Рішення від 26.12.2017 по справі 642/6017/17

"26" грудня 2017 р.

Справа № 642/6017/17

Провадження №2-а/642/568/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 року м. Харків

Ленінський районний суд м. Харкова в складі: головуючого - судді Гримайло А. М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -

встановив:

Представник позивача звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або частково втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», у зв'язку із зміною групи інвалідності -за формою, встановленою Додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530; зобов'язати Харківський ОВК подати звіт про виконання постанови протягом 15 днів з дня набрання нею чинності.

В обґрунтування позову зазначив, що 18.05.2017 р. позивач звернувся із заявою до відповідача - Харківського ОВК, в якій просив вирішити питання щодо доплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із зміною групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби. До заяви позивачем були додані усі документи, передбачені п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 р. (далі - «Порядок № 975»). Згідно п. 13 Порядку № 975 - у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів керівник відповідача мав подати розпоряднику бюджетних коштів (МО України) висновок щодо виплати (доплати) одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в. п. п. 10 і 11 цього Порядку. Відповідачем вказані приписи не виконані. Надісланим позивачу листом № 1313/ВЗС від 26.05.2017 р. відповідач вказав, що законних підстав для виплати позивачу різниці одноразової грошової допомоги не має.

Вважає бездіяльність Харківського ОВК протиправною, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.

Від представника відповідача надійшли письмові заперечення в яких він зазначає, що заперечує проти позову, скільки з 01.01.2017 р. внесені зміни до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей». Згідно п. 6 вказаної статті виплата одноразової грошової допомоги провадиться у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби при виконанні обов'язків військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві. Крім того, згідно з ч. 4 ст. 16-3ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 8 Порядку № 975, у разі зміни групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулась протягом двох років після первинного встановлення інвалідності.

Суд, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.

З 30.09.1982 р. по 13.11.1984 р. позивач проходив військову службу, в тому числі приймав участь у бойових діях в складі діючої армії на території Республіки Афганістан з 30.12.1982 р. по 13.11.1984 р. в складі військової частини пп 77926. Нагороджений медаллю «За бойові заслуги». Вказані обставини підтверджуються військовим квитком, архівною довідкою.

Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, каліцтв № 2962 від 30.09.2014 р. - множинне вогнепальне осколкове поранення голови та лівої ноги (контузія головного мозку 1983р.) колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 та наступні захворювання - пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

З цих підстав з 03.12.2014 року позивачу вперше встановлено 3 групу інвалідності, а з 01.01.2017 р. - другу групу інвалідності (довідка до акта огляду МСЕК серія 12ААА № 118742 від 02.12.2016 року.)

У зв'язку з встановленням позивачу третьої групи інвалідності йому була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 150 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності (182700 грн). 18.05.2017 р. позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив вирішити питання щодо доплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із зміною групи інвалідності.

Відповідач відмову у складанні та направленні розпоряднику бюджетних коштів висновку щодо доплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із зміною групи інвалідності вмотивував тим, що з 01.01.2017 року внесені зміни до ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Згідно п. 6 вказаної статті виплата одноразової грошової допомоги провадиться у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві. Крім того, згідно з ч. 4 ст. 16-3ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 8 Порядку № 975, у разі зміни групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулась протягом двох років після первинного встановлення інвалідності.

Суд вважає такі висновки відповідача помилковими, виходячи з наступного. У відповідності з приписами ст. 1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно змісту ст. 12 цього ж Закону - військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з ч. 1 ст. 16 вказаного Закону - одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно п. 4 ст. 16-3 Закону України 16-3ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на час встановлення позивачу інвалідності третьої групи - якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Буквальний аналіз приписів вказаної норми дозволяє дійти висновку, що у випадку зміни інвалідності протягом двох років виплата за новим розміром проводиться з урахуванням раніше виплачених сум. Стосовно зміни інвалідності понад дворічний термін - жодних обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги не встановлюється. Отже, якщо зміна інвалідності відбулась понад дворічний термін - виплата за новим розміром має здійснюватись без будь-яких обмежень.

З 01.01.2017 року набула чинності наступна редакція п. 4 ст. 16-3 Закону України 16-3ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: «Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.»

Отже, лише з 01.01.2017 року законом встановлені обмеження щодо доплати одноразової грошової допомоги при зміні групи інвалідності у понад дворічний термін.

Згідно п. 3 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» - встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства.

Згідно п. 1.12 «Інструкції про встановлення груп інвалідності», затвердженої Наказом МОЗ України від 05.09.2011 р. № 561, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.11.2011 р. за № 1295/20033 - датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (у відсотках) вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Таке ж визначення дати встановлення інвалідності міститься і в п. 8 «Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1317.

Інформація про встановлення позивачу інвалідності другої групи міститься у Довідці до акта огляду МСЕК серія 12ААА № 118742 від 02.12.2016 року. Отже, саме 02.12.2016 року (або раніше) комісією проводився огляд та розглядались документи позивача.

За таких умов, незважаючи на те, що в довідці до акта огляду МСЕК вказано, що друга група інвалідності позивачу встановлена з 01.01.2107 року - саме 02.12.2016 року є датою встановлення другої групи інвалідності позивачу згідно приписів п. 1.12 «Інструкції про встановлення груп інвалідності», затвердженої Наказом МОЗ України від 05.09.2011 р. № 561, п. 8 «Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності», затвердженому Постановою КМ України від 03.12.2009 р. № 1317.

Таке ствердження узгоджується і з приписами п. 3 Порядку № 975, згідно яким - днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, оскільки в довідці до акта огляду МСЕК адже дата «02.12.2016» - також зазначена.

Зважаючи на викладене. суд приходить до висновку, що позивач має право на доплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому вищої - другої групи інвалідності згідно приписам ст. ст. 16-163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, що була чинною до 01.01.2017 р.

Суд зауважує, що статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 13 Порядку № 975, прийнятого на виконання Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги належить до компетенції розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України. Відповідач не наділений повноваженнями щодо надання заявникам своїх рішень, висновків та ін. щодо наявності чи відсутності у них права на отримання одноразової грошової допомоги. Лист відповідача від 26.05.2017 р. № 2017 р. містить вмотивовану відмову щодо направлення документів позивача на розгляд Міністерства оборони України. Тобто, відповідач безпідставно та протиправно перебрав на себе повноваження розпорядника бюджетних коштів.

За таких обставин невиконання відповідачем приписів п. 13 Порядку № 975 щодо надсилання у 15-денний строк висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги на адресу розпорядника бюджетних коштів - є протиправною бездіяльністю.

При вирішенні справи суд враховує, що спосіб захисту порушених прав позивача має бути ефективним, тобто повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству Оборони України, щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 р.

Форма висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги встановлена додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженим Наказом МО України № 530 від 14.08.2014 року. За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Суд вважає необхідним зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати у 20-й строк після набрання постановою чинності звіт про її виконання.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 77, 241-246, 255, 257, 263, 295, 382КАС України, ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 16, 16-1, 16-2, 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 08166355) щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», у зв'язку із зміною групи інвалідності -за формою, встановленою Додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати звіт про виконання рішення протягом 20 днів з дня набрання нею чинності.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя: А. М. Гримайло