Провадження № 2-а/734/87/17 Справа № 734/4165/17
іменем України
26 грудня 2017 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
Головуючого судді Соловей В.В.,
при секретареві Бардаченко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
із позовом про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії у суд звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 24 березня 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас. У листопаді 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з прийнятими змінами до Закону України «Про Національну поліцію України», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі Постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», додавши копію довідки УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 27 листопада 2017 року № 3557/03/М-12 протиправно відмовило в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що перерахунок та виплата пенсій здійснюватиметься після виділення додаткових коштів із Державного бюджету України. Позивач ОСОБА_1 ставить позовні вимоги про: визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати пенсію за вислугу років у відповідності до ст.ст. 63 і 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови кабінету Міністрів від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 53% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року, згідно довідки від 14 листопада 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням всіх набавок, доплат, підвищень.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав. Представник відповідача, який належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явився.
При судовому розгляді адміністративної справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років (у зв'язку з відставкою в запас, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»). 27 листопада 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та повідомлено про те, що перерахунок і виплата пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.
Вивчивши надані докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлене грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Відповідач не вчинив необхідних дій, пов'язаних із перерахунком позивачу пенсії, та відмовив перерахунку пенсії. Відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Отже, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахунку пенсії. При цьому, необхідно зобов'язати відповідача відповідно до ст.ст. 51 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» провести, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок та здійснити виплату пенсії позивачеві ОСОБА_1
За рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути грошові кошти в розмірі 640.00 гривень судового збору.
07 грудня 2017 року між ОСОБА_1 і адвокатом ОСОБА_2 укладений договір про надання юридичних послуг. За розрахунком, складеним адвокатом ОСОБА_2, позивачем ОСОБА_1 понесені витрати в розмірі 1000.00 гривень. Фінансових документів про те, що адвокат ОСОБА_2 отримала гонорар у вказаному розмірі, не надано. Тому, відсутні правові підстави для стягнення із відповідача на користь ОСОБА_1 витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги.
Керуючись ст.ст. 51 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», ст.ст. 2, 3, 6-13, 229, 241-246, 250, 255, 293, 295 і 297 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповідно до ст.ст. 51 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» провести, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів із дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя