Постанова від 21.12.2017 по справі 820/5926/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

21 грудня 2017 р. справа № 820/5926/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Маргвелані І.Л.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського міського центру зайнятості в якому просить суд заборонити Харківському міському центру зайнятості здійснювати пошук та опрацювання без моєї згоди вакансій за професіями: укладальник-пакувальник, комплектувальник товарів, виробів, умови праці яких не відповідають стану мого здоров'я, згідно медичним рекомендаціям, наведеним у виписці із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №3354 від 17.10.2016.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на його думку дії відповідача, щодо пошуку йому вакансій за професіями є протиправними, та що відповідачем не було реалізовано державної політики в сфері зайнятості населення, яка полягала в сприянні у підборі підходящої роботи.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. В обґрунтування заперечень зазначив, що прийом ОСОБА_1 здійснювався в межах правового поля у відповідності до Закону України "Про зайнятість населення".

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.

Згідно ст. 43 Конституції України Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Статтею 43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що статус безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до п. 2 ст. 44 Закону, зареєстровані безробітні зобов'язані: самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів з дотриманням письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення.

Відповідно до ст. 46 Закону, підходящою робота для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Згідно до п. 18 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, для осіб, які не працювали за попередньо здобутими професіями (спеціальностями) більш як 12 місяців, підходящою є робота, яку вони виконували за останнім місцем роботи, а робота за попередньо здобутими професіями (спеціальностями) може бути підходящою за умови підвищення кваліфікації за направленням центру зайнятості з урахуванням потреби ринку праці.

Пунктом 22 Порядку №198, визначено, що підходящою не може бути робота у разі, коли вона пов'язана зі зміною місця проживання безробітного без його згоди; місце роботи розташовано за межами доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої держадміністрації, виконавчого органу відповідної ради; умови праці не відповідають правилам і нормам, встановленим законодавством про працю та охорону праці, стану здоров'я особи, що підтверджено медичною довідкою; заробітна плата нижча, ніж встановлений розмір мінімальної заробітної плати, або не забезпечуються гарантії щодо її своєчасної виплати.

Відповідно до пп. 1 п. 37 Порядку №198, центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня відмови від двох пропозицій підходящої роботи, в тому числі за набутою професією за направленням центру зайнятості.

ОСОБА_1 має повну вищу освіту за спеціальністю «Соціологія» та здобув кваліфікацію соціолога, базову вищу освіту за напрямом підготовки «Право», здобув кваліфікацію бакалавр права.

Позивач 25.11.2014 був ознайомлений з витягом із статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» (№5067-17 від 05.07.2013) про права та обов'язки зареєстрованих безробітних та витягом із статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» про права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, про що є підпис ОСОБА_1 в додатку 1 до персональної картки - відвідування особою територіального органу та отримані послуги.

Позивач неодноразово перебував на обліку в службі зайнятості як безробітний: 2002- 2003, 2004, 2006 - 2014.

Під час прийому безробітних, спеціалістами центру зайнятості здійснюється підбір підходящої роботи шляхом перегляду та опрацюванням вакансій, які заявлені роботодавцями.

Підбір роботи для ОСОБА_1 проводиться виключно у відповідності до ст.46 Закону України «Про зайнятість населення», а також, з урахуванням медичної довідки №265 від 30.01.2015, згідно з якою позивачу не рекомендована праця пов'язана з підйомом вантажів біліше 5 кг., довготривале перебування на ногах, переохолодження, психоемоційні навантаження постійно та з урахуванням листа №1561 від 30.12.2015 Комунального закладу охорони здоров'я «Харківська міська поліклініка № 20», в якому зазначено, що визначити придатність до праці по будь-якій професії можливо тільки при зазначенні роботодавцем характеристики умов праці, та у разі якщо така професія потребує психо-емоційних навантажень-зазначене питання слід вирішувати при зверненні до науково-дослідницького інституту профілактичної медицини, для проведення психо-фізіологічної експертизи.

Перелік професій, які потребують психо-емоційних перевантажень передбачені наказом МОЗ України та Державним комітетом України по нагляду за охороною праці №263/121 від 23.09.1994 «Про затвердження Переліку робіт, де є потреба в професійному доборі», тому, умови праці можуть бути визначені тільки за конкретною посадою, з урахуванням стану здоров'я при застосуванні на цій посаді праці конкретного робітника. Це є питанням при переговорах між робітником та роботодавцем.

Харківський міський центр зайнятості пропонує і опрацьовує тільки ті вакансії, які є актуальними на час прийому безробітного та подаються виключно роботодавцями до центру зайнятості, відповідно до звітності «Інформація про попит на робочу силу».

Під час пропонування підходящої роботи ОСОБА_1 відповідачем, враховується його тривалість роботи за професією (спеціальністю), його кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, потреба ринку праці, а також довідка медичного закладу №265 від 30.01.2015

Разом з тим, за технологією прийому незайнятого населення, серед інших заходів по сприянню працевлаштуванню відповідачем проводяться наступні дії.

Опрацювання вакансії - спільний розгляд вакантної посади, та попередній дзвінок до роботодавця з уточненням вимог до претендента, уточненням умов праці та згодою на переговори з претендентом. Після дзвінка до роботодавця проводиться співбесіда з клієнтом, і, якщо роботодавець не заперечує, а безробітний згоден на переговори, видається направлення на працевлаштування, про що ставиться відповідна відмітка у додатку до ПК №1, яка підтверджується клієнтом. У разі відмови роботодавця від переговорів, або незгоди клієнта, ставиться відповідна відмітка, яка засвідчується підписом безробітного.

Перегляд вакансій - під час прийому спільний перегляд з клієнтом варіантів працевлаштування за підходящою для клієнта роботою серед усіх наявних вакансій на час відвідування. При цьому, враховуючи обмежений час прийому, пошук за професіями, який задається, не завжди має позитивний результат.

Харківським міським центром зайнятості систематично здійснюється пошук підходящої роботи ОСОБА_1, але його працевлаштування значною мірою залежить від його бажання і конкретних дій у пошуку роботи.

Харківський міський центр зайнятості у своїй роботі керується Конституцією України, Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 3 п. 1 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення», одним з основних завдань центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є сприяння громадянам у підборі підходящої роботи.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що пошук вакансій за професіями для позивача здійснюється в межах правового поля у відповідності до Закону України «Про зайнятість населення».

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості про визнання дій незаконними - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26 грудня 2017 року.

Суддя М.М.Панов