Ухвала від 11.06.2007 по справі 9/109-07-2587

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"11" червня 2007 р.

Справа № 9/109-07-2587

За позовом Прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України

до відповідачів: Одеської міської ради, Громадського об'єднання "Клуб любителів спортивного риболовства "Черномор"

про визнання недійсним договору оренди

Суддя Бакланова Н.В.

Представники:

Від прокуратури: Дондов В.К. посв. 3339

Від позивача: Телега О.Ф. дов. №б/н від 03.04.2007р.

Від відповідача: Одеської міської ради -не з'явився

ГО "Клуб любителів спортивного риболовства "Черномор" - Трусов В.Г. -президент

Чепелєв О.І. за довіреністю

СУТЬ СПОРУ: Прокурор м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України звернувся до відповідачів Одеської міської ради, Громадського об'єднання "Клуб любителів спортивного риболовства "Черномор" з позовом про визнання недійсним договору оренди, укладеного 15.04.2004р. Одеською міською радою та Громадським об'єднанням "Клуб любителів спортивного риболовства "Черномор", та зареєстрованого 14.05.2007р. у Державному реєстрі земель за №040450500079, щодо оренди земельної ділянки загальною площею 14968 кв.м., що знаходиться в м. Одесі Київський район селище Чорноморка.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідачів Одеської міської ради, Громадського об'єднання "Клуб любителів спортивного риболовства "Черномор" з позовом про визнання недійсним договору оренди, укладеного 15.04.2004р. Одеською міською радою та Громадським об'єднанням "Клуб любителів спортивного риболовства "Черномор", та зареєстрованого 14.05.2007р. у Державному реєстрі земель за №040450500079, щодо оренди земельної ділянки загальною площею 14968 кв.м., що знаходиться в м. Одесі Київський район селище Чорноморка.

У судовому засіданні представником позивача Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України подано заяву про відмову від позову, оскільки вказане управління не є особою уповноваженою здійснювати контроль за використанням та охороною земель. В зв'язку з цим позивач просить суд припинити провадження у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вищевказану заяву про відмову від позову та припинення провадження у справі, дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання щодо припинення провадження, оскільки згідно ст. 29 Господарського процесуального кодексу України відмова позивача від позову, поданого прокурором в інтересах держави, не позбавляє прокурора права підтримувати позов і вимагати вирішення спору по суті.

В свою чергу, представник Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України в судовому засіданні заявив, що позовна заява була подана прокурором м. Одеси в інтересах не тієї особи, до повноважень якої належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Свою правову позицію представник позивача обґрунтував наступним.

Одеське обласне головне управління земельних ресурсів є територіальним органом Держкомзему України і йому підзвітне та підконтрольне.

Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, а також Типовим положенням про обласне головне управління земельних ресурсів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 200, та власним положенням, затвердженим Головою Держкомзему України від 25.09.2006.

Основними завданнями головного управління є: участь у формуванні та реалізація державної політики у сфері регулювання земельних відносин; участь у розробленні та здійсненні заходів щодо розвитку ринку земель; організація та ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства; організація і здійснення землеустрою та моніторингу земель; участь у розробленні та виконанні загальнодержавних і регіональних програм у сфері використання і охорони земель, підвищення родючості ґрунтів, здійснення землеустрою та моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, приватизації земельних ділянок.

Відповідно до пункту 5.1 Положення про Одеське обласне головне управління земельних ресурсів головне управління лише координує діяльність ДП «Інститут землеустрою», Центру ДЗК і Держземінспекції у сфері земельних відносин та надає методичну допомогу.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2006 р. № 494 «Про внесення змін до типових положень про територіальні органи земельних ресурсів" із переліку основних завдань обласного головного управління земельних ресурсів абзац третій пункту 4 «здійснення державного контролю за використанням і охороною земель" було виключено.

Виходячи з вищенаведеного, у головного управління земельних ресурсів відсутнє законодавче обґрунтування щодо здійснення повноважень по контролю за використанням та охороною земель.

На виконання Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель", з дотриманням вимог Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 № 1958, наказом Держкомзему України № 285 від 26.09.2005 «Про підвищення ефективності здійснення державного контролю за використанням та охороною земель»як окрему юридичну особу створено Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області. Основним завданням Управління є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Відповідно до п. 1 Типового положення про Управління з контролю за використанням та охороною земель в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене наказом Держкомзему України від 26.09.2005 № 285, Управління з контролю за використанням та охороною земель є територіальним органом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель, яка діє у складі Держкомзему України як урядовий орган державного управління.

Управління підзвітне та підконтрольне Держземінспекції України і входить до єдиної системи органів Держкомзему України, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2007 р. № 614 «Про затвердження Положення про Державне агентство земельних ресурсів України" були внесення зміни до Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1524, а саме: абзац другий пункту 1 після слів «природних ресурсів" доповнено словами «здійснення державного контролю за використанням та охороною земель"; абзац четвертний пункту 3 після слів «природних ресурсів" доповнено словами «зокрема за використанням та охороною земель".

За таких обставин, суд дійшов до висновку про залишення позову Прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України без розгляду, мотивуючи наступним.

Відповідно до частини першої статті 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною третьою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», зазначеним у частині другій статті 2 Господарського процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано відповідні повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до Роз'яснення Президії Вищого Господарського суду України від 22.05.2002 р. № 04-5/570 у випадках неправильного визначення прокурором (його заступником) позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 Господарського процесуального кодексу України повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.

Якщо господарський суд помилково порушив справу за позовом прокурора чи його заступника, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК.

В зв'язку з тим, що прокурор м. Одеси не вірно визначив орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись п. 1 ст. 81, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України залишити без розгляду.

Суддя