Єдиний унікальний номер 719/294/17
Номер провадження 2-а/719/14/17
20 грудня 2017 року
м. Новодністровськ
Новодністровський міський суд Чернівецької області в складі:
судді Луців О.В.,
секретаря Матковської А.О.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -
05 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплату пенсії, в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії, зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року, постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року і довідки № 13/3928 від 22.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, перерахунок та виплату пенсії за вислугою років починаючи з 01.01.2016 року і без обмеження граничного розміру, а також встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що з 30.12.1998 року позивачу була призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року.
У зв'язку з прийняттям низки законодавчих актів, зокрема, ЗУ«Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року та ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, вважає, що призначена особам на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року пенсія підлягає у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейського невідкладному перерахунку, який здійснюється відповідно до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року.
28 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області № 13/3928 від 22.05.2017 року. У відповідь ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області своїм листом надало відмову в перерахунку пенсії, вказавши при цьому, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій будуть забезпечені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вважає бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області протиправною та такою, що порушує його право на отримання зміненого розміру грошового забезпечення, оскільки відповідно до практики ЄСПЛ органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів в Державному бюджеті України як на причину невиконання своїх зобов'язань при наявності усіх законних підстав для перерахунку і самого нарахування грошових коштів.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача посилався на підстави аналогічні тим, що вказані у відповіді на інформаційний запит ОСОБА_1, при цьому визнаючи право позивача на перерахунок пенсії.
Суд, дослідивши письмові докази з точки зору належності, достовірно, допустимості та достатності, повно та всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_2 та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 починаючи з 31.12.1998 року та по теперішній час перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 5213 від 29.11.2004 (а.с. 10).
29 грудня 2015 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до всяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, яким ст. 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст. 102 ЗУ«Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям врегульовано «Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок). За правилами п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії згідно Закону № 2262-ХІІ є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року затверджено нову схему окладів за спеціальним званням поліцейських, які значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ (міліції).
В силу вимог п. 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
В той же час Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Разом з тим, пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
03 лютого 2017 року Державний секретар Тахтай О.В. листом за вих. № 1461/05/22-2017 року повідомив ПФУ про наявність підстав перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу ОВС України, а також готовність уповноважених органів МВС України подати до ГУ ПФУ в областях довідки для перерахунку пенсій.
15 березня 2017 року наказом МВС України № 138 від 17.02.2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького та рядового складу ОВС України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України № 2262-XII, що прирівнюються посадам поліцейських» посада позивача, з якої його було звільнено, прирівнюється до підполковника поліції.
22 березня 2017 року МВС України надіслало лист ПФУ за вих. № 4019/02/22-2017 року з вимогою надати списки осіб начальницького та рядового складу ОВС України (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку.
22 травня 2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернівецькій області надіслала відповідачу довідку № 13/3928 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивача.
Таким чином, ГУ ПФУ України в Чернівецькій області отримало всі необхідні документи для перерахунку пенсії ОСОБА_1, передбачені постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, що не заперечується представником відповідача у його запереченні.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 ОСОБА_2 України, органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_2 межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 У країни є нормами прямої дії.
Стаття 24 ОСОБА_2 України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 ОСОБА_2 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.
28 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому вказано вимогу надати розширене роз'яснення із зазначенням причин стосовно того, що починаючи з 01.01.2016 року по теперішній час не проведено перерахунок його пенсії та не здійснено нарахування грошових коштів згідно отриманої Головним Управлінням ПФУ в Чернівецькій області довідки, враховуючи положення постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року (а.с. 11-14).
Листом ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 400/Г-11 від 03.10.2017 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що перерахунок здійснено не буде внаслідок відсутності бюджетних коштів, однак після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України такий перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде забезпечено (а.с. 18).
Оскільки жодних процедурних перешкод для здійснення перерахунку пенсії позивача у відповідача не було і останнім не заперечується право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача є необґрунтованою, у зв'язку з чим необхідно визнати бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії протиправною і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Разом з тим, слід зауважити, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи чи інтереси. Оскільки виплата перерахованої пенсії здійснюється у певному розмірі тільки після її перерахунку, у суду не має достатніх підстав вважати або припускати, що в майбутньому відповідач буде діяти протиправно шляхом невиплати пенсії та (або) обмеження її розміру, оскільки правовідносини на майбутні періоди між сторонами в часі ще не склалися. У зв'язку із цим суд вважає, що судове рішення не може в майбутньому регулювати суспільні відносини, а тому вимога позивача про зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити таку виплату без обмеження граничного розміру є передчасною і задоволенню не підлягає.
При цьому, суд відхиляє доводи представника відповідача про відсутність бюджетних коштів як підставу для відмови у перерахунку пенсії, так як у рішенні ЄСПЛ від 08.11.2005 року у справі «Кечко проти України» чітко зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За правилами ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Беручи до уваги фактичні обставини справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надати звіт про виконання рішення суду протягом 20 календарних днів з дня набрання ним законної сили.
За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Проте з 01.01.2017 року Пенсійний фонд України та його органи були віднесені до пільгової категорію осіб, звільнених від сплати судового збору (ЗУ «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 року зі змінами), а тому ОСОБА_1 потрібно компенсувати за рахунок Державного бюджету України судовий збір в сумі 640 грн.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 2, 5-7, 12-14, 90, 132,139, 143, 241-246, 250-251, 255, 257-258, 262-263, 295, 297, 370, 382 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, код ЄДРПОУ 40329345, яке знаходиться за адресою - м. Чернівці, вулиця Оренбурзька, 7А, здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року, постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року (із змінами і доповненнями) та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області № 13/3928 від 22.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, яке знаходиться за адресою - м. Чернівці, вулиця Оренбурзька, 7А) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, паспорт серії КР № 130668, виданий Сокирянським РВ УМВС України в Чернівецькій області 06.12.1996 року, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: м. Новодністровськ, мікрорайон «Діброва», квартал 8, буд. 264, Чернівецької області, судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, яке знаходиться за адресою - м. Чернівці, вулиця Оренбурзька, 7А) подати у двадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.