20 грудня 2017 року справа № 320/6990/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А., суддів: Малиш Н.І. Баранник Н.П. , розглянувши в м. Дніпро в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 23 жовтня 2017 року (суддя Купавська Н.М.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправними, нечинним та зобов'язання виконати певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якому просила визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, викладене у формі Повідомлення №5171 від 05.09.2017, про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 та зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, починаючи з 30.08.2017, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 23 жовтня 2017 року позов задоволено частково.
Суд постановив визнати протиправним та скасувати рішення Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області викладене у формі Повідомлення від 05.09.2017 за №5171 щодо відмови в призначені пенсії за віком ОСОБА_1.
Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву від 30 серпня 2017 року про призначення пенсії за віком ОСОБА_1, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині даного судового рішення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що вирішення питання про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, починаючи з дня її звернення із відповідною заявою, належить до компетенції адміністративного суду.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). Позивач виїхала на постійне проживання до Ізраїлю, а із заявою про призначення пенсії за віком звернулась до органу не за місцем проживання (реєстрації).
На теперішній час відсутня Угода щодо пенсійного забезпечення громадян між Урядами України та Ізраїлю, тому розглядати питання щодо призначення пенсії за віком позивачу за іншими нормативними актами немає підстав.
В силу статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на такі підстави.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є громадянкою України, яка до березня 2017 року проживала в м. Мелітополі за адресою: бул.30 років Перемоги, 16 кв.25, та в подальшому виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.
30 серпня 2017 року ОСОБА_1 особисто звернулася до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви додано документи в оригіналах та їх копіях необхідні для призначення пенсії за віком: трудова книжка, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, свідоцтва про народження та укладення шлюбу, а також заява з поясненнями про громадянство і зобов'язання про ідентифікацію особи.
05 вересня 2017 року Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило про відмову в призначенні пенсії за віком позивачи, причини відмови: звернення із заявою про призначення пенсії за віком до органу не за місцем проживання (реєстрації) та на теперішній час відсутність угоди щодо пенсійного забезпечення між Урядами Ізраїлю та України.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Конституції України, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Статтею 26 цього Закону передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, встановлено, що необхідною умовою для реалізації особою права на отримання пенсії є реєстрація її місця проживання на території України.
Конституційний Суд України в рішенні від 07.10.2009 р. № 25-рп/2009 визнав такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), положення пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання (перебування) за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір.
Зокрема, в пункті 3.3 цього рішення зазначено, що оспорюваними нормами Закону конституційне право на соціальний захист поставлене в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що рішення Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 05.09.2017 за №5171 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком є неправомірним, оскільки проживаючи в Ізраїлі, як громадянин України, позивач має такі ж самі конституційні права, як й інші громадяни цієї держави, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії за ознакою місця проживання.
Також колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати пенсію за віком.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що призначення, виплати чи припинення виплат пенсії відноситься виключно до функцій органів Пенсійного фонду України.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Крім досягнення пенсійного віку, необхідною умовою для призначення пенсії є наявність відповідного страхового стажу, який відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Крім того, для призначення пенсії спеціалісти Пенсійного фонду мають визначити заробітну плату (дохід) пенсіонера, зокрема, на підставі довідок про нараховану заробітну плату, що підлягають перевірці первинними документами.
За приписами ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і пунктів 39, 43 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня надходження документів про призначення пенсії приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Оскільки за поданою представником позивача заявою про призначення пенсії відповідач відповідного рішення по суті не прийняв, то суд першої інстанції правомірно зобов'язав Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянути цю заяву згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.
В межах апеляційних скарг підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 23 жовтня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправними, нечинним та зобов'язання виконати певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник