справа №619/3207/17
провадження №2-о/619/152/17
Рішення
Іменем України
20 грудня 2017 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Кононихіної Н.Ю.
за участю секретаря судового засідання - Мєщан І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Золочівська державна нотаріальна контора про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
встановив:
Заявник просить суд ухвалити рішення, згідно якому встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Олександрівське Олександрівського району Ставропольського краю, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року у с. Молодецьке Шахтарського району Донецької області.
В обґрунтування заяви посилається на те, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про укладення шлюбу серія НОМЕР_1, видане Золочівським відділом РАЦС Харківської області за актовим записом 80).
В с. Молодецьке Шахтарського району Донецької області проживав рідний брат ОСОБА_2 по маминій лінії ОСОБА_3, який тяжко хворів та потребував сторонньої допомоги. Її чоловік почав за ним доглядати і протягом шести років постійно на певний час приїздив до нього та залишався з ним. Після подій, пов'язаних з проведенням антитерористичної операції, проїзд до с. Молодецького Шахтарського району Донецької області ускладнився та став небезпечний, тому чоловік лишався у брата на декілька місяців.
Перебуваючи у брата ОСОБА_2 захворів і йому терміново зробили операцію, але стан після операції погіршився і ІНФОРМАЦІЯ_4 року він помер. Про що було видано свідоцтво про його смерть Донецькою народною республікою.
Після смерті чоловіка залишилося спадкове майно, але свідоцтво про смерть видане ДНР не може бути прийняте до уваги на території нашої країни. Тому вона звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області з заявою про отримання свідоцтва про смерть, але їй було відмовлено в реєстрації смерті чоловіка.
Отримання свідоцтва про смерть на теперішній час заявнику необхідно для оформлення спадщини.
Заявник у судове засідання не з'явилась, в наданій заяві просить справу розглядати за її відсутності, заяву підтримує.
Представник заінтересованої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав суду заяву в якій просив справу розглядати у їх відсутність, що суд вважає за можливе.
Представник заінтересованої особи - Золочівської державної нотаріальної контора в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав суду заяву в якій просив справу розглядати у їх відсутність, що суд вважає за можливе.
Суд, вивчивши надані докази, пояснення свідка ОСОБА_5, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебувала у шлюбі з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про укладення шлюбу серія НОМЕР_1, видане Золочівським відділом РАЦС Харківської області за актовим записом 80).
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року у с. Молодецьке Шахтарського району Донецької області.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного »стану (за внесеними змінами від 09.09.2011 року), підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Відповідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 3 Закону України « Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що тимчасово окупованою територією України є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь.
Розпорядженням Кабінету України від 07 листопада 2014 року № 1085 « Про затвердження населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» місто Донецьк віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади, у тому числі органи реєстрації актів цивільного стану, тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17 березня 2015 року « Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста і селища Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України « Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 Закону України « Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та Постанови Верховної Ради України № 252 - VIII від 17 березня 2015, яка набрала чинності 08 квітня 2015 до окремих районів міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України « Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї постанови. Місто Донецьк віднесено до населених пунктів, у яких тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, а відтак, і до тих, які визначено тимчасово окупованими територіями.
Як зазначено у п.3 розділу 1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18 жовтня 2000 року, за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових до актових записів цивільного стану, їх поновлення або анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Підстави для проведення державної реєстрації смерті визначені ч.1 ст.17 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», зокрема однією з підстав для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно ч.5 ст.293 ЦПК України в окремому провадженні суд, зокрема, розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, яка викладена у висновках ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «laizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих та такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а де становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи: для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
21.09.2017 заступником начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
Оскільки реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до частин 4,5 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи".
Свідоцтво про смерть, видане 02.05.2017 Шахтарським міськрайонним відділом запису актів громадянського стану Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки за актовим записом № 486, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, як виняток суд бере до уваги та оцінює його разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, оскільки є законні підстави. Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують про наявність підстав для встановлення факту смерті - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року у с. Молодецьке Шахтарського району Донецької області.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду ухвалюється, оформлюється і підписується в нарадчій кімнаті суддею.
Керуючись ст.ст. 10,12,13,76-80, 259, 315, 317, 319 ЦПК України, суд
ухвалив
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Олександрівське Олександрівського району Ставропольського краю, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року у с. Молодецьке Шахтарського району Донецької області.
Постановлене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Апеляційного суду Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. Ю. Кононихіна