Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 грудня 2017 р. Справа №805/3280/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., за участю прокурора Прокуратури Донецької області - Буяновського В.В., представника позивача - ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до Приватного акціонерного товариства “Керамік” про стягнення коштів за податковим боргом.
Головне управління ДФС у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства “Керамік” про стягнення коштів за податковим боргом на загальну суму 785857,80 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.12.2017 залучено до участі в адміністративній справі прокурора прокуратури Донецької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку з несплатою платником податків ПрАТ “Керамік” узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, податковим органом сформовано податкову вимогу № 622-25 від 03.02.2015 та 3056-25 від 07.07.2015, які були надіслані на адресу відповідача. Станом на 06.09.2017 за ПрАТ “Керамік” обліковується податковий борг, що виник з причин несплати грошових зобов'язань самостійно визначених відповідачем відповідно до поданих декларацій з плати за землю за 2016-2017 рік. Сума податкового боргу відповідачем самостійно не сплачена, у зв'язку з чим у позивача виникла підстава для звернення до суду з даним позовом.
Враховуючи викладене, позивач просить стягнути кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують Приватне акціонерне товариство “Керамік” за податковим боргом на загальну суму 785857,80 грн.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення згідно до яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з тих підстав, що Приватне акціонерне товариство “Керамік” звільнене від сплати грошових зобов'язань у зв'язку з форс-мажорними обставинами.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - Головне управління ДФС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідач - Приватне акціонерне товариство “Керамік” (далі ПрАТ “Керамік”) зареєстроване як юридична особа (ЄДРПОУ 25324034), за юридичною адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Краснофлотська, буд. 170, що підтверджено онлайн відомостями з безкоштовного запиту Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, перебуває на податковому обліку у Маріупольській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
У зв'язку з несплатою платником податків ПрАТ “Керамік” узгоджених податкових зобов'язань, податковим органом сформована податкова вимога № 622-25 від 03.02.2015 та 3056-25 від 07.07.2015, які відправлені поштою та отримані посадовою особою підприємства (а.с. 12-13)
Станом на 06.09.2017 ПрАТ “Керамік” існує знов створений податковий борг по земельному податку з юридичних осіб у сумі 785857,80 грн., який утворився внаслідок несплати самостійно визначеного податкового зобов'язання відповідно до податкових декларацій з плати за землю за 2016-2017 рік у тому числі по Приморському відділенню Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, а саме: 401131,58 грн. - податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_1 від 28.12.2016; 303713,95 грн. - податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 17.02.2017; 30201,69 грн. - пеня нарахована відповідно пп.129.1.1 ст. 129 Податкового кодексу України, Іллічівському (Кальміуському) відділенню Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, а саме: 5602,23 грн. - податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_3 від 28.12.2016; 15208,35 грн. - податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_4 від 17.02.2017. (а.с. 18 - 24)
Станом на 06.09.2017 у ПрАТ “Керамік” рахується сума податкового боргу з земельного податку в сумі 785857,80 грн., що підтверджене зворотнім боком картки облікового рахунку платника податків. (а.с. 25-32)
Також до матеріалів справи відповідачем наданий висновок Донецької Торгово-промислової палати від 29.11.2017 № 744/12.1-21-03, в якому зазначено про те, що ПрАТ “Керамік” позбавлено можливості користуватись своїм правом господарювати на земельній ділянці, що є предметом Договору № 620 від 27.02.1998 на право тимчасового користування землею. Так, обставини, через які ПрАТ “Керамік” втратило можливість користуватися земельною ділянкою за призначенням, є надзвичайними, непередбачуваними, непереборними та не залежать від волі або дій ПрАТ “Керамік”. (а.с. 47-48)
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 15 Податкового кодексу України на платників податків покладений обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України на платників податків покладений обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Таким чином, на відповідача у справі покладений обов'язок щодо обчислення та сплати сум податкових зобов'язань.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.
Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
При цьому, пунктом 56.11 ст. 56 ПК України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
З метою стягнення податкового боргу та у відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України, відповідачу засобами поштового зв'язку направлені з повідомленням про вручення податкові вимоги № 622-25 від 03.02.2015 та 3056-25 від 07.07.2015, доказів оскарження яких в судовому або адміністративному порядку до суду сторонами не надано.
Застосовані податковим органом заходи не призвели до погашення податкової заборгованості.
Як вже встановлено судом, відповідачу наданий висновок Донецької Торгово-промислової палати від 29.11.2017 № 744/12.1-21-03, в якому зазначено про те, що ПрАТ “Керамік” позбавлено можливості користуватись своїм правом господарювати на земельній ділянці, що є предметом Договору № 620 від 27.02.1998 на право тимчасового користування землею. Так, обставини, через які ПрАТ “Керамік” втратило можливість користуватися земельною ділянкою за призначенням, є надзвичайними, непередбачуваними, непереборними та не залежать від волі або дій ПрАТ “Керамік”. (а.с. 47-48)
Аналізуючи вищенаведене, суд не приймає до уваги висновок Донецької Торгово-промислової палати від 29.11.2017 № 744/12.1-21-03, у зв'язку з тим, що податкові декларації з самостійно обчисленою сумою податку, подавались землекористувачем відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки за формою, встановленою у порядку, передбаченою законодавцем, про що свідчать відповідні декларації. (а.с. 18-24)
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 36 ПК України визначає, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникли у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених ним Кодексом або законами з питань митної справи.
Визначення податкового боргу, надане у пп. 14.1.175 ст. 14 Кодексу, свідчить, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Порядок погашення податкового боргу платника податків встановлено Податковим кодексом. Так, згідно ст. 95 Кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.1 - 95.3 ст. 95 ПК України).
Відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 41 Кодексу контролюючі органи, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах їх повноважень, є органами стягнення (виключно). Орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених ПК або іншими законами України (п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Права органів доходів і зборів на час розгляду справи передбачені ст. 20 ПК України.
Згідно з п.п. 20.1.18 та 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуюче вищезазначене та те, що відповідач на час розгляду справи не сплатив суму податкового боргу в розмірі 785857,80 грн., тому суд приходить висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі, та з відповідача необхідно стягнути зазначену суму.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 77, 90, 132, 139, 242-244, 246, 255, 271, 283, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області - задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують Приватне акціонерне товариство “Керамік” (код ЄДРПОУ 25324034) в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 785857 (сімсот вісімдесят п'ять тисяч вісімсот п'ятдесят сім) гривень 80 копійок.
Повний текст рішення проголошений у судовому засіданні 21.12.2017, за участю прокурора Прокуратури Донецької області та представника позивача.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голошивець І.О.