Справа № 2-а-337/09
Копія
02 жовтня 2009 року смт . Катеринопіль
Катеринопільський районний суд Черкаської області
в складі : головуючого судді Шарко О.П.
при секретарі Гавриш Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Катеринопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання про вчинення дій, -
До Катеринопільського районного суду надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації Черкаської області по відношенню до перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, протиправною, зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації Черкаської області зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року включно , та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації Черкаської області суми боргу у розмірі 5443,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 26 лютого 2007 року виданим Кайтанівською сільською радою Катеринопільського району Черкаської області.
Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку . Проте вважає що виплати проводились не в повному обсязі . Після того як вона звернулася з вимогою до управління праці та соціального захисту населення зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною відповідачем перерахунку зроблено не було та було повідомлено, що буде здійснено перерахунок автоматично у разі внесення змін в законодавчі документи , що і змусило позивачку звернутися з даним позовом до суду .
В ході судового засідання позивачка ОСОБА_1 просила суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації Черкаської області по призначенню допомоги по догляду за ОСОБА_3 до досягнення ним трирічного віку та просила суд зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області виплатити заборгованість по виплаті допомоги по догляду за ОСОБА_3 за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року у розмірі 5443,00 грн.
Представник відповідача позовні вимоги позивача не визнав та заперечує проти їх задоволення , посилаючись на те , що вони в своїй роботі користуються Бюджетним Кодексом України .
Та пояснила, що частиною 2 ст. 95 Конституції України зазначено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Крім того, при розподілі державних коштів повинні враховуватись вимоги частин 1 та 3 статті 95 Конституції України щодо справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами та територіальними громадами, а також збалансованості бюджету України.
Єдиним Законом України, який Конституція України відокремлює серед інших - це Закон України ?ро Державний бюджет". Зокрема, суттєві його відмінності полягають у тому, що згідно з Конституцією України цей Закон приймається щорічно та має визначений термін дії. Суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо цього закону є тільки Кабінет Міністрів України.
Відповідно до цих конституційних норм, у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги ветеранам війни, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім Закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ст.ст. 116, 117 Конституції України забезпечення проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту та розробка проекту закону про Державний бюджет України покладено на Кабінет Міністрів України, постанови і розпорядження якого в межах його компетенції є обов'язковими до виконання.
Статтею 51 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язанні та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до статті 40 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2008 року перерозподіл загального обсягу субвенції, затвердженого місцевим бюджетам з Державного бюджету України на надання пільг, субсидій та допомоги населенню, між їх видами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг та субсидій населенню, та перерозподіл обсягів субвенцій з Державного бюджету України між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомоги населенню.
Відповідно до вимог положень статті 93 Конституції України, право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України, який з метою нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленого статтею 15 Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми" не вживає заходів щодо внесення змін в додаток №3 до розділу І Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI - Розподіл видатків Державного бюджету України на 2008 рік на КПКВ 2511050 Міністерства праці та соціальної політики України (3511340 Міністерства фінансів України) ?убвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям", шляхом перерозподілу та виділення додаткової субвенції з державного бюджету місцевому бюджету Черкаської області.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.03.2008р. №570-р, Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Мінфіну щодо передачі йому від Мінпраці функцій, пов'язаних з наданням передбаченої у Державному бюджеті України на 2008 рік субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з КПКВ 2511050 Мінпраці на КПКВ 3511340 Мінфіну в сумі 12.997.614,9 тис. грн.
Враховуючи передачу від Мінпраці зазначеної функцій субвенції Мінфіну, останнє, як суб'єкт владних повноважень повинно додатково профінансувати у 2008 році збільшений обсяг субвенції з державного бюджету місцевому бюджету Черкаської області на КПКВ 2511050 Міністерства праці та соціальної політики України (3511340 Міністерства фінансів України) ?убвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям", направленої на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Міністерство праці та соціальної політики України, в свою чергу повинно внести зміни до пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 та встановити розмір.допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми" - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Крім того, без внесення змін до технології призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за допомогою діючої автоматичної системи обробки пенсійної документації (АСОПД) - СОМТЕХ, розробленої Мінпраці, органи праці та соціального захисту населення в області не зможуть призначити допомогу відповідно до вимог статті 15 Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі допомоги, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Питання про незаконність рішень, дій чи бездіяльності органів праці та соціального захисту населення в області при визначенні розміру грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - в даному адміністративному позові не може бути поставлено, так як нарахування допомоги проводяться виключно за допомогою діючої атоматичної системи обробки пенсійної документації (АСОПД) - СОМТЕХ.
В порушення вимог закону, позивач не навів обгрунтування позову в частині кола повноважень управління праці та соціального захисту населення щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленого статтею 15 Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми", зокрема, джерела фінансування цих витрат. У позові не наведено докази, що підтверджують незаконність рішень, дій чи бездіяльності відповідача при визначенні розміру грошової допомоги і її виплати позивачу.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача Управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації дослідивши матеріали справи , вважаю що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав .
Судом встановлено , що позивачці ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку як застрахованій особі в системі загально - обов'язкового соціального страхування . Управлінням праці була призначена допомога позивачці по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку і така допомога була виплачена відповідачем.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року передбачено , що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років .
Згідно з абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489-У від 19.12.2006 року на 2007 рік допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах : допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб , та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців , але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб , для застрахованих осіб у порядку встановленого Кабінетом Міністрів України .
Рішенням Конституційного Суду України у справі про соціальні гарантії громадян № б-рп/2007 від 09.07.2007 року абзацом 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» , щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб , та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців , але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб , для застрахованих осіб у порядку встановленого Кабінетом Міністрів України було визнано такими , що не відповідає Конституції України (є неконституційним ) .
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України акти визнані Конституційним Судом України неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність .
Згідно ч.2 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України , вони є остаточними і не можуть бути оскаржені . Тобто вже 9 липня 2007 року мала застосовуватись норма ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року ( в редакції Закону № 2334-Ш від 22.03.2001 року ) .
Враховуючи викладене , суд приходить до висновку , що позивачка ОСОБА_1 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року включно відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811 - ХІІ від 21.11.1992 року у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років .
Відповідно до абзацу 1 ч.1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489-V в редакції Закону від 15.03.2007 року затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 01 січня 434 грн., з 01 квітня 463 грн. , з 01 жовтня 470 грн.
Таким чином , суд приходить до висновку , що позивачці ОСОБА_1 повинна бути виплачена допомога по догляду за дитиною за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року виходячи з вище зазначених розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином , суд приходить до висновку , що рішення Управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської райдержадміністрації Черкаської області по призначенню допомоги по догляду за ОСОБА_3 до досягнення ним трирічного віку є нечинним в частині розміру допомоги за відповідний період з квітня 2008 року по квітень 2009 року, у зв'язку з чим необхідно провести перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період , відповідно до встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років .
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду встановленого цим Кодексом або іншими Законами .
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється річний строк , який , якщо не встановлено інше , обчисляється з дня , коли особа дізналася , або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів .
Відповідно до пояснень позивачки суд дійшов до висновку про подання нею позову в межах строку визначеного ст. 99 КАС України , так як з її пояснень вбачається , що вона дізналася про порушення її права лише в кінці 2008 року .
Судові витрати з урахуванням вимог ст. 94 КАС України підлягають стягненню з місцевого бюджету .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8,19,22,152 Конституції України , ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» , та ст.ст. 2,4,6,9,11,17,19,71,90,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд , -
Визнати не чинним рішення управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської районної державної адміністрації про призначення допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку в частині розміру допомоги за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року .
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Катеринопільської районної державної адміністрації провести перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним
трирічного віку за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року відповідно до встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та виплатити їх ОСОБА_1.
В решті позовних вимог відмовити .
На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий /підпис/ О.П. Шарко
Суддя
Катеринопільського районного суду О.П. Шарко