Рішення від 21.12.2017 по справі 904/10051/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14.12.2017 Справа № 904/10051/17

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРОБУД", , м. Кривий Ріг

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, м. Кривий Ріг

про стягнення 13 693,22 грн.

Суддя Кеся Н.Б.

При секретарі судового засідання Хавіна О.С.

Представники:

Від Позивача: представник ОСОБА_1, довіреність № б/н від 30.05.2017 р.

Від Відповідача: представник ОСОБА_2, довіреність № 8/15-2 від 10.01.2017 р.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРОБУД" (далі-Позивач) звернулось з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (далі-Відповідач), в якому просить господарський суд:

- cтягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (50086, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Дніпровське шосе, будинок 16; код ЄДРПОУ - 20260022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Центробуд» (50031, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Славна, будинок 3; код ЄДРПОУ - 32264891) суму основного боргу у розмірі 13 693,22 грн. (тринадцять тисяч шістсот дев'яносто три гривні 22 копійки);

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (50086, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг. вулиця Дніпровське шосе, будинок 16; код ЄДРПОУ - 20260022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Центробуд» (50031, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Славна, будинок 3; код ЄДРПОУ - 32264891) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок).

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги наявністю невиконаних Відповідачем грошових зобов'язань за Договором №б/н ЦБ від 19.01.2017р. на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов (арк.с. 98-99) вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Головним розпорядником коштів є Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради. Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення виконкому Криворізької міської ради від 28.03.2017 № 807 (перейменовано в Департамент соціальної політики згідно з рішенням від 30.08.2017 №1954) до усунення розбіжностей в нормативно-правових актах з питання відшкодування житлових субсидій на послуги з утримання будинку та прибудинкової території, в пропозиції на фінансування управителів не включати і відшкодовування проводитися не буде. Відповідно до Закону України "Про судовий збір" управління праці та соціального захисту населення виконкому районної в місті ради звільнено від сплати судового збору.

В судовому засіданні 14.12.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та враховуючи пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРОБУД" та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради укладено Договір №б/н ЦБ від 19.01.2017р. на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (далі-Договір).

Згідно з п. 1.1 Договору предметом Договору є відносини Сторін щодо відшкодування субсидій, пов'язаних із споживанням населенням житлово-комунальних послуг.

Постачальник здійснює надання житлово-комунальних послуг населенню, а Платник здійснює: відшкодування субсидій, пов'язаних зі споживанням житлово-комунальних послуг населенням, що має відповідні субсидії (п. 1.2 Договору).

Відповідно до п. 2.1 Договору Постачальник зобов'язується:

реалізувати в 2017 році житлово-комунальні послуги населенню, що має відповідні субсидії, в обсязі, відповідному сумі коштів, передбачених Платником у кошторисах доходів і видатків на відшкодування цих субсидій.

Згідно з п. 2.2 Договору Платник зобов'язується:

- передбачати в своєму бюджеті в необхідних обсягах кошти, які будуть спрямовані на відшкодування субсидій, пов'язаних із споживанням житлово-комунальних послуг населенням;

- надавати Постачальнику щомісячну інформацію про передбачувані розміри субсидій для населення.

Запланована сума відшкодування субсидій населенню, що фінансується з місцевого бюджету за рахунок відповідних субвенцій з державного бюджету може збільшуватись або зменшуватись в залежності від розміру наданих субсидій, сплачується Постачальнику по факту падання послуги.

У відповідності до положень п. 3.1 Договору за невиконання або неналежне виконання умов даного Договору, Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Пунктом 7.1 Договору Сторони погодили, що Договір набирає чинності з дати його підписання (19.01.2017р.) і діє в частині реалізації житлово-комунальних послуг до 31 грудня 2017 року, а в частині проведення розрахунків за житлово-комунальні послуги щодо відшкодування субсидій населення до їх повного виконання.

Так, відповідно до умов Договору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Центробуд», є виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і прибудинкових територій в житловому багатоквартирному будинку розташованому за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, Військове містечко - 33, буд. 19, що територіально належить до Довгинцівського району міста Кривого Рогу.

Предметом Договору №1 від 07.09.2016р. є забезпечення виконавцем (ТОВ «Центробуд») надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому будинку, розташованому за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, Військове містечко - 33. буд. 19.

На виконання умов Договору та Договору №1 від 07.09.2016р., Позивач протягом січня - листопада 2017 р. реалізував надання житлово-комунальних послуг (послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) населенню багатоквартирного будинку розташованого за адресою: Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, Військове містечко - 33, буд. 19, в тому числі і тим особам, яким надано субсидії, пов'язані із споживанням населенням житлово-комунальних послуг. Однак, відповідач, порушив умови Договору, та не здійснив відшкодування (компенсацію) субсидій, пов'язаних із споживанням житлово-комунальних послуг населенням.

Разом з цим, як вбачається з умов Договору б/н ЦБ від 19 січня 2017 року на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, його предметом є відносини сторін щодо відшкодування субсидій, пов'язаних із споживанням населенням житлово-комунальних послуг, а відтак позивач, згідно з умовами договору, виступає як виконавець житлово-комунальних послуг населенню.

При вирішенні спору суд керується таким.

Згідно з ч. 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частини 1 статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлене договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Пунктами 1, 6 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”.

Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Згідно з статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведения (з використанням внутрішньобудиикових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання

впутрішньобудинкових прішіщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудиикових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів неї виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкції тощо).

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, врегульовано Положенням про порядок призначення та падання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. № 848 (далі - Положення №848).

Відповідно до п. 2 Положення №848, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частіші оплати ними, зокрема утримання житла.

Пунктом 3 Положення № 848 встановлено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з п. 15 вказаного Положення №848 громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках та будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власники, житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги.

Як вбачається з Акту звіряння розрахунків від 01.11.2017 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Центробуд» та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, згідно показників обліку по наданим послугах за затвердженими тарифами і цінами споживання за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2017 року складає 13 693,22 грн., загальний розмір заборгованості складає 13 693,22 грн.

Під час розгляду справи Відповідач доказів погашення заборгованості не надав.

Заперечення Відповідача, які ґрунтуються на тому, що в нормативно-правових актах з питання відшкодування житлових субсидій на послуги з утримання будинку та прибудинкової території існують розбіжності, судом відхилюються, оскільки наведені обставини не звільняють Відповідача від виконання бюджетних зобов'язань, передбачених чинним законодавством та договором.

Отже, керуючись вказаними приписами чинного законодавства та враховуючи те, що Відповідач неналежним чином виконував свої зобов'язання перед Позивачем з відшкодування субсидій, пов'язаних зі споживанням житлово-комунальних послуг населенням, що має відповідні субсидії, чим порушив умови укладеного із Позивачем договору, суд визнає позовні вимоги Позивача про примусове стягнення з Відповідача суми 13 693,22 грн., у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

За результатами вирішення спору судові витрати у справі покладаються на Відповідача на підставі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 44, 49, 82-85, 111-28, 116-117 ГПК України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (50086, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Дніпровське шосе, будинок 16; код ЄДРПОУ - 20260022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Центробуд» (50031, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Славна, будинок 3; код ЄДРПОУ - 32264891) суму основного боргу у розмірі 13 693,22 грн. (тринадцять тисяч шістсот дев'яносто три гривні 22 копійки).

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (50086, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг. вулиця Дніпровське шосе, будинок 16; код ЄДРПОУ - 20260022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Центробуд» (50031, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Славна, будинок 3; код ЄДРПОУ - 32264891) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок).

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржено протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 22.12.2017

Суддя ОСОБА_3