Тальнівський районний суд Черкаської області
Справа № 704/1372/17
13.12.2017 року Тальнівський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Фролова О.Л.
при секретарі Кремсалюк Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області. Відповідач дотепер не здійснив перерахунок його пенсії чим порушив його конституційне право на розмір пенсії, що є основним джерелом його існування, який би забезпечив би його соціальний захист у старості. Порушення прав позивача з боку відповідача має тривалий характер і триває дотепер.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов та просив суд його задовольнити повністю, посилаючись на викладені в позовній заяві обставинах додавши що перерахунок необхідно здійснити з 01.01.2016 року.
Представник відповідача позов не визнав, просив суд в задоволенні його відмовити, та пояснив суду, що перерахунок пенсії провести неможливо в звзку з відсутністю коштів.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області.
У листі головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за №678/М-10 від 20.09.2017 року вказано, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надійшла від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області 18.05.2017 (вх.№916/07). Перерахунок та виплату перерахованих пенсій із грошового забезпечення встановленого законодавством для поліцейських буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Однак, на думку суду, це не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Згідно ст.1, ч.1,2 ст.8 Конституції України Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй.
Ст.22 Конституції України встановлено, права свободи людини і громадянина закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішення по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 року за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися ст.1 Першого протоколу. Так як суть вимог особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання» якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Суд вважає не обґрунтованими доводи відповідача щодо позбавлення права позивача на перерахунок пенсії внаслідок відсутності коштів.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про виплату пенсії, відповідач повинен був би керуватися абз.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», згідно якого: За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. З чого вбачається, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах встановлених законодавством, а тому відмову відповідача у проведенні перерахунку його пенсії слід визнати неправомірною.
Таким чином суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а рішення відповідача у справі прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та Закону України «Про Національну Поліцію», яким передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх доказів на обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
З огляду на викладене, відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії необхідно визнати протиправною та зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як пенсіонера Міністерства внутрішніх справ України відповідно до чинного законодавства України.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про Національну Поліцію», ст.1,8,19,22 Конституції України, ст. 9,71,158-163,167 КАС України, суд-
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо нездійснення ним перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як пенсіонера Міністерства внутрішніх справ України відповідно до чинного законодавства України а саме з 01.01.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О. Л. Фролов