м. Вінниця
21 грудня 2017 р. Справа № 802/2041/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука Михайла Володимировича
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Фермерського господарства "Бондарук"
до: Головного управління ДФС у Вінницькій області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Фермерське господарство "Бондарук" (далі - ФГ "Бондарук", позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за результатами документальної планової виїзної перевірки ФГ "Бондарук" з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідачем було складено акт №1977/1306/37836875 від 13.10.2017 року, яким зафіксовано в тому числі порушення п. п. 167.1 ст. 167 ПК України. На підставі виявлених порушень відповідачем 30.10.2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0053631306, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб на 89077,50 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом із вимогами його скасування.
У судовому засідання представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, зокрема зазначив, що членам ФГ "Бондарук" був виплачений дохід у вигляді дивідендів, що і передбачено статутом господарства, а тому вважає, що відповідні доходи мають оподатковуватись як дивіденди, тобто за ставкою 5%, а не 17%.
Представник відповідача заперечувала щодо задоволення даного адміністративного позову. Зазначила, що дохід виплачений членам ФГ "Бондарук" не може вважатись дивідендами, а тому має оподатковуватись за ставкою 17%.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні обставини.
Так, у період з 18.09.2017 року по 06.10.2017 року відповідачем було проведено документальну планову виїзну перевірку ФГ "Бондарук" з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За результатами даної перевірки складено Акт №1977/1306/37836875 від 13.10.2017 року, у висновках якого, окрім інших, встановлено порушення ФГ "Бондарук" п. 167.1 ст. 167 ПК України, а саме: заниження податку з доходів фізичних осіб при виплаті інших доходів на користь фізичних осіб в загальній сумі 71262,00 грн., в тому числі у 2014 році занижено на 71262,00 грн.
Не погоджуючись із даними висновками перевірки ФГ "Бондарук" 23.10.2017 року направило на адресу відповідача заперечення на акт перевірки, разом із тим, Головне управління ДФС у Вінницькій області листом від 26.10.2017 року повідомило, що акт перевірки залишено без змін.
Крім того, на підставі встановлених перевіркою порушень, відповідачем 30.10.2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0053631306, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб на 89077,50 грн.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням №0053631306 від 30.10.2017 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Так, ставки податку визначенні статтею 167 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно п.п. 167.1 ПК України, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.
Відповідно до п. 167.2. ст. 167 ПК України, ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування щодо доходу, нарахованого у вигляді дивідендів.
В правовідносинах які склалися у даній справі, позивач не здійснював нарахування відповідного податку на доходи фізичних осіб у розмірі 17 %, а здійснював нарахування за ставкою 5 %, оскільки вважає, що отриманий членами ФГ "Бондарук" дохід є дивідендами та підлягає оподаткуванню саме за такою ставкою.
Надаючи оцінку даним посиланням представника позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом (ст. 20 України "Про фермерське господарство").
Згідно п. п. 14.1.49. п. 14.1 ст. 14 ПК України дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Відповідно до п.п. 14.1.90. п. 14.1 ст. 14 ПК України корпоративні права - права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Із аналізу наведених положень слідує, що членам фермерського господарства може виплачуватись дохід залежно від внеску до статутного капіталу, механізм виплати якого визначається статутом фермерського господарства. У такому випадку виплата зазначеного доходу вважається виплатою дивідендів.
В даному випадку, загальними зборами членів ФГ "Бондарук" 12.11.2013 року було затверджено зміни до статуту ФГ "Бондарук", зокрема викладено Розділ 6 статуту у наступній редакції: засновник та члени формуються Статутний фонд Фермерського господарства у розмірі 1686062,00 гривень, наступним чином: частка ОСОБА_3 становить 1482962,00 грн., що відповідає 87,96% Статутного фонду; частка ОСОБА_4 становить 1000,00 грн., що відповідає 0,06 % Статутного фонду; частка ОСОБА_5 становить 37000,00 грн., що відповідає 2,19% Статутного фонду; частка ОСОБА_6 становить 165100,00 грн., що відповідає 9,79% Статутного фонду.
Крім того, загальними зборами членів ФГ "Бондарук" 25.12.2012 року затверджено зміни до статуту ФГ "Бондарук", зокрема пункт 5.3. Статуту викладено у наступній редакції: прибуток фермерського господарства може розподілятись за підсумками фінансового року між його членами за рішенням загальних зборів членів ФГ пропорційно часткам у Статутному фонді.
Відповідно до Протоколу загальних зборів членів ФГ "Бондарук" від 18.11.2014 року, загальними зборами постановлено направити на виплату дивідендів 600000,00 грн. від суми нерозподіленого прибутку за 2014 рік. Об'явлені дивіденди в сумі 600000,00 грн. розділити між членами та засновником ФГ "Бондарук" пропорційно їх долям в Статутному фонді.
Як вбачається із наявної із матеріалів справи довідки ФГ "Бондарук" №139 від 06.12.2017 року, дивіденди в сумі 600000,00 грн., які були виплачені членам ФГ "Бондарук" за 2014 рік, обліковувались на рахунку 671 "Розрахунки за нарахованими дивідендами". Дивіденди виплачувались з прибутку отриманого в звітному році, рахунок 443 "Прибуток використаний у звітному періоді".
Таким чином, враховуючи усі вищевикладені обставини, а також беручи до уваги визначений статутом ФГ "Бондарук" механізм виплати доходу в залежності від внеску до статутного капіталу, суд доходить висновку, що виплачені членам господарства у 2014 році кошти є дивідендами, а тому позивачем цілком правомірно проведено їх оподаткування за ставкою 5%.
Враховуючи вищевикладене, висновки акта перевірки щодо заниження позивачем податку з доходів фізичних осіб при виплаті інших доходів на користь фізичних осіб в загальній сумі 71262,00 грн., не знайшли свого належного підтвердження в ході судового розгляду справи, оскільки спростовуються зазначеними нормами законодавства та дослідженими обставинами справи.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення від 30.10.2017 року №0053631306 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно із ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. За таких обставин заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 30 жовтня 2017 року №0053631306.
Стягнути на користь Фермерського господарства "Боднарук" сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Фермерське господарство "Бондарук": вул. Гонти, 30а, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37836875;
Головне управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 39402165.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна