донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
12.12.2017 р. справа №908/600/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя судді секретар судового засідання за участю представників сторін від позивача від відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5, за довіреністю без участі представника
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав”, м. Запоріжжя
на рішення господарського суду Запорізької області
від07.06.2017 (підписано 14.06.17)
у справі№908/600/17 (суддя Дроздова С.С.)
за позовом доТовариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав", м. Запоріжжя Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
провизнання бездіяльності Запорізької міської ради неправомірною
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Болеслав», звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності Запорізької міської ради щодо не визначеності в установленому порядку розміру орендної плати за Договором оренди землі від 05.04.2007, зареєстрованим під №040726100312, укладеним між ТОВ «Болеслав» та Запорізькою міською радою, неправомірною.
Запорізькою міською радою подано клопотання про застосування строку позовної давності. Просить застосувати строки позовної давності та відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «Болеслав» у справі №908/600/17.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.06.2017 у справі №908/600/17 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішення мотивовано недоведеністю та необґрунтованістю позовних вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Болеслав» звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просило скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 07.06.2017 у справі №908/600/17 і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ТОВ «Болеслав» в повному обсязі.
Апелянт вважає оскаржуване рішення таким, що прийнято з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права. Наполягає, що Запорізька міська рада своєю бездіяльністю щодо визначеності розміру орендної плати в установленому законом порядку створила спір між ТОВ «Болеслав» та податковою інспекцією, яка контролює нарахування та сплату орендної плати за землю, чим спровокувала нарахування податковим органом в збільшеному розмірі орендної плату за землю та чималих штрафних санкцій для ТОВ «Болеслав», ініціювання розірвання договору оренди, тощо.
Донецьким апеляційним господарським судом апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Болеслав» прийнято до провадження.
Відповідач з доводами та вимогами апеляційної скарги не погодився з підстав, викладених у запереченнях на апеляційну скаргу, зазначив, що твердження позивача про начебто неправомірну бездіяльність Запорізької міської ради щодо невизначеності розміру орендної плати за землю не відповідає дійсності, та є безпідставним.
Просив залишити рішення господарського суду Запорізької області у справі №908/600/17 без змін, а апеляційну скаргу ТОВ «Болеслав» без задоволення. Також просив розглядати справу без участі представника Запорізької міської ради за наявними у справі матеріалами (доказами).
У зв'язку з перебуванням у відпустці члена колегії судді Склярук О.І., протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів сформовано судову колегію у складі: головуючий суддя - Дучал Н.М., судді - Геза Т.Д., Будко Н.В.
За клопотанням позивача розгляд апеляційної скарги відкладено, строк розгляду апеляційної скарги продовжено.
В додаткових запереченнях від 13.10.2017 Запорізькою міською радою підтримано позицію, викладену раніше, наголошено, що на виконання рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16», яке було оприлюднено, орендарів земельних ділянок зобов'язано укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати. Зазначено, що орендар зобов'язаний самостійно обчислювати розмір орендної плати за договором оренди землі.
Просить рішення господарського суду Запорізької області у справі №908/600/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу ТОВ «Болеслав» без задоволення. Також просить розглядати справу без участі представника Запорізької міської ради.
У зв'язку з перебуванням у відпустці члена колегії судді Гези Т.Д., протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 25.10.2017 сформовано судову колегію у складі: головуючий суддя - Дучал Н.М., судді - Будко Н.В., Склярук О.І.
За клопотанням позивача розгляд апеляційної скарги неодноразово відкладався.
У зв'язку з перебуванням у відпустці члена колегії судді Склярук О.І., протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 27.11.2017 сформовано судову колегію у складі: головуючий суддя - Дучал Н.М., судді - Геза Т.Д., Будко Н.В.
Представник позивача в судових засіданнях наполягав на задоволенні вимог та доводів апеляційної скарги в повному обсязі, просив рішення господарського суду Запорізької області від 07.06.2017 у справі №908/600/17 скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ТОВ «Болеслав» в повному обсязі.
Згідно з положеннями ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п.п. 1, 3 частини 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як встановлено господарським судом та підтверджується матеріалами справи, 05.04.2007р. між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ “Болеслав” (Орендар) укладений договір оренди землі, за умовами п.1.1. якого орендодавець, відповідно до Рішення восьмої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №61/4 від 31.01.2007р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування багатофункціонального громадського центру у складі об'єктів реабілітаційно-діагностичного, готельно-ділового, торговельно-виставкового призначення, яка знаходиться в м. Запоріжжя, Оріхівське шоссе,10.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 10,1418 га, на якій знаходяться об'єкти нерухомого майна: об'єкт незавершеного будівництва орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 22769355,18 грн. (в цінах 2007 року), договір укладається на 19 років (п.п.3, 5, 8 договору).
Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 21.05.2007 за №040726100312.
Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 455387,10 грн., що складає 2% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
Обчислення розміру орендної плати - за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством затвердженим Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п.10 договору).
До вказаного договору між сторонами підписані: додаткова угода від 15.05.2009 року (зареєстрована за №040926100703 від 19.05.2009 року), додаткова угода від 11.06.2009 року (зареєстрована за №040926101044 від 22.06.2009 року), додаткова угода від 22.02.2010 року (зареєстрована за №041026100791 від 16.03.2010 року).
Так, Додатковою угодою від 15.05.2009р. до Договору оренди землі від 05.04.2007, зареєстрованого 21.05.2007 за №040726100312, змінено редакцію п. 8 Договору та викладено в наступній редакції: « 8. Договір укладається на строк сорок дев'ять років»; пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: “9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та у розмірі: 442872,12 грн. протягом строку будівництва об'єкту та у розмірі 2214421,44 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року”.
Додатковою угодою від 11.06.2009р. до Договору оренди землі від 05.04.2007, п. 9 Договору викладено в наступній редакції: « 9.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 155005,24 грн. на протязі строку будівництва об'єкту, у розмірі 775047,50 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації* (*при не виконанні будівництва в нормативний термін плата вноситься як за об'єкт введений до експлуатації), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2009 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008 року та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 року №7».
Додатковою угодою від 22.02.2010р. до Договору оренди землі від 05.04.2007, п. 9 Договору викладено в наступній редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 211050,71 грн. на протязі строку будівництва об'єкту, у розмірі 1055282,55 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації* (*при не виконанні будівництва в нормативний термін плата вноситься як за об'єкт введений до експлуатації), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008 року та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 року №7". Пунктом 5 Додаткової угоди передбачено, що дана додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації в установленому порядку та діє до 31.10.2010 та є невід'ємною частиною договору оренди землі від 05.04.2007, зареєстрованого 21.05.2007 за №040726100312.
Пунктами 14, 15 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для: розташування багатофункціонального громадського центру у складі об'єктів реабілітаційно-діагностичного, готельно-ділового, торгівельно-виставкового призначення. Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови.
Договір оренди є чинним, дію його не припинено.
Протягом строку дії договору оренди землі, Запорізькою міською радою прийняті наступні рішення щодо розмірів орендної плати, що діяли та діють на території міста Запоріжжя, а саме:
рішення №79 від 03.03.2008р. “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”;
рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011р. №16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, п.1 якого затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Пунктом 4 рішення, управлінню внутрішньої політики, преси та інформації наголошено оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації;
рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012р. №37 “Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, яким внесено зміни до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, п.2 - зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008р. №79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», - укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати; п. 4 рішення наголошено управлінню внутрішньої політики, преси та інформації оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації; рішення набирає чинності з 01.01.2013р.;
рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015р. “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя” введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016р.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, яким регулюються питання, в тому числі й орендної плати за земельні ділянки.
Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Як визначено у пп. 14.1.136 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).
Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (пп. 270.1.1 Податкового кодексу України).
Базою оподаткування відповідно до пп. 271.1.1 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп. 288.5.1 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
На вимогу ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 5 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008р. “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”; рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011р. №16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, рішення №37 від 26.06.2012р. “Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, рішення від 30.06.2015р. №7 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, були опубліковані в газеті “Запорізька січ” та є доступними на офіційному сайті Запорізької міської ради (http://meria.zp.ua).
Матеріали справи не містять та сторонами по справі не надано будь-яких документів щодо скасування, відміни, зміни вищезазначених рішень Запорізької міської ради.
Відповідно до ст. 14 Податкового Кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ст. 286 Податкового Кодексу України).
Отже, орендар повинен самостійно обчислювати розмір орендної плати за договором оренди землі.
Податковим кодексом України визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів.
Відповідно до ст. 41.1 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно з п. 191.1.1 ст. 191 та п. 191.1.2 ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (п.41.2 ст. 41 Податкового кодексу України).
Як зазначено в п. 2.19 постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. №37 “Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. №16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя” є чинним, недійсним не визнавалось, не скасовувалось, а тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як зазначено Верховним Судом України в постанові від 07.10.2015 р. у справі №3-481гс15, у випадку, якщо рішення міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, - воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України і в постанові від 02.03.2016р. у справі №3-476гс15.
Статтею 1 Закону України “Про оренду землі” унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 вказаного Закону).
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст.15 Закону України “Про оренду землі”).
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Позивач стверджує, що починаючи з 2011 року саме Запорізька міська рада повинна була звернутись до ТОВ “Болеслав” з приводу внесення змін до договору оренди землі, та на думку позивача з 01.01.2011 продовжує діяти без змін друга додаткова угода від 11.06.2009, яка визначила розмір орендної плати в розмірі 155005,24 грн. на протязі строку будівництва об'єкту або у розмірі 775047,5 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації.
Судом першої інстанції правомірно не прийняті зазначені твердження позивача, оскільки в додатковій угоді від 22.02.2010р. до договору оренди землі від 05.04.2007р. внесено зміни в пункт 9 договору оренди землі де зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 211050 грн.71 коп. на протязі строку будівництва об'єкту, у розмірі 1055282 грн. 55 коп. з дня введення об'єкту до експлуатації* (*при невиконанні будівництва в нормативний термін плата вноситься як за об'єкт введений до експлуатації), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010р. з врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008р, та Запорізької обласної ради від 27.11.2008р. №7”.
Зазначена додаткова угода не містить зауважень, що після 31.12.2010р. сторони повертаються до попередньої додаткової угоди.
Відповідно до п. 11 договору оренди землі обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди землі чи продовження його дії.
З'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про недоведення позивачем порушення Запорізькою міською радою порядку визначення розміру орендної плати за договором оренди землі від 05.04.2007 р., укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю “Болеслав” та Запорізькою міською радою.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.11.2015 року задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав”, визнано протиправним та скасовано прийняте Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області податкове повідомлення-рішення від 10.02.2015 року №0001311502 про збільшення ТОВ “Болеслав” грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 7035265 грн. 32 коп., в тому числі 5628212 грн. 25 коп. за основним платежем та 1407053 грн. 07 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями, та стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав” (код ЄДРПОУ 31612698) судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2016р. апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області задоволено. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року - скасовано та прийнято нову постанову про відмову у задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав” щодо визнання протиправним та скасування прийнятого Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області податкове повідомлення-рішення від 10.02.2015 року №0001311502.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що оскаржуване у цій справі податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 10.02.2015 року №0001311502 з відповідним розрахунком стосовно зобов'язань та штрафних санкцій було прийняте Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на підставі акту перевірки №87/08-27-15-01/31612698 від 20.01.2015 р., оформленого за результатом проведеної в період з 05 січня 2015 року по 14 січня 2015 року на підставі пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та наказу ДПІ у Комунарському районі №842 від 26.12.2014 р. і повідомлення невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав” з питань дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2014 року по земельній ділянці площею 10,1418 га, розташованій за адресою: місто Запоріжжя, Оріхівське шосе 10, під час якої перевіряючим було встановлено порушення позивачем вимог п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми орендної плати за землю та несплати до бюджету суми податкового зобов'язання ТОВ “Болеслав” (код ЄДРПОУ 31312698) по орендній платі за землю, у розмірі 5628212 грн. 25 коп., а саме: за 2012 рік - 1876070 грн. 75 коп., за 2013 рік - 1876070 грн. 75 коп., та за 2014 рік -1876070 грн. 75коп.
Також Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом зазначено, що норми статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) містять вичерпні правила визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Так, за загальним правилом пункту 288.1 ст.288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Водночас, спеціальний припис пункту 288.5 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлює, що розмір орендної плати встановлюється договором, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (підпункт 288.5.1 цього пункту).
Диспозиція розглядуваної норми чітко розрізняє розмір орендної плати (яка визначається договором) та річну суму платежу (яка, в свою чергу, не може бути меншою від затвердженого законодавцем розміру).
З наведеної норми випливає, що незалежно від установленого договором розміру орендної плати сума річного платежу не повинна бути меншою від певної суми.
Отже, незалежно від того, чи вносилися зміни до змісту договору оренди в частині встановлення розміру орендної плати, Податковий кодекс України вимагає, аби річний платіж був не менше трикратного розміру земельного податку.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі №808/3056/15 від 16.02.2016 р. є чинною.
Процесуальний документ за результатами касаційного оскарження постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі №808/3056/15 від 16.02.2016 р. відсутній.
Зазначене вище свідчить про безпідставність наполягання позивача, що Запорізька міська рада своєю бездіяльністю щодо визначеності розміру орендної плати в установленому законом порядку створила спір між ТОВ “Болеслав” та податковою інспекцією, яка контролює нарахування та сплату орендної плати за землю, чим спровокувала: нарахування податковим органом в збільшеному розмірі орендну плату за землю та чималих штрафних санкцій для ТОВ “Болеслав”; закриття всіх рахунків ТОВ “Болеслав”, що унеможливлює отримання грошових коштів від іноземного інвестора, оскільки іноземні інвестиції є єдиним джерелом фінансування ТОВ “Болеслав”; ініціювання розірвання договору оренди.
Отже, вірним є висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Правомірною є і відмова суду першої інстанції у задоволенні клопотання відповідача про застосування строків позовної давності у справі №908/600/17.
Відповідно до приписів п. 2.2 Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. №10 - за змістом частини першої статті 261 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суд дійшла висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду Запорізької області від 07.06.2017 (підписано 14.06.17) у справі №908/600/17.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника скарги.
Результати апеляційного провадження у справі №908/600/17 оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Болеслав” на рішення господарського суду Запорізької області від 07.06.2017 (підписано 14.06.17) у справі №908/600/17 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 07.06.2017 (підписано 14.06.17) у справі №908/600/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
Судді: Н.В. Будко
ОСОБА_3
Надруковано 4 екз.:
1 - позивачу;
1- відповідачу;
1 - у справу;
1 - ГСЗО.