ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
20 грудня 2017 року м. Київ № 826/16519/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
доЦентрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (відповідач-1) Управління державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва (відповідач-2)
про зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Управління державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва про зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві звернутися із поданням до Управління державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва для повернення ОСОБА_1 безпідставно стягненого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 7 375,80 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Так, у силу п.п. 2 та 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві, зокрема, зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, в якості відповідачів одночасно зазначено Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Управління державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва. Проте, у прохальній частині позовної заяви позовні вимоги заявлено виключено до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Вимоги до Управління державної казначейської служби у Печерському районі м. Києва не заявлено.
З огляду на викладене, позивачу слід надати суду уточнену позовну заяву із зазначенням у ній позовних вимог до всіх первісно заявлених відповідачів, або із зазначенням в якості відповідача тієї особи, до якої первісно заявлено позовні вимоги.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Приписами пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 640,00 грн. станом на момент звернення з даним позовом до суду.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, судовий збір за подання якої становить 640,00 грн.
Водночас, у позовній заяві зазначено клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору у зв'язку зі складним матеріальним становищем та соціальним статусом як інваліда з дитинства ІІІ групи, з огляду на що слід зазначити таке.
У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
Зі змісту доданої до позовної заяви копії посвідчення серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 встановлено державну соціальну допомогу як інваліда з дитинства ІІ групи. Разом з тим, термін дії даного посвідчення становить з 30.09.2006 по 31.03.2014, тобто наразі останнє втратило свою дію та може виступати доказом наявності у позивача пільги у вигляді звільнення від сплати судового збору у силу . 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Щодо клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору у зв'язку зі складним матеріальним становищем суд звертає увагу, що згідно зі ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вказані за змістом положення також містяться у ч. 1 ст. 133 КАС України.
Водночас, при зверненні до суду із заявою про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особа повинна додати до такої заяви належні документи на підтвердження факту відсутності відповідних коштів для сплати судового збору. Відсутність таких доказів чи їх неналежність є підставою для відмови в задоволенні заяви про відстрочення або розстрочення сплати судового збору.
Аналогічна правова позиція викладена у приписах Аналізу практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року N 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», затвердженого Вищим адміністративним судом України.
Таким чином, суд вказує про необґрунтованість заявленого позивачем клопотання про звільнення від сплати судового збору та необхідність надати позивачу на виконання вимог даної ухвали суду належним чином оформленого документу на підтвердження сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160 та 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: уточненої позовної заяви із зазначенням у ній позовних вимог до всіх первісно заявлених відповідачів, або із зазначенням в якості відповідача тієї особи, до якої первісно заявлено позовні вимоги; належним чином оформленого документу на підтвердження сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок