Рішення від 26.12.2017 по справі 826/3669/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 грудня 2017 року № 826/3669/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Київської міської державної адміністрації,

Київської міської ради

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в останній редакції якого просить:

- зобов'язати Київську міську раду винести та розглянути на засіданні найближчої сесії клопотання ОСОБА_1 про надання безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в адміністративних межах м.Києва у порядку та строки, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, та прийняти рішення про надання безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що находиться за адресою: АДРЕСА_1;

- визнати дії Київської міської державної адміністрації щодо безоплатного надання земельної ділянки ОСОБА_1 протиправними.

Позовні вимоги вмотивовано протиправною відмовою Київської міської ради розглянути відповідно до Земельного кодексу України клопотання позивача про безоплатне виділення земельної ділянки, а саме з порушенням процедури розгляду такого клопотання.

Вимоги до Київської міської державної адміністрації спрямовані з огляду на те, що відповідно до пп.3.12 п.3 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, названий Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), готує та подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність та інше.

На виконання зазначених повноважень та на виконання доручення Київської міської ради названий Департамент листом від 05.02.2016 №057021-08/Б-12916-1424 повідомив позивача про неможливість розгляду по суті питання про надання у приватну власність відповідної земельної ділянки.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях, наданих до матеріалів справи.

Представник Київської міської ради в судовому засіданні та в письмовому запереченні щодо позову заперечила, просила відмовити у його задоволені.

Київська міська державна адміністрація свого представника до суду не направила, хоча про судовий розгляд справи повідомлена належним чином.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є приватним підприємцем та здійснює свою господарську діяльність з реалізації продуктів харчування на торгівельному майданчику "Феофанівський", що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Заболотного, 48А.

Згідно з доводами позивача земельна ділянка, на якій знаходиться його торговельне місце, перебуває у власності територіальної громади міста Києва.

28.12.2015 позивач звернувся до Кивської міської ради з клопотанням про прийняття рішення про безоплатну передачу у власність земельної ділянки розміром 0,10 га з метою будівництва господарських будівель і споруд для здійснення торгівельної діяльності за вищевказаною адресою.

На виконання доручення Київської міської ради від 28.12.2015 №08/П-12917 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) розглянуто зазначене клопотання та листом від 05.02.2016 №057021-08/П-12917-1424 повідомлено позивача про відмову у задоволенні цього клопотання з огляду на те, що рішеннями Київської міської ради від 27.11.2003 №230/1104, від 23.04.2009 №345/1401 та висновком постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування від 28.07.2015 №057/13619 земельні ділянки за указаною адресою надано приватній фірмі "ЧВМ" в оренду на п'ять років для будівництва та обслуговування торговельного майданчика "Феофанівський" (договір про поновлення договору оренди земельних ділянок від 13.01.2016 №00780). Водночас повідомлено про встановлений статтею 118 Земельного кодексу України обов'язок особи, яка звертається з клопотанням про передачу земельної ділянки у власність зазначати цільове призначення земельної ділянки, її орієнтовні розміри та надавати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває в користуванні інших осіб). Ураховуючи викладене позивача поінформовано про неможливість розглянути порушене питання по суті.

Вирішуючи цей спір по суті, суд виходить із такого.

Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Пунктом "а" частини третьої статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до статті 40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Згідно зі статтею 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності: для ведення фермерського господарства, для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального дачного будівництва, для будівництва індивідуальних гаражів.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина сьома статті 118 Земельного кодексу України).

Статтею 9 Земельного Кодексу України встановлено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території віднесено, зокрема: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

До повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (п."б" статі 9 Земельного кодексу України).

Згідно з п.п.8 п."б" частини першої статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до п.2 статті 22 Закону України "Про столицю України -місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, зокрема, встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності регулюється Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві, яке затверджене рішенням Київської міської ради «Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві від 28.02.2013 №63/9120 (далі - Порядок №63/9120).

Пунктом 4 статті 20 розділу 7 Порядку №63/9120 визначено, що секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київської міської ради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його через приймальню Київської міської ради з земельних питань для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів.

При цьому, пп.3.12 п.3 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради віл 19.12.2002 №182/342, передбачено, що Департамент земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) готує та подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни межі районів у місті, в порядку, встановленому законодавством України; встановлення сервітуту (права на обмежене користування).

Згідно зі статтею 5 розділу 2 та п.п.1-3 статті 20 розділу 7 Порядку №63/9120громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах м.Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають безпосередньо до Київської міської ради клопотання про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку для зазначених цілей в оренду - клопотання в довільній формі про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку в оренду - у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки (далі - клопотання).

До клопотання додаються, зокрема, графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а саме: витяг з міського земельного кадастру та витяг з містобудівного кадастру.

Пунктом 8 статті 20 розділу 7 Порядку визначено, що Департамент земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання та доданих до нього документів, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, готує проект рішення (протоколу) постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або проект відмови у наданні такого дозволу, який розглядається комісією відповідно до Положення про постійні комісії Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради, та у строки, встановлені законодавством.

Приписами частини сьомої статті 118, частини третьої статті 123 Земельного кодексу України прямо встановлено, що клопотання про надання у власність або користування земельної ділянки розглядається у місячний строк відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, до повноважень якого віднесено передача земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність або користування відповідно статті 122 цього Кодексу, який і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Частинами 2, 4-7 статті 6 Порядку визначено, що постійна комісія Київської міської ради з питань містобудування, архітектури і землекористування (далі - Комісія) протягом 14 робочих днів з дня одержання справи-клопотання розглядає проект висновку та клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою разом з доданими до нього документами.

Приймальня Київради із земельних питань не пізніше наступного робочого дня після отримання підписаного висновку Комісії передає його разом із клопотанням та проектом дозволу на розроблення документації із землеустрою (або відмови в наданні такого дозволу) на розгляд Київському міському голові або заступнику міського голови - секретарю Київради.

Якщо Комісія не погоджується з проектами документів, підготовленими Департаментом земельних ресурсів, то за результатами розгляду Комісія надає витяг з протоколу засідання Комісії, підписаний головою та секретарем Комісії, який разом із справою-клопотанням повертається до Департаменту земельних ресурсів через приймальню Київради із земельних питань для підготовки проекту дозволу на розроблення документації із землеустрою або відмови у наданні дозволу, - відповідно до витягу з протоколу.

На підставі витягу із протоколу засідання Комісії Департамент земельних ресурсів подає через приймальню Київради із земельних питань на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради проект дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмови у наданні дозволу.

Київський міський голова або заступник міського голови - секретар Київради на підставі висновку або витягу з протоколу засідання Комісії підписує дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмову у наданні такого дозволу.

Згідно з частинами 10-11 статті 6 Порядку дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмова в наданні такого дозволу передається до приймальні Київради із земельних питань для видачі зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику.

Копія дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмови в наданні такого дозволу, засвідчена печаткою секретаріату Київської міської ради, разом із відповідною справою-клопотанням передається через приймальню Київради із земельних питань до Департаменту земельних ресурсів.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється на підставі дозволу на його розроблення або без такого дозволу у разі якщо зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку набуто право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, крім випадку коли право на земельну ділянку підлягає набуттю на конкурентних засадах (земельних торгах) (ч.1 ст.9 Порядку).

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог законів України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги" погоджується в порядку та органами, встановленими статтею 186-1 Земельного кодексу України (частина 1 статті 10 Порядку).

Земельна ділянка, сформована на підставі розробленого та погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законодавством (частина 1 статті 11 Порядку).

Згідно з частиною першою статті 13 Порядку після державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та внесення даних про таку документацію із землеустрою до міського земельного кадастру або у разі передачі (надання) земельної ділянки без складання документації із землеустрою (якщо не змінюються межі та цільове призначення земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності територіальної громади міста Києва на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) зацікавлена особа з метою прийняття Київською міською радою рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) звертається до державного адміністратора дозвільного центру з заявою на одержання документа дозвільного характеру за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.

Частиною 7 статті 13 Порядку визначено, що рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради, з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком, та у строки, встановлені законодавством.

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 Земельного кодексу України органи приймають одне з відповідних рішень.

При цьому, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про надання її у власність приймають органи, визначені в статті 118 Земельного кодексу України. Їхня бездіяльність не перешкоджає процесу відведення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення на виготовлення проектної документації можливе без отримання дозволу на її виготовлення.

Відтак, вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території міста Києва (або складення документації із землеустрою) має здійснюватися безпосередньо Київською міською радою у формі рішення.

Як встановлено судом, позивач є приватним підприємцем та здійснює свою господарську діяльність з реалізації продуктів харчування на торгівельному майданчику "Феофанівський", що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Заболотного, 48А.

В позовній заяві позивач, зазначає, що 28.12.2015 звернувся з клопотанням до Київської міської ради про прийняття рішення про безоплатну передачу у власність земельної ділянки розміром 0,10 га для здійснення торгівельної діяльності, а саме для створення та належної правової реєстрації торгового майданчику ринку.

При цьому, позов обґрунтовано та позовні вимоги заявлено з приводу надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Як встановлено судом, на виконання доручення Київської міської ради від 28.12.2015 №08/П-12916 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) розглянуто клопотання позивача та надано відповідь від 05.02.2016 №057021-08/П-12917-1424, в якій повідомлено позивача, що відповідно до рішень Київської міської ради від 27.11.2003 №230/1104 та від 23.04.2009 №345/1401 земельна ділянка за адресою: м.Київ, вул.Заболотного, 48А надана в оренду приватній фірмі "ЧВМ" на 5 років для будівництва та обслуговування торговельного майданчика "Феофанівський" (договір про поновлення договору оренди земельних ділянок від 13.01.2016 №00780).

Відтак, приватна фірма "ЧВМ" набула право користування на спірну земельну ділянку раніше, ніж позивачем до Київської міської ради подано клопотання про надання у приватну власність земельної ділянки.

Крім того, позивачем не надано графічних матеріалів до згаданого клопотання, що унеможливлює його розгляд.

Водночас заслуговує на увагу, що позовна вимога, спрямована позивачем до Київської міської ради, не стосується оскарження її рішень, дій чи бездіяльності, процедури розгляду його клопотання. Позовні вимоги заявлено про зобов'язання Київської міської державної адміністрації винести на засідання найближчої сесії Київської міської ради та розглянути клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки та прийняти рішення про надання безоплатно у власність земельної ділянки, площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що знаходяться за вищевказаною адресою.

При цьому, розгляд Київською міською радою питання передачі позивачу земельної ділянки є можливим за дотримання визначеної вище процедури, визначеної Порядком.

За наведених обставин позовна вимога, спрямована до Київської міської ради є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Разом з тим необґрунтованою є вимога позивача, спрямована до Київської міської державної адміністрації, оскільки у зв'язку із розглядом клопотання позивача про надання у власність земельної ділянки правовідносини виникли між ним, Київською міською радою та Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Київська міська державна адміністрація не є учасником цих правовідносин, оскільки безпосередньо не наділена повноваженням щодо розгляду клопотань про надання у власність земельних ділянок.

Та обставина, що Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до Положення про нього, затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, є структурним підрозділом Київської міської державної адміністрації, не покладає на Київську міську державну адміністрацію обов'язок нести відповідальність за наслідками виконання повноважень згаданим Департаментом, який є юридичною особою публічного права та безпосередньо несе відповідальність за свою діяльність.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 цього Кодексу.

Суддя О.О. Власенкова