Справа №756/13598/17 Головуючий у І інстанції - Васалатій К.А.
Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.
18 грудня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.
при секретарі: Тищенко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 26.10.2017 (дата складання 26.10.2017) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з 28.09.2017, в розмірі виходячи із розрахунку 60% від суми місячного (чинного) заробітку, обчисленого за останні 60 календарних місяців роботи, без обмеження її максимального розміру.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 26.10.2017 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції послався на відсутність стажу роботи на посадах прокурора необхідного для призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», натомість позивачем надано належні докази на підтвердження наявності достатньої вислуги років та стажу на посадах прокурора.
В своїх запереченнях відповідач наполягав на правомірності та законності своїх дій та рішень, зазначив, що розрахунок вислуги років проведено відповідно до приписів Закону України «Про прокуратуру», № 1697 від 14.10.2014, а тому у позивача відсутні не менш ніж 13 років стажу на посадах прокурорів за наявності загального стажу понад 23 роки.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню.
Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що 28.09.2017 ОСОБА_2 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% суми місячного (чинного) заробітку як працівнику органів прокуратури, надавши всі необхідні документи.
Згідно відповіді Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №57024/02 від 09.10.2017 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (від 02.03.2015 №213-VIII) у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Отже, враховуючи вказану норму Закону, підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» немає.
Крім того, у даному листі зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, яка набула чинності з 15.07.2015, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років за наявності на день звернення вислуги років, зокрема, з 01.10.2016 по 30.09.2017 - 23 роки, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Відповідно до довідки Прокуратури м. Києва № 18-349зп від 28.09.2017 вбачається, що позивач працює в Генеральній прокуратурі України на посаді прокурора відділу та станом на 25.09.2017 року його заробітна плата складається із: основного окладу у розмірі 7140, 00 грн; класний чин у розмірі 2400, 00 грн; вислуга років у розмірі 2142, 00 грн, також інші доплати та надбавки, які передбачені чинним законодавством: з 01.09.2012 по 30.11.15 - 491102, 11 * 4, 00 =1964408, 44 грн; з 01.12.15 по 31.08.17 - 399406, 21 * 3, 24 = 1294076, 12 грн.; (1964408, 44 + 1294076, 12) : 60 = 54308, 08 грн; індексація 7224, 14 : 60 = 120, 40 грн Всього сума 66110, 48 грн.
Посадовий оклад та надбавки за класний чин: старший прокурор відділу: на 30.11.2015 - 2250+135=2385; на 31.08.2017 - 2812+135=2947; на 06.09.2017 - 7140+2400=9540.
Суд першої інстанції, приймаючи рішення про відмову у задоволення позовних вимог, дійшов до висновку, що стаж по вислузі років позивача на момент подання ним заяви щодо призначення пенсії за вислугу років становить 23 роки 03 місяці 23 дні, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів - 9 років 7 місяців 12 днів, тобто був відсутній стаж роботи, що давав право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку, а тому, відповідач, відмовляючи йому в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до пп.1 п.3 р. XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII втратили чинність, крім, зокрема ч.ч.3, 4, 6, 11 ст.50-1.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час звернення позивача за призначенням пенсії, регулюється правилами ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до ч.ч.1, 2 якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
- по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;
- з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;
- з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;
- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;
- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;
- з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, як ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року), так і ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, який є чинним на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року вислуги років не менше 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Згідно частини 6 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується, зокрема, час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання, у науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою.
Колегією суддів встановлено, що розрахунки щодо наявності вислуги років та стажу на посадах прокурора базуються на даних трудової книжки серії БТ №4279553 від 20.08.1979, відповідно до якої в період з 03.11.1980 по 30.11.1982 та з 09.06.1983 по 02.07.1984 позивач проходив військову службу. Крім того, а період з 23.06.1997 по 13.12.2000 позивач працював помічником прокурора Заставнівського району Чернівецької області, з 14.12.2000 по 29.08.2001 помічником прокурора Сторожинецького району Чернівецької області, з 30.08.2001 по 31.01.2002 заступником прокурора Сторожинецького району Чернівецької області, з 01.02.2002 по 17.06.2008 старшим помічником прокурора Чернівецької області з питань правового забезпечення, з 18.06.2008 по 09.07.2008 виконувачем обов'язків начальника організаційно-контрольного відділу прокуратури Чернівецької області, з 15.11.2010 по 17.04.2010 старшим прокурором відділу аналітичного забезпечення діяльності Генерального прокурора України організаційно-контрольного управління Головного управління організаційного та правового забезпечення Генеральної прокуратури України, з 18.04.2011 по 07.07.2014 прокурором відділу забезпечення доступу до публічної інформації Генеральної прокуратури України, з 18.07.2011 по 07.07.2014 старшим прокурором відділу забезпечення доступу до публічної інформації Генеральної прокуратури України, з 08.08.2014 по 03.12.2015 старшим прокурором відділу з питань доступу до публічної інформації Генеральної прокуратури України, з 04.12.2015 по даний час прокурора відділу розгляду запитів на публічну інформацію управління організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів Генеральної прокуратури України.
Таким чином, вислуга років позивача становить 23 роки 4 місяці 20 днів, у тому числі на посадах прокурорів 20 років 03 місяці 5 днів (на момент звернення до відповідача тобто 28.09.2017)
З огляду на викладене, на час звернення до відповідача за призначенням пенсії, позивач мав вислугу років у відповідності до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», а саме з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Колегія суддів дійшла висновку, що посилання ж відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України; до 1 червня 2015 року не прийнятий закон, що стосувався б усіх видів пенсійного забезпечення осіб, у тому числі спеціальних пенсій, є необґрунтованими, оскільки позивач звернувся із заявою про призначення пенсії після 1 червня 2015 року відповідно частини 1 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року та діяв на час звернення позивача про призначення вказаної пенсії та підлягає застосуванню.
Відповідач доводами викладеними в запереченнях на апеляційну скаргу не спростовує наведених доказів позивачем у своїй апеляційній скарзі, не наводить обґрунтованих причин відмови позивачу у призначенні пенсії відповідно до . 86 Закону України «Про прокуратуру»
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку щодо необґрунтованості рішення суду першої інстанції з огляду на наявність відповідної вислуги років для призначення пенсії згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», тому рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру» є необґрунтованим та таким що підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача задоволенню.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Оболонського районного суду м.Києва від 26.10.2017 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з 28.09.2017, в розмірі виходячи із розрахунку 60% від суми місячного (чинного) заробітку, обчисленого за останні 60 календарних місяців роботи, без обмеження її максимального розміру.
Постанова набирає законної з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21.12.2017.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна