Рішення від 14.12.2017 по справі 910/19277/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2017Справа №910/19277/17

Господарський суд міста Києва в складі:

головуючого судді Привалова А.І.

при секретарі Островській О.С.

розглянувши справу № 910/19277/17

за позовом Вищої ради правосуддя

до товариства з обмеженою відповідальністю "Мастербуд"

про зобов'язання вчинити дії

Представники сторін:

від позивача: Склярук Ю.В., довіреність № 3439/0/9-17 від 24.03.2017р.;

від відповідача: Манжула А.М., довіреність б/н від 16.01.2017р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Вища рада правосуддя (надалі - позивач) звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Мастербуд" про зобов'язання передати документи щодо реконструкції з надбудовою адміністративного будинку та будівництва господарських будівель Вищої ради правосуддя, яка розташована за адресою: вул. Студентська, 12-а, м. Київ, а саме:

акт приймання геодезичної розбивочної основи для будівництва;

акт прийняття нульового циклу;

акт прийняття внутрішньоквартальних, внутрішньомайданчикових теплових мереж і гарячого водопостачання;

акт прийняття зовнішнього електропостачання;

акт прийняття внутрішньоквартальних, внутрішньомайданчикових систем водозливу, дренажу;

акт прийняття теплопункту;

акт прийняття системи опалення;

акт прийняття внутрішніх систем водопостачання;

акт прийняття систем і випусків внутрішньої каналізації;

акт прийняття системи і випусків внутрішнього водозливу з будинку;

акт підключення будинку до трансформаторної підстанції і забезпечення постійного електропостачання;

акт прийняття систем вентиляції;

акт прийняття систем протипожежного водопроводу та обладнання; акти прийняття технологічного обладнання (кафе);

акт комісії про прийняття устаткування після індивідуального випробування;

акт комісії про прийняття устаткування після комплексного випробування;

акт комісії щодо проведення пусконалагоджувальних робіт);

акти за результатами радіаційного обстеження приміщень на рівень ПЕД зовнішнього гамма-випромінювання та ЕРОА «радону-222»;

архітектурно-технічний паспорт об'єкта;

довідку про виконання робіт з упорядкування і озеленення території;

документи, що свідчать про відповідність матеріалів, конструкцій і виробів, які використані під час виконання будівельно-монтажних робіт;

журнали виконання робіт, авторського нагляду, матеріали перевірок органами державного нагляду в процесі будівництва;

акт введення в експлуатацію трансформаторної підстанції 2916;

робочу документація по зовнішній тепловій мережі;

паспорти на обладнання системи вентиляції та кондиціювання.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням товариством з обмеженою відповідальністю "Мастербуд" зобов'язань за договорами генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та генерального підряду №62 від 29.12.2012р. в частині передачі виконавчої документації щодо об'єкту будівництва.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.11.2017р. порушено провадження у справі та розгляд справи призначений на 30.11.2017р.

15.11.2017р. через загальний відділ діловодства суду від позивача надійшло повідомлення в відсутність аналогічного спору.

28.11.2017р. через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи на виконання вимог ухвали суду та відзив на позовну заяву.

Викладені у відзиві на позовну заяву заперечення ґрунтуються на відсутності у договорах генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та №62 від 29.12.2012р. обов'язку товариства з обмеженою відповідальністю "Мастербуд" надавати спірні документи. Також, відповідач стверджує про належне виконання товариством з обмеженою відповідальністю "Мастербуд" як генпідрядником обов'язків за договорами генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та №62 від 29.12.2012р., про що свідчить документально підтверджене прийняття робіт замовником. Крім того, відповідач вважає, що позов Вищої ради правосуддя не підлягає задоволенню у зв'язку із пропуском строку позовної давності.

В судовому засіданні 30.11.2017р. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу оголошувалась перерва до 14.12.2017р.

13.12.2017р. через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшли письмові пояснення по справі та додаткові докази.

Представник позивача в судовому засіданні 14.12.2017р. позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити з підстав, наведених у позові.

Представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, у нарадчій кімнаті.

Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 131 Конституції України в Україні діє Вища рада правосуддя, яка здійснює повноваження, визначені Конституцією та законами України.

05.01.2017р. набрав чинності Закон України «Про Вищу раду правосуддя», що визначає статус, повноваження, засади організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.

Вища рада правосуддя є юридичною особою, видатки на її утримання визначаються окремим рядком у Державному бюджеті України.

Відповідно до статті 131 Конституції України (в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)») в Україні діяла Вища рада юстиції.

Відповідно до пунктів 4, 5 Розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя утворюється шляхом реорганізації Вищої ради юстиції, та є правонаступником майна, прав та обов'язків останньої.

05.04.2011р. між Вищою радою правосуддя (далі - замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Мастербуд" (далі - генпідрядник) було укладено договір генерального підряду №5/04-11 (далі - договір № 5/04-11) відповідно до п. 1.2. якого генпідрядник протягом 2011-2012 років зобов'язується за завданням замовника згідно конкурсних торгів, на свій ризик, своїми та залученими силами і засобами виконати будівельні, монтажні, пуско-налагоджувальні роботи, що передбачені проектно-кошторисною документацією, забезпечити постачання обладнання та устаткування, меблів та інвентарю, що потребують монтажу і передбачаються до встановлення, провести випробування змонтованого обладнання та устаткування, завершити будівництво об'єкту у обумовлені строки та здати в експлуатацію. Замовник зобов'язується прийняти та оплатити ці роботи.

Предметом договору №5/04-11 є «Реконструкція з надбудовою адміністративного будинку та будівництво господарських будівель Вищої ради юстиції по вул. Студентські, 12А в Шевченківському районі м . Києва» (п. 1.1. договору 5/04-11).

Пунктом 2.1. договору № 5/04-11 визначено, що генпідрядник виконує передбачені договором роботи, обсяги та якість яких відповідають затвердженій проектно-кошторисній документації, будівельним нормам, правилам охорони праці, пожежної безпеки та графіку виконання та фінансування робіт.

Відповідно до п. 2.2. договору № 5/04-11 ТОВ «Мастербуд» гарантує якісне виконання робіт та використання якісних матеріалів, конструкцій, обладнання, устаткування, меблів та інвентарю і можливість їх експлуатації протягом гарантійного строку, визначеного пунктами 5.26, 5.27 договору.

Пунктом 4.1. договору №5/04-11 встановлено, що усі розрахунки здійснюються у національній валюті України шляхом безготівкового перерахування грошових коштів з реєстраційного рахунка замовника на поточний рахунок генпідрядника на підставі відповідних документів - Акту приймання виконаних підрядних робіт форма №КБ-2в (далі Акт виконаних робіт) та Довідки про вартість виконаних підрядних робіт форма №КБ-3 (далі - Довідка). При цьому датою здійснення платежу вважається дата списання грошових коштів з реєстраційного рахунку замовника.

Відповідно до п. 4.7. договору №5/04-11 замовник може контролювати цільове використання генпідрядником грошових коштів, наданих для придбання матеріалів, конструкцій, обладнання, які перераховані йому відповідно до цього договору. Генпідрядник на вимогу замовника повинен надати документальне підтвердження цільового використання таких грошових коштів (копії платіжних документів). У випадку підтвердження факту нецільового використання генпідрядником грошових коштів, а також невиконання чи неналежного виконання генпідрядником обов'язків, передбачених цим пунктом, замовник має право призупинити платежі по договору до належного виконання генпідрядником обов'язків.

Згідно з пунктом 5.11. договору № 5/04-11 генпідрядник забезпечує роботи матеріальними ресурсами, виробами, конструкціями та устаткуванням, відповідає за їх якість і відповідність вимогам, установленим нормативними документами та проектно-кошторисною документацією.

Здача-приймання виконаних робіт здійснюється щомісячно й оформлюється Актами виконаних робіт, які підписуються повноважними представниками сторін. Генпідрядник готує Акт виконаних робіт в 3-х примірниках, підписує їх та передає на підпис замовнику не пізніше 25 числа поточного місяця. Замовник протягом 5 (п'яти) банківських днів з дня одержання актів, перевіряє достовірність поданих даних, підписує їх та повертає один примірник генпідряднику або направляє обґрунтовану відмову в їх підписанні з переліком виявлених недоліків для їх усунення генпідрядником, в порядку визначеному договором. Вказана відмова має юридичну силу, якщо вона надіслана на адресу генпідрядника або вручена особисто генпідряднику протягом встановленого даним пунктом строку. В іншому випадку переданий Акт виконаних робіт вважається прийнятим на запропонованих умовах та підлягає оплаті замовником протягом встановленого для оплати строку (п. 5.22. договору № 5/04-11).

Відповідно до п. 5.23. договору № 5/04-11 генеральний підрядник зобов'язується усунути недоліки, виявленні в процесі приймання-передачі виконаних робіт.

Згідно п. 5.26. договору № 5/04-11 гарантійний строк на матеріали, обладнання, устаткування, що використовуються при виконанні генпідрядником робіт - протягом строків, встановлених виробниками таких матеріалів, обладнання, устаткування. У разі виявлення протягом гарантійного строку у виконаних роботах недоліків (дефектів) замовник після їх виявлення повідомляє про це генпідрядника і запрошує його для складання двостороннього акту виявлених дефектів (дефектний акт) та визначення порядку і строків усунення виявлених недоліків (дефектів).

Пунктом 5.25. договору № 5/04-11 встановлено, що гарантійний строк виконаних за договором робіт складає 10 (десять) років.

За договором № 5/04-11 генпідрядник зобов'язаний, зокрема:

- власними або залученими силами, якісно та у встановлені строки, виконати увесь комплекс робіт, що є предметом цього договору (п. 6.1.3. договору № 5/04-11);

- одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт (п. 6.1.4. договору № 5/04-11);

- використовувати для виконання робіт ресурси, забезпечені відповідними технічними паспортами, сертифікатами та іншими документами, що підтверджують їх якість і відповідність українським або міжнародним стандартам (п. 6.1.6. договору № 5/04-11);

- забезпечити якісне та своєчасне виконання робіт (окремих етапів робіт) у відповідності до технологічної послідовності будівництва, графіку виконання робіт та затвердженої проектної-кошторисної документації (п. 6.2.7. договору № 5/04-11);

- належним чином готувати всі нормативні документи (акти огляду прихованих робіт, акти виконаних робіт, довідки) (п. 6.2.11. договору № 5/04-11).

За договором №5/04-11 замовник зобов'язаний, зокрема:

- сприяти генпідряднику в порядку, встановленому договором, у виконанні робіт (п. 6.4.1. договору № 5/04-11);

- прийняти в установленому порядку та оплатити виконані роботи (п. 6.4.3. договору №5/04-11);.

- негайно повідомити генпідрядника про виявлені недоліки в роботі (п. 6.4.4. договору № 5/04-11);

- забезпечити здійснення технічного нагляду протягом усього періоду будівництва об'єкта в порядку , встановленому законодавством (п. 6.4.6. договору № 5/04-11);

- своєчасно приймати участь в прийнятті прихованих робіт (п. 6.4.8. договору № 5/04-11);

- забезпечити здійснення авторського нагляду за будівництвом(п. 6.4.9. договору № 5/04-11).

Пунктом 6.5.1. договору № 5/04-11 передбачено право замовника відмовитися від прийняття закінчених робіт (об'єкта будівництва) у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх (його) використання відповідно до мети, зазначеної у проектній документації та договорі підряду, і не можуть бути усунені генпідрядником, замовником або третьою особою.

Замовник також має право у відповідності до п. 6.5.2. договору № 5/04-11 здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність генпідрядника (субпідрядника), технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, фактичними обсягами виконаних робіт та їх вартістю, визначеною кошторисом (додаток №3).

Строк дії договору складає згідно пропозиції конкурсних торгів 365 календарних днів з дати підписання договору, а саме з 5 квітня 2011 року по 5 квітня 2012 року. Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від його повного виконання та від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (п.п. 10.1., 10.3. договору № 5/04-11).

Сторонами укладено додаткову угоду №1 від 26.12.2011р., додаткову угоду № 2 від 24.02.2012р., додаткову угоду № 3 від 18.06.2012р., додаткову угоду № 4 від 12.10.2012р. та додаткову угоду №5 від 12.10.2012р. до договору генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р., якими внесено зміни до сум оплат за виконані роботи, до додатку №2, обсягів виконаних робіт, відомостей щодо банківських реквізитів замовник та продовжено строк дії договору до 31.12.2012р.

29.12.2012р. між Вищою радою правосуддя (далі - замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Мастербуд" (далі - генпідрядник) було укладено договір генерального підряду №62 (далі - договір № 62) відповідно до п. 1.2. якого генпідрядник протягом 2013 року зобов'язується за завданням замовника, на свій ризик, своїми та залученими силами і засобами виконати будівельні, монтажні, пуско-налагоджувальні роботи, передбачені проектно-кошторисною документацією, забезпечити постачання обладнання та устаткування, меблів та інвентарю, що потребують монтажу і передбачаються до встановлення, провести випробування змонтованого устаткування, завершити будівництво об'єкту у обумовлені строки, та здати його в експлуатацію (далі - роботи). Замовник зобов'язується прийняти та оплатити ці роботи.

Предметом договору № 62 є «Реконструкція з надбудовою адміністративного будинку та будівництво господарських будівель Вищої ради юстиції по вул. Студентські, 12А в Шевченківському районі м . Києва» (п. 1.1. договору № 62).

Договір № 62 укладено на підставі пункту 8 частини другої статті 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель», у зв'язку з необхідністю проведення додаткових будівельних робіт, не включених у початковий проект та не передбачених договором генерального підряду від 5 квітня 2011 року № 5/04-11 (п. 1.3. договору №62).

Згідно з пунктом 2.1. договору № 62 генпідрядник виконує передбачені договором роботи, обсяги та якість яких відповідають затвердженій проектно-кошторисній документації, будівельним нормам, правилам охорони праці, пожежної безпеки.

Пунктом 2.2. договору № 62 також закріплено, що ТОВ «Мастербуд» гарантує якісне виконання робіт та використання якісних матеріалів, конструкцій, обладнання, устаткування, меблів та інвентарю і можливість їх експлуатації протягом гарантійного строку.

Пунктом 5.22. договору № 62 встановлено, що гарантійний строк виконаних робіт за договором складає 10 (десять) років.

Згідно з пунктом 5.8. договору № 62 генпідрядник забезпечує роботи матеріальними ресурсами, виробами, конструкціями та устаткуванням відповідає за якість і відповідність вимогам, установленим нормативними документами та проектно-кошторисній документації. Генеральний підрядник зобов'язаний узгоджувати із замовником постачальників обладнання, устаткування та меблів.

Відповідно до п. 3.4. договору №62 підписання замовником пред'явлених до оплати генпідрядником актів виконаних робіт, свідчить про встановлене вимогами оформлення актів, перевірку фактичних обсягів та правильне застосування кошторисних норм, поточних цін, розцінок виконаних робіт. При виявленні помилок під час перевірки актів виконаних робіт замовник за участю генпідрядника мають право виправити помилки та відповідно скоригувати суму акту що поданий на перевірку.

Пунктом 4.1. договору №62 встановлено, що усі розрахунки здійснюються у національній валюті України шляхом безготівкового перерахування грошових коштів з реєстраційного рахунка замовника на поточний рахунок генпідрядника на підставі відповідних документів - Акту приймання виконаних підрядних Робіт форма № КБ-2в (далі - Акт виконаних Робіт) та Довідки про вартість виконаних підрядних Робіт форма № КБ-3 (далі - Довідка). При цьому датою здійснення платежу вважається дата списання грошових коштів з реєстраційного рахунку замовника.

Відповідно до п. 4.7. договору №62 замовник може контролювати цільове використання генпідрядником грошових коштів, наданих для придбання матеріалів, конструкцій, обладнання, які перераховані йому відповідно до цього договору. Генпідрядник на вимогу замовника повинен надати документальне підтвердження цільового використання таких грошових коштів (копії платіжних документів). У випадку підтвердження факту нецільового використання генпідрядником грошових коштів, а також невиконання чи неналежного виконання генпідрядником обов'язків, передбачених цим пунктом, замовник має право призупинити платежі по договору до належного виконання генпідрядником обов'язків.

Здача-приймання виконаних робіт здійснюється щомісячно й оформлюється Актами виконаних робіт та Довідками, які підписуються повноважними представниками сторін. Генпідрядник готує Акт виконаних робіт в 3-х примірниках, підписує їх та передає разом з підтверджуючою документацією на підпис замовнику не пізніше 25 числа поточного місяця. Замовник протягом 5 (п'яти) банківських днів з дня одержання актів, перевіряє достовірність поданих даних, підписує їх та повертає один примірник генпідряднику або направляє обґрунтовану відмову в їх підписанні з переліком виявлених недоліків для їх усунення генпідрядником, в порядку визначеному договором. Вказана відмова має юридичну силу, якщо вона надіслана на адресу генпідрядника або вручена особисто представнику генпідряднику протягом встановленого даним пунктом строку. В іншому випадку переданий Акт виконаних робіт вважається прийнятим на запропонованих умовах та підлягає оплаті замовником протягом встановленого для оплати строку. Генпідрядник згідно накладної передає придбане устаткування замовникові, який в свою чергу, передає їх генпідрядникові для монтажу по Акту прийому-передачі устаткування в монтаж. Вартість змонтованого устаткування включається в довідку (п. 5.19 договору №62).

Відповідно до п.п. 5.21., 5.22. договору №62 початком гарантійних строків вважається день реєстрації декларації про завершення будівництва або підписання акту готовності об'єкту. Гарантійний строк виконаних за договором робіт складає 10 (десять) років.

У п. 5.23. договору №62 договору гарантійний строк на матеріали, устаткування що використовуються при виконанні генпідрядником робіт - протягом строків, встановлених виробниками таких матеріалів, конструкцій, устаткування. У разі виявлення протягом гарантійного строку у виконаних роботах недоліків (дефектів) замовник після їх виявлення повідомляє про це генпідрядника і запрошує його для складання двостороннього акту виявлених дефектів (дефектний акт) та визначення порядку і строків усунення виявлених недоліків (дефектів).

За договором № 62 генпідрядник зобов'язаний, зокрема:

- одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт (п. 6.1.4. договору №62);

- негайно передати графік виконання робіт (додаток №2) після інформування замовником про затвердження відповідного бюджетного призначення (п. 6.1.6. договору №62);

- використовувати для виконання робіт ресурси, забезпечені відповідними технічними паспортами, сертифікатами та іншими документами, що підтверджують їх якість і відповідність українським або міжнародним стандартам (п. 6.1.7. договору №62);

- здавати приймальній комісії завершений будівництвом і підготовлений до експлуатації об'єкт, забезпечувати комісію необхідними для роботи документами, брати участь у її роботі (п. 6.1.8. договору №62);

- належним чином готувати всі нормативні документи (акти огляду прихованих робіт, акти виконаних робіт, довідки) (п. 6.1.20. договору №62);.

За договором № 62 замовник зобов'язаний, зокрема:

- передати дозвільну та проектно-кошторисну документацію у двох примірниках відповідно до договору (п. 6.3.1. договору №62);.

- прийняти в установленому порядку та оплатити виконані роботи (п. 6.3.3. договору №62);.

- забезпечити своєчасну перевірку актів виконаних робіт та іншої договірної документації представниками замовника та здійснення технічного нагляду протягом усього періоду будівництва об'єкта в порядку, встановленому законодавством (п. 6.3.6. договору №62).

Пунктом 6.4.1. договору № 62 передбачено право замовника відмовитися від прийняття закінчених робіт (об'єкта будівництва) у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх (його) використання відповідно до мети, зазначеної у проектній документації та договорі підряду, і не можуть бути усунені генпідрядником, замовником або третьою особою.

Замовник також має право у відповідності до п. 6.4.2. договору № 62 здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність генпідрядника (субпідрядника), технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, фактичними обсягами виконаних робіт та їх вартістю у відповідності по підписаних документів до договору.

Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до 31.12.2013р. Договірні зобов'язання виникають з моменту затвердження відповідного бюджетного призначення. Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від його повного виконання та від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (п.п. 10.1., 10.3. договору №62).

Сторонами укладено додаткову угоду №1 від 30.08.2012р. та додаткову угоду № 2 від 24.12.2013р. до договору генерального підряду №62 від 29.12.2012р., якими внесено зміни до відомостей щодо банківських реквізитів замовника та зменшено ціну основного договору.

На виконання договорів генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та генерального підряду №62 від 29.12.2012р. відповідачем виконано роботи, які прийняті позивачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами виконаних робіт.

26.12.2013р. замовником та генпідрядником було підписано акт передавання-приймання (повернення) будівельного майданчика до договорів генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та генерального підряду №62 від 29.12.2012р.

30.12.2013р. замовником та генпідрядником було підписано акти приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів до договорів генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та генерального підряду №62 від 29.12.2012р., у яких зазначено про повне виконання відповідачем робіт згідно кошторису.

28.12.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

05.09.2014р. замовником складено дефектний акт про недоліки у виконаній роботі. Зокрема, у п. 23 зазначено про відсутність документації відповідно до Переліку виконавчої та іншої документації, що подається приймальній комісії при прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонрозвитку та будівництва від 24.12.2008р. № 637.

25.11.2014 року позивач звернулась до ТОВ «Мастербуд» з письмовою претензією № 8442/0/9-14 про усунення недоліків, зазначених у дефектному акті від 05.09.2014р., в тому числі щодо надання виконавчої документації.

Листом від 11.12.2014р. ТОВ «Мастербуд» надано відповідь на вказану претензію, однак запитувана документація позивачу не була передана. Про причини ненадання документації замовнику за договорами підряду ТОВ «Мастербуд» не зазначено.

24.12.2017р. позивач повторно звернулась з претензією № 2059/0/9-17 до ТОВ «Мастербуд» з проханням надати виконавчу та іншу документацію за вказаними договорами підряду.

У відповідь на вказану претензію ТОВ «Мастербуд» листом №102-03 від 09.03.2017р. повідомило про надання всієї необхідно виконавчої документації замовнику згідно договорів, у зв'язку із чим у нього відсутній обов'язок надавати запитувані документи.

Позивач вважає відмову надати запитувані документи порушенням зобов'язань за договорами генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та генерального підряду №62 від 29.12.2012р. з боку ТОВ «Мастербуд», що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Згідно зі ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Стаття 628 Цивільного кодексу України встановлює, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є не обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно ст. 875 Цивільного кодексу України (ст. 318 Господарського кодексу України) за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 1 ст. 843 Цивільного кодексу України визначено, що договором підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Згідно ч. 1 ст. 846 Цивільного кодексу України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Згідно ч.1 ст. 853 Цивільного кодексу України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

В силу ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником та прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами.

В листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.01.2012р. № 7/15-488 вказується, що наказом Мінрегіонбуду від 4 грудня 2009 року № 554 (зі змінами) затверджені форми первинних облікових документів у будівництві "Акт приймання виконаних будівельних робіт" (форма № КБ-2в) та "Довідка про вартість виконаних будівельних робіт" (форма № КБ-3).

Згідно з п. 96 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" № 668 від 01.08.2005 р. (далі - Постанова № 668) підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами.

Пунктом 4.1. договору №62 та пунктом 4.1. договору №5/04-11 встановлено, що усі розрахунки здійснюються у національній валюті України шляхом безготівкового перерахування грошових коштів з реєстраційного рахунка замовника на поточний рахунок генпідрядника на підставі відповідних документів - Акту приймання виконаних підрядних Робіт форма № КБ-2в та Довідки про вартість виконаних підрядних Робіт форма № КБ-3.

Відповідно до п. 5.19. договору №62 здача-приймання виконаних робіт здійснюється щомісячно й оформлюється Актами виконаних робіт та Довідками, які підписуються повноважними представниками сторін. Генпідрядник готує Акт виконаних робіт в 3-х примірниках, підписує їх та передає разом з підтверджуючою документацією на підпис замовнику не пізніше 25 числа поточного місяця. Замовник протягом 5 (п'яти) банківських днів з дня одержання актів, перевіряє достовірність поданих даних, підписує їх та повертає один примірник генпідряднику або направляє обґрунтовану відмову в їх підписанні з переліком виявлених недоліків для їх усунення генпідрядником, в порядку визначеному договором. Вказана відмова має юридичну силу, якщо вона надіслана на адресу генпідрядника або вручена особисто представнику генпідряднику протягом встановленого даним пунктом строку. В іншому випадку переданий Акт виконаних робіт вважається прийнятим на запропонованих умовах та підлягає оплаті замовником протягом встановленого для оплати строку.

Пунктом 5.22. договору №5/04-11 також встановлено, що здача-приймання виконаних робіт здійснюється щомісячно й оформлюється Актами виконаних робіт, які підписуються повноважними представниками сторін. Генпідрядник готує Акт виконаних робіт в 3-х примірниках, підписує їх та передає на підпис замовнику не пізніше 25 числа поточного місяця. Замовник протягом 5 (п'яти) банківських днів з дня одержання актів, перевіряє достовірність поданих даних, підписує їх та повертає один примірник генпідряднику або направляє обґрунтовану відмову в їх підписанні з переліком виявлених недоліків для їх усунення генпідрядником, в порядку визначеному договором. Вказана відмова має юридичну силу, якщо вона надіслана на адресу генпідрядника або вручена особисто генпідряднику протягом встановленого даним пунктом строку. В іншому випадку переданий Акт виконаних робіт вважається прийнятим на запропонованих умовах та підлягає оплаті замовником протягом встановленого для оплати строку.

За наданими позивачем матеріалами судом встановлено, що на виконання умов договорів генерального підряду №62 та №5/04-11 відповідачем виконані роботи, що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими печатками товариств актами виконаних робіт, копії яких наявні в матеріалах справи.

Суд зазначає, що обов'язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт або відсутності необхідної документації протягом 5 робочих днів про це заявити (у тому числі шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт) законом та договором покладений саме на позивача.

Як вбачається із наданих відповідачем актів приймання виконаних робіт будь-які заперечення щодо отриманням належної документації за вказаними актами відсутні.

Також, надання виконавчої документації в контексті договорів генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та генерального підряду №62 від 29.12.2012р. за своєю правовою природою не є «роботою», у зв'язку із чим застосування положень щодо гарантійних строків є помилковим.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем виконано прийняті на себе зобов'язання по виконанню робіт, обумовлених договорами генерального підряду №62 та №5/04-11 в обсягах, зазначених в актах виконаних робіт, а позивачем, у свою чергу, прийнято виконання цих робіт без будь-яких зауважень щодо отриманням належної виконавчої документації.

Суд зазначає, що відповідно до норм чинного законодавства підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта.

У свою чергу, обов'язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (у тому числі шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт) законом покладений саме на замовника.

Проте, як встановлено судом, жодних доказів відмови відповідача від підписання наданих позивачем актів приймання виконаних робіт, будь-яких зауважень щодо відсутності належної виконавчої документації у строк, передбачений умовами п. 5.19. договору №62 та п. 5.22. договору №5/04-11, сторонами суду не надано, що свідчить про прийняття вказаних робіт з отриманням необхідної виконавчої документації.

Отже, зважаючи на відсутність зазначення в актах виконаних робіт про відмову від їх підписання позивачем, як і на відсутність повідомлення (зауваження) про виявлені недоліки щодо наявності виконавчої документації, як того вимагають ч.4 ст.882 Цивільного кодексу України, суд дійшов висновку, що виконані позивачем підрядні роботи в силу імперативних вимог ст. 853 Цивільного кодексу України вважаються прийнятими відповідачем, за відсутності будь-яких належних доказів наявності зауважень з боку останнього щодо відсутності необхідної виконавчої документації.

Пунктом 3 постанови № 668 визначено, що документами про виконання договору підряду є документи про хід виконання договору підряду, відповідність робіт і матеріальних ресурсів нормативним вимогам та здійснення контролю за виконанням договірних зобов'язань (журнали виконання робіт, акти та довідки про виконані роботи, акти на приховані роботи та конструкції, паспорти, сертифікати, акти на випробування устаткування, журнали авторського нагляду, матеріали перевірок тощо), а закінченими роботами - роботи, виконані підрядником відповідно до договору підряду, проектної та кошторисної документації. Обов'язковість ведення виконавчої документації при виконанні будівельних робіт також встановлено ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва".

Суд звертає увагу на те, що договорами не передбачено обов'язку відповідача надавати позивачу виконавчу документацію, перелік якої зазначено в прохальній частині, як і жодним чином у договорах не конкретизовано, які саме документи є виконавчою документацією та передаються замовнику.

Таке зобов'язання стосується виключно Актів приймання виконаних робіт та Довідки про їх вартість.

Як вже було встановлено, позивач підписав Акти приймання виконаних будівельних робіт до договорів генерального підряду №62 та №5/04-11без будь-яких зауважень та заперечень щодо відсутності переданої документації або її недоліків.

Разом з тим, матеріали справи містять дефектний акт від 05.09.2014р. з низкою пунктів про недоліки у виконаній роботі. Зокрема, у п. 23 зазначено відсутність документації відповідно до Переліку виконавчої та іншої документації, що подається приймальній комісії при прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонрозвитку та будівництва від 24.12.2008р. № 637.

Однак, станом на день складення дефектного акту від 05.09.2014р. Перелік виконавчої та іншої документації, що подається приймальній комісії при прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджений наказом Мінрегіонрозвитку та будівництва від 24.12.2008р. № 637 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва № 265 від 02.07.2009р.

Також, судом встановлено, що умови договорів генерального підряду №62 та №5/04-11 не містять окремих положень щодо переліку документації, яку генпідрядник повинен передати замовнику.

Крім того, згідно з абз. першим п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» (далі - Порядок), в редакції від 23.08.2012р., чинної на момент приймання Об'єкта в експлуатацію, прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).

Пунктом 11 Порядку (в редакції від 23.08.2012р.) було встановлено, що датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката. Водночас, в п. 12 Порядку (в редакції від 23.08.2012р.) міститься застереження, що експлуатація об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється.

Згідно з абз. третім п. 17 Порядку (в редакції від 23.08.2012р.) реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1 (п. 18 Порядку в редакції від 23.08.2012р.).

Відповідно до п. 19 Порядку (в редакції від 23.08.2012р.) замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію (п. 20 Порядку в редакції від 23.08.2012р.).

Згідно до п. 21 Порядку (в редакції від 23.08.2012р.) у разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.

Як свідчать матеріали справи, підтвердженням прийняття об'єкту в експлуатацію є надана позивачем Декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 28.12.2013р. №КВ143133600470, підписана головою ВРЮ Лавриновичем О.В. та зареєстрована у Державній архітектурно-будівельній інспекції 26.12.2013р.

Абзацом першим п. 9 Порядку (в редакції від 23.08.2012р.) передбачалось, що на об'єкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно із державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання.

Згідно п. 10 Положення Державної архітектурно-будівельної інспекції України, затвердженого указом Президента України від 08.04.211р. № 439/2011, остання відповідно до покладених на неї завдань, окрім іншого, проводить перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням; своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Отже, факт реєстрації 26.12.2013р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією декларації про готовність об'єкта до експлуатації та факт її підписання з боку замовника свідчить про наявність всієї необхідної документації щодо виконаних робіт.

Враховуючи викладене, оскільки основною метою договору підряду є виконання відповідачем відповідних робіт належної якості відповідно до проектно-кошторисної документації та їх прийняття позивачем, суд дійшов до висновку, що мета укладених договорів генерального підряду була досягнута, роботи виконані генпідрядником та прийняті позивачем, а об'єкт прийнятий в експлуатацію.

У відповідності до ст. 124, п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Обов'язок доказування, а отже і подання доказів, відповідно до ст. 33 ГПК України, покладено на сторони та інших учасників судового процесу, а тому суд лише створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Оскільки умови договорів генерального підряду №5/04-11 від 05.04.2011р. та №62 від 29.12.2012р. не містять окремих положень щодо переліку документації, яку генпідрядник повинен передати замовнику, суд дійшов висновку про відсутність підстав стверджувати, що права позивача порушенні відповідачем неналежним виконанням договірних зобов'язань.

Таким чином, дослідивши матеріали даної справи, оцінивши відповідно до вимог ст. 43 ГПК України надані сторонами докази та проаналізувавши їх згідно з вимогами діючого законодавства, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову з причин його необґрунтованості та недоведеності.

У зв'язку із тим, що судом у задоволенні позову відмовлено по суті, вимога відповідача про застосування строків позовної давності не приймається судом до розгляду.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України залишаються за позивачем.

Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення підписано: 22.12.2017р.

Суддя А.І. Привалов