36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
14.12.2017р. Справа № 917/1811/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Укрбудмаш", вул. Садовського, буд. 8, м. Полтава, 36034, ідент. код 32174727
до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, вул. Європейська, буд. 164, м. Полтава, 36008, ідент. код 40112186
про стягнення 151,96 грн. збитків
Суддя Іванко Л.А.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, дов. від 04.07.2017 року
від відповідача: не з"явився
Представники сторін після перерви, оголошеної в судовому засіданні 28.11.17р.:
від позивача: ОСОБА_1, дов. від 04.07.2017року
від відповідача: ОСОБА_2, дов. № 31/16-7-4151 від 27.11.2017року
Рішення прийнято після перерви, оголошеної в судовому засіданні 28.11.2017р. відповідно до ст.77 ГПК України.
Суть спору: розглядається позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Укрбудмаш" до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області 151,96 грн. збитків за проведення криміналістичного дослідження.
Позивач в судовому засіданні підтримав свої вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.
Відповідач надав суду відзив, в якому проти позову заперечує, оскільки вважає, що вина Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області відсутня, даний спір підсудний окружним адміністративним судам.
Відповідно до ст.85 ГПК України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд, встановив:
25.05.2017 року ТОВ «Завод Укрбудмаш» звернулось до сервісного центру про здійснення перереєстрації транспортного засобу, а саме причепу марки ПП моделі 5-01 2005 року випуску синього кольору, який мав реєстраційний № ВІ 7170 XX, в свідоцтві про державну реєстрацію на момент подачі документів значився номер шасі 50А51218. Перереєстрація транспортного засобу зумовлена тим, що було здійснено його переобладнання, а саме замінено вісь колес. Згідно до п. 33 Постанови КМУ від 7 вересня 1998 року № 138 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (надалі -Постанова) - перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери. У зв'язку з проведеним переобладнанням змінилась маса без навантаження вказаного причепу.
Відповідно до п. 37 Постанови «державна реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни). Документами про відповідність переобладнаних транспортних засобів вимогам безпеки дорожнього руху є: для транспортних засобів, переобладнаних в індивідуальному порядку, а також транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газових паливах - акт технічної експертизи (крім переобладнаних автобусів) за формою згідно з додатком 5 або сертифікат відповідності, виданий випробувальною лабораторією (центром), що має атестат акредитації відповідної галузі та повноваження щодо проведення перевірки технічного стану транспортних засобів, органом з оцінки відповідності, що визнаний та призначений в установленому порядку проводити процедуру сертифікації транспортних засобів, чи підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО з установлення відповідності конструкції переобладнаного транспортного засобу умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження переобладнання.
Переобладнання транспортного засобу було здійснене на підставі Висновку науково-технічної експертизи № 470605 від 22.05.2017 року виданого ДП «Державний автотранспортний науково-дослідний проектний інститут». Після проведеного переобладнання транспортний засіб перевірено на технічний стан щодо безпеки його експлуатації та надано відповідний висновок про можливість його експлуатації.
Пунктом 15 Постанови встановлюється необхідність огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. При проведенні огляду експертом Полтавського НДЕКЦ МВС України було виявлено невідповідність номеру шасі з вказаним номером у Свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу РСА № 438036 (далі - Свідоцтво), а саме номер вказаний номер на рамі містив 17 знаків (Y99PP501050А51218 - номер зазначений на рамі), а номер вказаний у Свідоцтві 8 знаків (50А51218 - номер зазначений у Свідоцтві).
У зв'язку з виявленою невідповідністю строк перереєстрації транспортного засобу був збільшений, та ТОВ «Завод Укрбудмаш» понесло додаткові витрати, а саме змушене було замовити та оплатити комплексне експертне дослідження транспортного засобу відповідно до Договору № 446 від 25.05.2017 року в сумі 151,96 грн.
Невідповідність номерів вказаних в свідоцтві на державну реєстрацію з номерами вибитими на рамі транспортного засобу була зумовлена допущеною помилкою працівника Центру 5301 ОСОБА_3 при здійсненні першої реєстрації транспортного засобу, про що свідчить Висновок службової перевірки щодо недостовірного внесення інформації до НАІС працівниками Центру 5301 від 31.05.17р. Завдані збитки в сумі 151,96 грн. позивач просить стягнути з відповідача.
При розгляді спору по суті господарським судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст.11 підставами виникнення цивільних прав та обов"язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її Цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв"язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) (п.1 ч.2 ст.33 ГПК України).
Відповідно до п. 15 Постанови - «під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.» Відповідно до зазначеної норми встановлено, що при перереєстрації транспортного засобу останній підлягає огляду для встановлення справжності та відповідності номерів вказаним у реєстраційних документах.
При огляді причепу марки ПП моделі 5-01 2005 року випуску синього кольору було встановлено невідповідність номерів, що значаться на рамі номерам зазначеним в свідоцтві на реєстрацію транспортного засобу. У зв'язку з даними обставинами ТОВ «Завод Укрбудмаш» змушене було замовити та провести криміналістичне дослідження ТЗ та документів. Невідповідність номерів вказаних в свідоцтві на державну реєстрацію з номерами вибитими на рамі транспортного засобу була зумовлена допущеною помилкою працівника працівником Центру 5301 ОСОБА_3 при здійсненні першої реєстрації транспортного засобу, що підтверджується Висновком службової перевірки щодо недостовірного внесення інформації до НАІС працівниками центру 5301 від 31.05.2017 року.
В результаті допущеної помилки Позивач змушений був замовляти проведення криміналістичного дослідження за яке сплатив кошти у розмірі 151,96 грн.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
При цьому відповідно до ч.2 ст. 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоду завдано не з її вини. З наведеного вбачається, що обов"язок доказування вини на позивача законом не покладається, вина презумується в силу закону, доведення відсутності вини є процесуальним обов"язком відповідача.
Відповідач не надав доказів, які б підтверджували відсутність його вини.
Висновком службової перевірки щодо недостовірного внесення інформації до НАІС працівниками Центру 5301 від 31.05.2017р. підтверджено, що працівником Центру 5301 ОСОБА_3 під час внесення картки на реєстрацію автомобільного причепа було допущено помилку, в результаті чого відповідач поніс додаткові витрати в сумі 151.96 грн.
Відповідно до ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов"язків.
Заперечення відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки даний спір виник між юридичними особами і стосується лише вимог відшкодування шкоди, які регулюються нормами ЦК України, не поєднаний з вимогою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень, а тому підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Також, відповідач на підтвердження своїх заперечень, що Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області не являється правонаступником УДАІ УМВС України в Полтавській області не надав жодних доказів.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про дорожній рух» Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Регіональний сервісний центр МВС в Полтавській області в своїй діяльності керується «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» затверджений Постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388.
Відповідно до п. 4,5,6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим Постановою КМУ від 20 жовтня 2011 року № 1074 Орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Зі змісту постанови КМУ № 904 від 9 листопада 2015 р. № 904 «Про внесення змін до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» слідує, що КМУ ліквідовано підрозділи Державної автомобільної інспекції, а їх повноваження передано територіальним органам з надання сервісних послуг МВС. Таким чином, Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області є правонаступником УДАІ УМВС України.
Відповідно до ст.4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України, ст.33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Допустимих доказів в спростування вищевикладеного чи будь-яких обґрунтованих заперечень по суті спору відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підтверджені поданими доказами, та відповідають нормами матеріального права, відповідачем не спростовані і підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до ч.2 ст.49 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Європейська, буд. 164, м. Полтава, 36008, ідент. код 40112186) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Укрбудмаш" (вул. Садовського, буд. 8, м. Полтава, 36034, ідент. код 32174727) - 151,96 грн. збитків, 1600,00 грн. судового збору.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
Повне рішення складено 19.12.2017 року.
Суддя Л.А. Іванко