Справа № 758/13848/16-п
3/758/400/17 Категорія 430
01 грудня 2017 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Отвіновський П. Л., за участі представника Енергетичної митниці ДФС Козачука А.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, декларанта ТОВ «СОЮЗ 2000», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1,-
- за ст. 472 Митного кодексу України,-
відповідно до протоколу № 0041/903000000/16 від 25.07.2016 року 19.05.2016 до митного поста «Київ-енергетичний» Енергетичної митниці ДФС декларантом ТОВ «СОЮЗ 2000» (код ЕДРПОУ 0030131474) ОСОБА_2 було подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) в митному режимі імпорт типу «ІМ 40 ДЕ», якій присвоєно № 903010002/2016/004244 на товар «Газ вуглеводневий скраплений топливний для комунально-побутового споживання», вагою 73150 кг (136,043 тис.л.), який переміщувався в залізничних вагон-цистернах № 77332096, № 77255297.
Разом з тим, до митного оформлення були надані наступні документи: контракт від 15.04.2016 року № АТ/ЕА-2016, з додатком від 15.04.216 № 1, залізничні накладні № 21518487, № 21518502 платіжні доручення в іноземній валюті №№ 68, 69, 71, 73, інвойс від 15.04.2016 № 1/ЕА,) інвойс від 13.05.2016 № 1/ЕА/2016/2, інвойс від 10.05.2016 № 606, сертифікат відповідності № UA1.066.0101463-15, Договір на митно-брокерське обслуговування від 02.06.2014 № 1/14, паспорти продукції від 10.05.2016 № 622-2-05-16, № 623-2-05-16, декларація країни відправлення від 10.05.2016 № 10006110/100516/0007615.
Відправником товару є ООО "ЛУКОЙЛ-Пермнефтеоргсинтез" (614055, Российская Федерация, г. Пермь, ул. Промышленная, 84) Одержувачем товару є ТОВ "ОБЛПАЛИВО" (код ЕДРПОУ 0031712925, 07800, КИЇВСЬКА ОБЛ,БОРОДЯНСЬКИЙ РАЙОН,СМТ.БОРОДЯНКА). Декларантом товару є Товариство з обмеженою відповідальністю "СОЮЗ 2000" (код ЕДРПОУ 0030131474, 39400, Полтавська обл., Машівський р-н., с.Селещина, вул.Леніна 4/А).
Згідно з поданою ЕМД № 903010002/2016/004244 від 19.05.2016 року у гр. 31 декларантом ТОВ «СОЮЗ 2000» (код ЕДРПОУ 0030131474) ОСОБА_2 було вказано товар: «Газ вуглеводневий скраплений топливний для комунально-побутового споживання. СПБТ-20448-90. 136,043 тис. літрів при температурі 15 гр. С. Масова частка компонентів, %: сума метана, етана і етилена - 2,08; сума пропана і пропілена - 47.41 ;сума бутанів і бутиленів - 48,85.
При здійсненні митного контролю було відібрано з вагон-цистерн №№ 77332096 та 77255297 проби та зразки товару та направлено запит до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС (далі - СЛЕД ДФС) від 19.05.2016 № 126 (лист від 19.05.2016 № 28- 70-60-36/411) та на підставі п. 21 статті 356 Митного кодексу України товар випущено за тимчасовою декларацією (ІМ40 ТН) від 20.05.2016 р. № 903010002/16/004276.
За результатами висновку СЛЕД ДФС від 10.06.2016 № 142005701-0390 (лист № 3961/94-94- 57-01-4 від 10.06.2016) було встановлено хімічний склад вказаного товару та зазначено, що густина за температури 15 °С у вагоні-цестерні № 77332096 становить 537,295 кг/ м.куб. та у вагоні-цестерні №77255297 становить 528,243 кг/ м.куб.
Отже, при зміні густини товару, змінюється кількість товару в додатковій одиниці виміру яка є вирішальною для визначення основи нарахування акцизного податку.
Таким чином, відповідно до службової записки начальника митного поста «Київ- енергетичний» від 05.07.2016 №28-70-60-38/507 згідно визначених показників густини, зазначених у висновку СЛЕД ДФС від 10.06.2016 № 142005701-0390 (лист № 3961/94-94-57-01-4 від 10.06.2016), кількість товару за ЕМД № 903010002/2016/004244 від 19.05.2016 у вагоні-цестерні № 77332096 змінюється з 68,161 тис. л до 68,212 тис. л, ( різниця складає 0,051 тис. л) у вагоні-цестерні № 77255297 змінюється з 67,882 тис. л до 69,097 тис. л (різниця складає 1,215 тис. л). Загальна кількість літрів змінюється з 136.043 тис. л. до 137,309 тис. л. (різниця складає 1,266 тис. л).
Відповідно до Закону України від 24.12.2015 № 909-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" з 01.03.2016 основа нарахування акцизного податку розраховується за кожну 1 тис. літрів, приведених до температури 15 °С.
Згідно зі ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно зі ст. 260 Митного кодексу України, якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення митної декларації у звичайному порядку, вона може подати органу доходів і зборів тимчасову митну декларацію.
Правом проведення фізичного огляду та відбором проб та зразків товару, згідно п 3.9 Розділу 3 Загального додатку Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур від 18.05.1973 (дата набрання чинності для України 15.09.2011) та частини 2 статті 266 Митного кодексу України декларант ТОВ «СОЮЗ 2000» (код ЕДРПОУ 0030131474) ОСОБА_2 не скористався.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 Митного кодексу України, особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Разом з тим, в листі від 12.07.2016 декларант ТОВ «СОЮЗ 2000» (код ЕДРПОУ 0030131474) ОСОБА_2 зазначив, що вносив інформацію з товаросупровідних документів, отже був впевнений у достовірності відомостей зазначених в них, тому після попередньої митної декларації після попередньої митної декларації (ІМ40 ЕЕ) від 13.05.2016 № 903010002/2016/004046 подав митну декларацію (ІМ40 ДЕ) від 19.05.2016 № 903010002/2016/004244, тим самим підтверджуючи наявність точних та достовірних відомостей (кількісної характеристики) про товар, необхідних для заповнення митної декларації у звичайному порядку.
Таким чином, декларант ТОВ «СОЮЗ 2000» (код ЕДРПОУ 0030131474) ОСОБА_2 у порушення вимог частини 1 статті 257 Митного кодексу України не задекларував у електронній митній декларації від 19.05.2016 № 903010002/2016/004244 вказаний вище товар, тобто не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості (кількість) про товар «Газ вуглеводневий скраплений топливний для комунально-побутового споживання» - 1.266 тис. л (вартість буде встановлено додатково), який був переміщений через митний кордон України та підлягав обов'язковому декларуванню.
Отже, декларант ТОВ «СОЮЗ 2000» (код ЕДРПОУ 0030131474) громадянин України ОСОБА_2 вчинив порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена статтею 472 Мінного кодексу України .
До суду ОСОБА_2 не з'явився, однак надав суду свої письмові заперечення з яких вбачається, що вину у інкримінованому йому адміністративному правопорушення він не визнає та обґрунтовує свою позицю з приводу цього і просить суд закрити провадження відносно нього за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Представник Енергетичної митниці ДФС підтримав кладений відносно ОСОБА_2 протокол і просив ОСОБА_2 притягнути до адміністративної відповідальності передбаченої ст. 472 МК України.
Суд вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 МК України з наступних підстав.
Як убачається з диспозиції ст. 472 Митного Кодексу України, недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлена за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України.
Правила декларування визначені ст.ст. 257-269 Митного Кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій), точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Як встановлено судом, 19 травня 2016 року ОСОБА_2 подав до митного поста «Київ-енергетичний» Енергетичної митниці Державної фіскальної служби України митну декларацію (ІМ 40 ДЕ), яка зареєстрована за № 903010002/2016/004244.
У паспорті якості відправник ООО «ЛУКОЙЛ-Пермнефтеоргсинтез», зазначив густину товару та відповідно об'єм товару в літрах. При цьому перевіривши правильність визначення об'єму товару в літрах в залежності від густини за вказаною формулою і впевнився, що розрахунок вірний, а тому ОСОБА_2 заповнив митну декларацію на підставі даних виробника товару та у відповідності до вимог законодавства.
В результаті дослідження відібраних зразків Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень ДФС було надано висновок 10.06.2016 № 142005701-0390, відповідно до якого густина товару, який надійшов на митну територію України, відрізнялася від тої, що вказав відправник у паспорті якості.
Крім того, товаросупровідні документи, в яких зазначено назва товару, його вага, об'єм та густина, надавалися відправником, тому у ОСОБА_2 не могло виникнути сумнівів щодо показників, які зазначені в паспорті якості на газ, а тому немає підстав вважати, що ОСОБА_2 умисно не заявив точні та достовірні відомості про товар в митній декларації № 903010002/2016/004244.
Вказане узгоджується з вимогами ч. 1 ст.268 Митного Кодексу України, згідно якої допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного реагування зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбаченим цим кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених ч.3 ст.268 Митного Кодексу України.
Відповідно до ч.7 ст.257 Митного Кодексу України, перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог МК України та інших законодавчих актів.
З аналізу тексту ст. 257 МК України вбачається, що звичайний торговельний опис товарів, які відомості про товар, які підлягають обов'язковому декларуванню, повинен давати змогу ідентифікувати та класифікувати зазначений товар.
Судом встановлено, що митній декларації у відповідності до ст.257 МК України, була виконана процедура декларування. В митній декларації зазначався перелік відомостей, який є необхідним для цілей справлення платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог Митного Кодексу України.
Об'єктивною стороною є протиправні дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, що полягають у недекларуванні товару, тобто активна поведінка особи.
Необхідно врахувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких не можливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон.
Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це може бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержання, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності, недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину, чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввести на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивести з України.
Разом з цим, митним органом не доведено ознак суб'єктивної сторони. Відсутність хоча б однієї ознаки складу адміністративного правопорушення виключає адміністративну відповідальність.
Відповідно до п.1ч.1 ст.57 МК України встановлено, що основним методом за яким здійснюється визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
Доказів на спростування даних обставин, митним органом не надано.
Отже, будь-яких дій ОСОБА_2, які б були спрямовані на приховування від митного контролю та утворювали об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, судом не встановлено.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, при митному оформлені товару були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, які були оформлені у встановленому порядку передбачено чинним законодавством.
Також згідно ст.ст. 345-355 МК України митні органи мають право здійснювати митний контроль правильності заповнення митних декларацій, декларації митної вартості та достовірності зазначених у них даних, законності ввезення товарів на митну територію України тощо, результати якої оформляються актом (довідкою), в яких за наявності зазначаються такі факти.
Однак матеріали справи не містять доказів, тобто фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку було б можливо стверджувати про вчинення ОСОБА_2 дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України, які незадекларовані та не заявлені за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, оскільки товар було задекларовано на підставі товаросупровідних документів, що були подані відправником ООО «ЛУКОЙЛ-Пермнефтеоргсинтез».
У зв'язку з вищевикладеним, вважаю, що у діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 МК України, а тому провадження, щодо неї підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 467, ч. 1 ст. 483, 529 МК України, п. 1 ст. 247, 294 КУпАП, -
провадження по справі відносно ОСОБА_2 в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 Митного кодексу України - закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження (внесення подання прокурора) цієї постанови.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Скарга, подання прокурора подаються до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя П. Л. Отвіновський