому у статті 15 Закону № 796 наведені підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно з ч.5 якої видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

В свою чергу, згідно з ч.3 ст.65 Закону № 796 посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796, у т. ч. щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо є лише підставами для визначення відповідного статусу, а тому неправомірним являється висновок суду першої інстанції про те, що обов'язковою умовою призначення пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст.55 Закону № 796, окрім наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є довідки, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.91 № 791а-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) залежно від ландшафтних та геохімічних особливостей ґрунтів, величини перевищення природного доаварійного рівня накопичення радіонуклідів у навколишньому середовищі, пов'язаних з ними ступенів можливого негативного впливу на здоров'я населення, вимог щодо здійснення радіаційного захисту населення та інших спеціальних заходів, з урахуванням загальних виробничих та соціально-побутових відносин територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на зони.

Такою зоною, зокрема, є зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році (п.1 ч.2 ст.2 вказаного Закону).

З вищенаведених обставин справ вбачаться, що позивачем надавалось відповідачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серії НОМЕР_2 від 19.11.92, згідно з яким ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а. с.10).

Також з матеріалів справи вбачається і не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 на момент аварії на Чорнобильській АЕС проходив строкову служби в збройних силах СРСР, і згідно з архівною довідкою Галузевого держархіву Міноборони України від 12.01.98 у складі військової частини НОМЕР_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 28.08.1986 по 10.10.1986 (а. с.23).

Аналогічні дані щодо участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 28.08.1986 по 10.10.1986 містить військовий квиток позивача НОМЕР_1 , згідно з яким позивач у зазначений період знаходився у секторі № 2 по наданню допомоги у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с.14).

Відповідно до довідки 6-го Управління КДБ УРСР про кількісний склад та функції військових частин МО СРСР, що беруть участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 46 від червня 1986 р., (мовою оригіналу) «ІІ сектор: правый берег р.Припять до автотрассы г.Припять-п.Полесское. Особая зона сектора - территория АЭС с прилегающей к ней местностью».

Згідно ч.2 ст.72 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.

Так, загальновідомою обставиною є те, що зона відчуження - це заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; зона встановлена у 1986, після евакуації населення із 30-кілометрової зони навколо станції.

Наведене підтверджується також змістом Постанови КМУ від 15.11.1996 № 1391, якою затверджено «Перелік місць за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986 - 1987 роках виконувались роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором), пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи» та «Заклади, де були розгорнуті спеціальні підрозділи для надання першої медичної, невідкладної та протирадіаційної допомоги евакуйованим із зони відчуження і громадянам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження».

При цьому у п.8 Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 № 665-195 «Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды» встановлено (мовою оригіналу):

«в) время работы в 30-километровой зоне Чернобыльской АЭС военнослужащим и военным строителям военно-строительных отрядов и частей, а также военнообязанным, призванным на сборы, засчитывается в трудовой стаж и в стаж, дающий право на льготную пенсию по Списку N 1, в трехкратном размере;

г) лицам офицерского состава, прапорщикам, мичманам и военнослужащим сверхсрочной службы, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел время работы в 30-километровой зоне Чернобыльской АЭС засчитывается в выслугу лет, дающую право на пенсию, - один месяц службы за три месяца».

Тобто надані позивачем при зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії документи свідчать, що ОСОБА_1 виконував обов'язки з ліквідації наслідків аварії у секторі № 2 Чорнобильської АЕС, до якого відноситься територія АЕС з прилеглою до неї місцевістю, що надає йому право на пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону № 796.

Отже, наведене свідчить про наявність підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Олександрійського ОУПФУ щодо відмови призначити позивачу пенсію у зв'язку зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стосовно іншої позовної вимоги - про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 вказану пенсію з 11.04.2017 колегія суддів зазначає наступне:

Відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Отже, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

У випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.

Таким чином, враховуючи положення ч.2 ст.11 КАС України, а також те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань призначення пенсії і суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 вказану пенсію з 11.04.2017 шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути питання призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону № 796 відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до положень ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, внаслідок чого оскаржена постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .

Керуючись ст.196, ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 6 вересня 2017 р. у справі № 398/1600/17(2-а/398/135/17) задовольнити частково.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 6 вересня 2017 р. у справі № 398/1600/17(2-а/398/135/17) скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.

Визнати протиправними дії Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області повторно розглянути питання призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до вимог чинного законодавства.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сичи відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко