ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
26 грудня 2017 року № 826/14105/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства «ФК «Проектторгсервіс 2006» (далі також - позивач, «ФК «Проектторгсервіс 2006»
доДержавної податкової інспекції у Деснянському районі ГУ ДФС у м.Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Деснянському районі ГУ ДФС у м. Києві, що полягають у невизнанні, як податкової звітності декларації приватного підприємства «ФК «Проектторгсервіс 2006» з податку на додану вартість за липень 2016 року;
- визнати прийнятою податкову декларацію приватного підприємства «ФК «Проектторгсервіс 2006» з податку на додану вартість за липень 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2016 року є протиправними.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав суду письмові заперечення, зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню з огляду на те, що отримана від позивача податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2016 року не визнана як податкова звітність, оскільки складена з порушенням пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» зареєстровано як юридична особа за адресою: 02225, м.Київ, вул.Бальзака, будинок 12, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
12.08.2016 ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» засобами поштового зв'язку надіслано податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2016 року до ДПІ у Деснянському районі ГУ ДФС у м.Києві.
Відповідно до листа ДПІ у Деснянському районі ГУ ДФС у м.Києві від 30.08.2016 №7341/10/26-52-08-04-23 податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2016 року, надіслана ПП«ФК «Проектторгсервіс 2006» не визнана як податкова звітність, так як складена з порушенням норм пункту 48.3 статті 48 розділу ІІ Податкового кодексу України, а саме невірно зазначено місцезнаходження платника податків.
Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» зареєстроване за адресою: м.Київ, вул.Бальзака, будинок 12.
Однак, як зазначає позивач, відповідно до рішення Київської міської ради 22.01.2015 №34/899 «Про затвердження офіційного довідника «Вулиці міста Києва» офіційною назвою вулиці є: Бальзака Оноре де, вулиця; Бальзака Оноре де, ул.; Balzaka Onore de,vul.10057 (Деснянський р-н) (рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих «Про впорядкування найменувань та перенайменувань вулиць м.Києва» від 18.04. 83 №613»).
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 48.1 та 48.3 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно з пунктом 48.4 статті 48 Податкового кодексу України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
У пункті 48.6 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова звітність складена з порушенням норм цієї статті не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Відповідно до пункту 49.3 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 14.06.2012 № 516, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова звітність) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом, у випадках, визначених Кодексом) контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків, у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова звітність складається та надсилається до ЦОЕЗ в електронному вигляді з накладанням ЕЦП засобами телекомунікаційного зв'язку без додання роздрукованих оригіналів на паперових носіях.
За відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даних податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.
Пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до пп.49.11.1 пункту 49.11 статті 49 ПК України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання, у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку.
Суд зазначає, що невизнання відповідачем звітної декларації з податку на додану вартість за липень 2016 року податковою звітністю суперечить положенням пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України, оскільки у разі подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог податкового законодавства, контролюючий орган зобов'язаний відмовити у прийнятті такої податкової декларації, а не приймати рішення про невизнання її податковою звітністю. Тому, таке твердження відповідача є безпідставним.
Водночас суд не погоджується з доводами відповідача про неправильне зазначення місцезнаходження позивача з огляду на таке.
У листі від 30.08.2016 №7341/10/26-52-08-04-23 відповідач зазначив, що відповідно до витягу з ЄДР адреса ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» на момент подачі декларації : 02225, м.Київ, Деснянський район, вул.Бальзака, буд.12, тоді як в рядку 05 заголовної частини декларації з ПДВ, податковою адресою ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» зазначено 02225, м. Київ, Деснянський район, вул.Оноре де Бальзака, буд.12.
Так, згідно з витягом з ЄДР ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» зареєстроване за адресою 02225, м.Київ, Деснянський район, вул. Бальзака, буд.12.
Рішенням Київської міської ради від 22.01.2015 № 34/899 «Про затвердження офіційного довідника» «Вулиці міста Києва» затверджено однойменний довідник.
Згідно з указаним довідником у місті Києві існує вулиця Бальзака Оноре де, вулиця; Balzaka Onore de, vul.10057 (Деснянський р-н). Рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих «Про впорядкування найменувань та перенайменувань вулиць м. Києва» від 18.04. 83 №613. Пролягає від Ватутіна Генерала, просп. до Милославської вул. Прилучаються: Маркса Карла, вул., Каштанова вул., Кірова, вул., Польова вул., Ніколаєва Архітектора, вул., Драйзера Теодора, вул., Беретті Вікентія, вул., Лаврухіна Миколи, вул., Сабурова Олександра, вул., Градинська вул., Данькевича Костянтина, вул., Цветаєвої Марини, вул., Лісківська вул., Будищанська вул.
Інших вулиць, у назвах котрих вживалося б прізвище письменника Оноре де Бальзака у місті Києві не існує.
Відтак, вулиця Бальзака фактично є вулицею Оноре де Бальзака.
Отже, в ЄДР запис місцезнаходження ПП «ФК «Проектторгсервіс 2006» здійснено з урахуванням скороченого варіанту назви вулиці Оноре Де Бальзака.
У зв'язку з викладеним суд дійшов висновку про правильне зазначення позивачем свого місцезнаходження.
Оскільки під час розгляду справи встановлено, що декларація з податку на додану вартість за липень 2016 подана позивачем з дотриманням норм законодавства з питань оподаткування, суд вважає, що при наданні їй статусу "не визнано як податкова звітність" відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому позовні вимоги про визнання дій протиправними підлягають задоволенню.
Підпунктом 49.9.2 пунктом 49.9 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу, податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Згідно з пунктом 49.13 статті 49 Податкового кодексу України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Таким чином, зважаючи на протиправність невизнання відповідачем звітної декларації позивача з податку на додану вартість за липень 2016 року як податкової звітності, вказана декларація вважається прийнятою в день її подання платником податків.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність дій у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до цього кодексу , стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем виступала його службова чи посадова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Деснянському районі ГУ ДФС у м.Києві щодо невизнання податкової декларації приватного підприємства «ФК «Проектторгсервіс 2006» з податку на додану вартість за липень 2016 року як податкової звітності.
3.Визнати прийнятою податкову декларацію приватного підприємства «ФК «Проектторгсервіс 2006» з податку на додану вартість за липень 2016 року з дати її отримання Державною податковою інспекцією у Деснянському районі ГУ ДФС у м.Києві.
4.Судові витрати в сумі 2 756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 коп.) присудити на користь приватного підприємства «ФК «Проектторгсервіс 2006» за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м.Києві.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О. Власенкова