Ухвала від 21.12.2017 по справі 826/10935/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

21 грудня 2017 року м. Київ№ 826/10935/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вовк П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі також - ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві, позивач) до ОСОБА_2 (далі також - ОСОБА_2, відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 25 000, 00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2017 року було відкрито скорочене провадження по справі № 826/10935/17 згідно положень п. 4 ч. 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.

Разом з тим, 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України шляхом викладення його у новій редакції.

Відповідно до пп. 10 п. 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Так, згідно ч. 2 статті 12 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до ч. 5 статті 12 КАС України, умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

Пунктом 4 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи те, що предметом даного позову є стягнення з відповідача узгодженої суми податкового боргу по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25 000 грн., суд прийшов до висновку про необхідність здійснення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, що відповідає положенням статті 263 КАС України.

Під час розгляду даної справи судом було встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3

Так, у відповідь на судовий запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача надійшла довідка Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС в м. Києві, з якої вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знятий з реєстрації 23 вересня 2014 року за адресою: АДРЕСА_1, як померлий.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 01 грудня 2017 року, зокрема, витребувано належним чином засвідчено копію свідоцтва про смерть громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою підтвердження відомостей, зазначених у довідці Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС в м. Києві.

18 грудня 2017 року з Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві надійшла копія актового запису про смерть № 13592 від 11 серпня 2014 року, з якої вбачається, що громадянин України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3

Враховуючи встановлені обставини, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 5 ч. 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Так, згідно п. 99.1 статті 99 Податкового кодексу України (далі - ПК України), виконання грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу фізичної особи (у тому числі фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність) у разі її смерті або оголошення судом померлою здійснюється її спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави), в межах вартості майна, що успадковується, та пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття.

Претензії спадкоємцям пред'являються контролюючими органами в порядку, встановленому цивільним законодавством України для пред'явлення претензій кредиторами спадкодавця.

Після закінчення строку прийняття спадщини грошові зобов'язання та/або податковий борг спадкодавця стають грошовими зобов'язаннями та/або податковим боргом спадкоємців.

Протягом строку прийняття спадщини на грошові зобов'язання та/або податковий борг спадкодавців пеня не нараховується.

У разі переходу спадщини до держави грошові зобов'язання померлої фізичної особи припиняються.

Тобто, податкове законодавство окремо передбачає спеціальну процедуру погашення податкового зобов'язання померлого платника податків - пред'явлення претензії спадкоємцям в порядку, встановленому цивільним законодавством України.

При цьому положення ПК України та інших нормативно-правових актів не покладають на адміністративні суди обов'язку встановлювати коло осіб, які є правонаступниками (спадкоємцями) померлої особи.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 помер ще у ІНФОРМАЦІЯ_4, а відтак суд вважає що у податкового органу було достатньо часу для встановлення правонаступників (спадкоємців) померлої особи, проте, станом на день прийняття даного рішення суду не надано доказів проведення заходів щодо встановлення кола осіб, що можуть вступити чи вступили у право спадщини померлого, який є відповідачем по справі № 826/10935/17.

Таким чином, за наявності підстав для закриття провадження у справі передбачених п. 5 ч. 1 статті 238 КАС України, суд не вправі вирішувати справу по суті та зобов'язаний провадження у справі закрити.

Вказана позиція також викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 лютого 2014 року по справі № К/800/61176/13.

Враховуючи положення процесуального законодавства, які прямо передбачають необхідність закриття провадження у справі у випадку смерті особи за умови, що спірні правовідносини не допускають правонаступництва, суд приходить до висновку що провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 238, 241-243, 248, 255, 256, 294 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі № 826/10935/17 за позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

Ухвалу суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.В. Вовк