Постанова від 20.12.2017 по справі 219/8671/17

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року справа № 219/8671/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року в справі № 219/8671/17 за позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області Матвійчука С.А., Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Голови Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Донецькій області щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та зменшення у відсотковому співвідношеннірозміру премії як додаткових видів грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії;

- зобов'язати Голову Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Донецькій області виготовити на направити до Головного Управління ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 лишня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор міліції - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років - 45% - 2025,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 3262,5 грн, премія - 70% - 6851,25 грн з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії Голови Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Донецькій області щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань та зменшення у відсотковому співвідношенні розміру премії, а також зобов'язано виготовити та направити до відповідного пенсійного органу таку довідку із відновленим відсотковим співвідношенням розміру надбавки та премії.

Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що на час виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок розміру пенсії надбавка за виконання особливо важливих завдань вже була скасована, розмір премії за відповідною посадою змінився. Тому підстави для задоволення позову відсутні. Також апелянт наголошує на передчасності зобов'язання подати до суду першої інстанції звіт про виконання рішення суду.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а постанову суду залишити без змін з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, пенсійний орган) та з 22.12.2010 отримує пенсію за вислугу років у загальному розмірі 1627,02 грн відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до листа Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області № 1362/05 від 21.02.2011 розмір грошового забезпечення позивача, з якого була призначена пенсія, - 2392,67 грн та складається з таких основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 750,00 грн, оклад за спеціальним званням майор міліції - 125,00 грн, надбавка за вислугу років - 35% - 306,25 грн, середньомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань за останні 24 місяці служби - 50% - 590,63 грн, середньомісячна премія за останні 24 місяці служби - 70% - 620,79 грн.

З 29.12.2015 позивач як пенсіонер МВС набув права на перерахунок розміру його пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейських.

У зв'язку із викладеним ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі - відповідач, комісія) було сформовано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2575 від 15.05.2017, яку підписано головою комісії. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді становить 6703,13 грн та складається з: посадового окладу - 2500,00 грн, окладу за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 грн, надбавки за стаж служби (45,00 %) - 2025,00 грн, премії (2,73 %) 178,13 грн.

Вважаючи, що відповідач протиправно зменшив відсоткове співвідношення премії та виключив один із видів надбавок, які він отримував на час свого звільнення з органів внутрішніх справ, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), який набрав чинності 29.12.2015. Цим Законом внесено зміни до статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим же Законом доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) абзацами другим і третім такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Аналіз змісту наведених норм дає підстави констатувати, що отримання виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», які за своєю суттю є компенсаціями та гарантіями, особам, які проходили службу в міліції та звільнені в зв'язку з виходом на пенсію, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

На підставі Закону № 900-VIII статтю 63 Закон № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:

«Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Отже з 29.12.2015 пенсіонери органів внутрішніх справ набули право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейських.

Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45). Відповідно до цього Порядку визначено обов'язки та межі взаємодії органів внутрішніх справ та Пенсійного фонду щодо підготовки документів для проведення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). За приписами Порядку № 45 державний орган, з якого особу, що має право на перерахунок пенсії, якщо інше не передбачено Порядком, готує довідку про розмір грошового забезпечення такої особи та подає її до відповідного Головного Управління Пенсійного фонду.

Позивачем вимог щодо порушення відповідачем порядку підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не заявлено, тому суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що в цій частині між сторонами спірні обставини відсутні. Суд апеляційної інстанції переглядає постанову суду першої інстанції в межах правомірності виключення з грошового забезпечення ОСОБА_1 середньомісячної надбавки за виконання особливо важливих завдань за останні 24 місяці служби та зменшення відсоткового співвідношення середньомісячної премії за останні 24 місяці служби.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вищевказаними постановами затверджені не посадові оклади, а схеми посадових окладів. Пунктом 6 Порядку № 45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

До того ж, п. 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходженням конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Аналіз змісту вказаних норм, на думку суду, свідчить про наявність відповідності посад.

Крім того, за приписами п. 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань: спеціальне звання міліції спеціальне звання поліції; підполковник міліції підполковник поліції.

На підставі аналізу грошового забезпечення, зазначеного в довідці про останній перерахунок пенсії позивача, складеної у відповідності до Постанови № 1294, з грошовим забезпеченням на аналогічній посаді поліцейського відповідно до Постанови № 988 та враховуючи, що останньою постановою Кабінету Міністрів України встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд дійшов висновку, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Цей висновок суду ґрунтується також і на положеннях пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», із якого слідує, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).

Виходячи з викладеного, колегія суддів зазначає, що ліквідаційна комісія ГУМВС України в Донецькій області зобов'язана виготовити на надати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах:

- посадовий оклад 2500,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції 2000,00 грн;

- надбавка за вислугу років (45 %) 2025,00 грн;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) 3262,5 грн;

- премія (70 %) 6851,25 грн з дати виникнення права на перерахунок.

Суд апеляційної інстанції, розглянувши посилання апелянта на абз. 7 п. 5 Порядку № 45, зазначає наступне.

Положеннями наведеної норми встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Разом з тим, відповідно до абз. 3 пп. 1 п. 5 Постанови № 1294 надбавку за виконання особливо важливих завдань не скасовано, та вона продовжує виплачуватись. Отже, не включення такої надбавки у її відсотковому співвідношенні до грошового забезпечення ОСОБА_1 є значним звуженням соціальних гарантій, встановлених національним законодавством, на які особа мала право як пенсіонер органів внутрішніх справ. Отримання особою надбавки за виконання особливо важливих завдань пов'язано з особливим характером виконуваних службовцем функцій та повноважень, тому її виключення без зазначення в довідці про грошове забезпечення відповідної за призначенням надбавки є протиправним.

Обґрунтовуючи зменшення розміру премії, вказаної в довідці № 2575, апелянт посилається на лист Національної поліції України від 19.04.2017 № 4060/03/48-2017, відповідно до якого середній розмір щомісячної премії за посадою позивача в грудні 2015 року склав 2,73 %. Колегія суддів спростовує таке обґрунтування, враховуючи наступне.

Згідно з положеннями абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Проте, листом № 4060/03/48-2017 надано відомості щодо розміру надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, середніх по Україні.

Також Головне управління МВС України в Донецькій області звертає увагу суду апеляційної інстанції, щодо передчасності встановлення судового контролю. Але наведений довід підлягає спростуванню, оскільки в ч. 9 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції до 15.12.2017), на яку посилається апелянт, мова йде про подачу особою-позивачем, на користь якої ухвалено постанову суду, заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. У той час як суд першої інстанції, реалізуючи надане йому право на встановлення судового за виконанням відповідного рішення, керувався частиною 1 наведеної статті, яка не вимагає попереднього набрання постановою законної сили.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статями 139, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року в справі № 219/8671/17 за позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області Матвійчука С.А., Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року в справі № 219/8671/17 - залишити без змін.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту її складення в порядку, визначеному ст.ст. 328-329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук