Рішення від 18.12.2017 по справі 753/14402/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/14402/17

провадження № 2/753/6292/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2017 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Комаревцевої Л.В.

при секретарі Гаврилюк О.В.

за участю: позивача ОСОБА_2

представника відповідача Никитенко Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. Кошиця, 5а в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Державного підприємства "Документ" в особі Другого відділу обслуговування громадян про захист прав споживачів, стягнення пені та відшкодування матеріальної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

04.08.2017 ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства «Документ» (надалі - Відповідач) про захист прав споживачів, стягнення пені та відшкодування матеріальної шкоди, посилаючись на наступне.

01.07.2017 позивач з метою оформлення біометричного паспорту для виїзду за кордон звернувся до відповідача, подавши заяву та перелік необхідних документів. Вартість послуг в загальному склала 990 грн.

Позивач вказує, що відповідно до заяви-приєднання №2-01072017/81 від 01.07.2017 до публічного договору про надання послуг відповідач прийняв на себе зобов'язання оформити паспорт для виїзду за кордон протягом семи робочих днів. Втім, відповідач порушив взяті на себе зобов'язання, про що позивач вказав у книзі скарг та подав заяву про вчинення злочину правоохоронним органам.

Після звернення до суду з заявленим позовом та отримання позивачем болгарської візи, відповідач надіслав смс повідомлення про готовність біометричного паспорту позивача і можливість його отримання 04.08.2017.

Оскільки в Болгарії на позивача чекала сім'я, він був змушений понести додаткові витрати на оформлення візи.

Приймаючи до уваги заяву про збільшення позовних вимог, позивач просить стягнути з відповідача пеню за кожний день прострочення надання послуг (виконання робіт) в сумі 689.28 грн.,матеріальну шкоду, завдану простроченням надання послуг (виконання робіт) в сумі 1086.75 грн.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, враховуючи надану суду заяву про збільшення позовних вимог (зміни до позовної заяви а.с. 21-22) та пояснення, які надав в судовому засіданні.

Представник відповідача позовних вимог не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, з підстав, які виклав в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.07.2017 позивач з метою оформлення біометричного паспорту для виїзду за кордон звернувся до відповідача, подавши заяву та перелік необхідних документів, сплативши вартість наданих послуг в розмірі 990 грн.

Оформлення і видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон регулюється Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (надалі - Закон), постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення», іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статей 1, 13 Закону суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (надалі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, зокрема, паспорту громадянина України для виїзду за кордон, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 2 цього Закону розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону уповноваженими суб'єктами є, центри надання адміністративних послуг, державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру.

Як вказує позивач Відповідачем не було вчасно надано послугу, за умовами укладеного договору.

Заперечуючи проти задоволення позову, представник відповідача вказує, що ДП «Документ» - державне підприємство, належить до сфери управління Державної міграційної служби України (далі - ДМС).

ДП «Документ» як уповноважений суб'єкт, здійснює послуги організаційно-технічного характеру, експертно-фаховий аналіз документів, консультації, із застосуванням сучасних інформаційних технологій та забезпеченням комфортних умов обслуговування, з питань отримання громадянами України, іноземцями та особами без громадянства адміністративних послуг, пов'язаних, зокрема, з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відносини Відповідача з замовником послуги (зокрема, Позивачем) регулюються Публічним договором про надання послуг. Договір публічно доводиться до відома усіх Замовників, шляхом його розміщення (оприлюднення) на Сайті Виконавця.

Предметом публічного договору є надання Виконавцем, за завданням Замовника, вказаним у заяві-приєднанні, послуги, яку Замовник зобов'язується оплатити в розмірі, визначеному тарифами Виконавця.

Розділ 1 Публічного договору містить основні поняття та визначення термінів. Так, під терміном «послуга» розуміється сервісна послуга - діяльність Виконавця, що здійснюється за індивідуальним замовленням Замовника, для задоволення його особистих потреб та включає в себе в тому числі, але не виключно, послуги організаційно-технічного характеру, експертно-фаховий аналіз документів, консультації, із застосуванням сучасних інформаційних технологій та забезпеченням комфортних умов обслуговування. Послуга надається відповідно до діючих Тарифів Виконавця. Ціна послуги складається із розміру плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) та плати за надання сервісних послуг ДП «Документ».

Відповідно до статті 20 Закону, вартість адміністративної послуги встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах граничної вартості адміністративної послуги, встановленої цим Законом.

Вартість адміністративної послуги, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 № 770 «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції, і становить, у разі оформлення документу протягом 20 робочих днів, - 253 грн., а в разі термінового оформлення - 506 грн.

Розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації.

Вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 304 грн. 32 коп. Вартість надання сервісних послуг становить 400 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся 01.07.2017 до відділу обслуговування громадян «Паспортний сервіс» для отримання послуги, передбаченої Публічним договором про надання послуг, а саме, з питань оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в нетерміновому порядку, оплативши послугу в сумі 990 грн. Зазначені обставини Позивачем не оспорюються.

Отже, твердження позивача про те, що відповідно до публічного договору про надання послуг Відповідач прийняв на себе зобов'язання оформити для позивача паспорт для виїзду за кордон протягом 7 робочих днів, є безпідставним.

Відповідно до статті 16 Закону, оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини п'ятої статті 22 Закону, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

У відповідності до п. 19 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 (далі - Порядок) документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

Під час приймання документів від заявника - Позивача: перевірено повноту поданих заявником документів, відповідність їх оформлення вимогам законодавства; із застосуванням засобів Реєстру сформовано заяву-анкету (у тому числі отримано біометричні дані, параметри); після перевірки Позивачем правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу, заява-анкета перевірена та підписана працівником Відповідача, який прийняв документи та сформував заяву-анкету; відскановано із застосуванням засобів Реєстру додані до заяви-анкети документи, які подаються заявником.

Прийняті уповноваженим суб'єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів»

Після прийняття рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон зазначені в заяві-анкеті відомості (персональні дані) без порушення встановлених законодавством строків передано до Головного обчислювального центру Реєстру захищеними каналами зв'язку з дотриманням вимог до обробки персональних даних, визначених законом.

Відповідно до п. 67 Порядку Головним обчислювальним центром Реєстру проведено автоматизовану перевірку, накопичення та збереження даних, отриманих від відомчих інформаційних систем, установлено їх унікальність, сформовано набори даних для виготовлення паспорта та передано їх до Центру.

Відповідно до п. 68 Порядку Центр здійснює персоналізацію бланка паспорта для виїзду за кордон, вносить до безконтактного електронного носія інформацію, що міститься на сторінці даних паспорта, біометричні дані (параметри) особи.

У відповідності до законодавства територіальним підрозділом ДМС було проведено всі необхідні процедури, для оформлення Позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, прийнято позитивне рішення про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Після підтвердження технічної спроможності, дані було відправлено до Державного Центру персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів», для здійснення персоналізації (виготовлення) паспорта.

За результатом здійснення всіх необхідних процедур, передбачених вимогами законодавства, паспорт громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм надруковано 04.08.2017 державним підприємством «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» (далі - ДП «Поліграфкомбінат Україна») та Позивач отримав зазначений паспорт 05.08.2017.

Підтвердженням факту надання послуги є підписаний Позивачем акт виконаних робіт від 01.07.2017, в якому, зокрема, зазначено, що Замовник (Позивач) претензій по об'єму, якості та строкам виконаних робіт (наданих послуг) не має.

З огляду на викладене, відповідачем було виконано свої зобов'язання згідно з умовами Публічного договору.

В тому числі заслуговують на увагу доводи представника відповідача про можливі затримки у видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон, які пов'язані з технічними обмеженнями виробничих потужностей ДП «Поліграфкомбінат Україна», про що обізнані громадяни України.

Відповідна інформація неодноразово розміщувалась у засобах масової інформації, у відкритих джерелах інформації, зокрема, на офіційному сайті ДМС (за посиланням https://dmsu.gov.ua/news/dms/cherez-visokij-popit-na- zakordonni-pasporti-mozhlivi-zatrimki-strokiv-vidachi-oformlenix- dokumentiv.html).

З цього питання на офіційних веб-сторінках було опубліковано відкритий лист ДМС та ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів». З моменту виникнення затримок, на сайті ДП «Документ» було опубліковано попередження про виникнення затримок з незалежних від ДП «Документ» обставин.

Затримки з боку ДП «Документ» щодо виконання зобов'язань, передбачених умовами Публічного договору, не було, усі умови договору виконано, тож твердження Позивача щодо застосування до Відповідача пені є безпідставним.

В тому числі, згідно з умовами Публічного договору, Відповідач не несе відповідальності за неналежне виконання чи затримку виконання обов'язків державними органами та їх структурними підрозділами, а також підприємствами, з діяльністю яких пов'язане виконання зобов'язань та надання послуг ДП «Документ» (п. 6.4. Публічного договору про надання послуг ДП «Документ»).

Відповідно до ч. 6 статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» виконавець не несе відповідальності за невиконання, прострочення виконання або інше неналежне виконання зобов'язання та недоліки у виконаних роботах або наданих послугах, якщо доведе, що вони виникли з вини самого споживача чи внаслідок дії непереборної сили.

Також, відповідно до статі 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Ч.1 ст.13 ЦПК України передбачено, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.

Згідно ч. ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

При вирішенні справи, суд керувався принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Верховенство права є найважливішим принципом правової держави. Змістом цього принципу є пріоритет (тобто верховенство) людини, її прав та свобод, які визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Цей принцип закріплено у ст. 3 Конституції України.

Окрім того, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Як зазначено в п. 4.1 Рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 р. N 15-рп/2004 суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях визначив окремі ознаки принципу верховенства права у розбудові національних систем правосуддя та здійсненні судочинства, яких мають дотримуватись держави - члени Ради Європи, що підписали Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Взявши до уваги правову позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена в справі «Пономарьов проти України» (пункт 40 мотивувальної частини рішення від 3 квітня 2008 року), в якому Суд наголосив, що «право на справедливий судовий розгляд», яке гарантовано п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду.

Позивач не надав доказів на обґрунтування заявлених позовних вимог, не здобуто таких доказів під час розгляду справи.

В тому числі суд враховує ті обставини, що підтвердженням факту надання послуги є підписаний Позивачем акт виконаних робіт від 01.07.2017, в якому, зокрема, зазначено, що Замовник (Позивач) претензій по об'єму, якості та строкам виконаних робіт (наданих послуг) не має.

Аналізуючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є безпідставними та необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12,13,19,76,77,78,79,80,81,89,263,265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Державного підприємства "Документ" в особі Другого відділу обслуговування громадян про захист прав споживачів, стягнення пені та відшкодування матеріальної шкоди - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення через Дарницький районний суд м. Києва.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 22.12.2017

Суддя Комаревцева Л.В.