Єдиний унікальний номер 725/5350/17
Номер провадження 2/725/1048/17
13.12.2017 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці у складі:
Головуючого судді Галичанського О.І.
при секретарі Симик І.М.,
за участю прокурора Козлової Ю.Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у формі упущеної вигоди ,
Заступник прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи який зазначив, на виконання покладених на органи прокуратури функцій та завдань, вивчаючи рішення місцевих судів, розміщені в Єдиному державному реєстрі судових рішень, встановлено, що Першотравневим районним судомі м. Чернівці 19.01.2016 у справі №725/6716/15-ц задоволено позов ОСОБА_2 до Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області та визнано за нею право власності на адміністративну будівлю літ. "А" загальною площею 79,20 кв. м., основною - 54,70 кв.м., яка складається з приміщень коридору 1-1 площею 10,30 кв.м., кабінету 1-2 площею 28,10 кв.м., коридору 1- 3 площею 11,10 кв.м., кабінету 1-4 площею 13,00 кв.м,, кабінету 1-5 площею 13,60 кв.м., вбиральні 1-6 площею 3,10 кв.м., та будівлю котельні літ. "В", які складається з одного приміщення котельні 2-1 загальною площею 5,70 кв. м. 1 що розташовані по вул. Кармелюка 161-А в м. Чернівці.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідачкою 24.02.2016 року зареєстровано право власності на згадані будівлі на підставі рішення суду від 19.01.2016 року.
Стверджує, що вивченням стану виконання замовниками обов'язку по сплаті пайових внесків на розвиток інфраструктури населених пунктів області встановлено, що відповідач до Чернівецької міської ради для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не зверталась, так само відповідачкою не подавались декларації про початок будівельних робіт та готовність закінченого об'єкту до експлуатації, крім того не укладено договір з Чернівецькою міською радою зі сплати внеску на пайову участь в розвитку інфраструктури міста .
Чернівецькою міською радою прийнято рішення від 24.12.2015 року №54, яким затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Чернівців (далі Положення), яке зазначає, що дія Положення поширюється на всіх замовників будівництва, незалежно від форми власності, які здійснюють будівництво на території м. Чернівці.
У відповідності до п. 1.5 Положення, пайова участь замовника у розвитку інфраструктури м. Чернівці полягає у перерахуванні ним до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію коштів до бюджету розвитку міста.
Також, згідно п. 2.1 Положення розмір пайової участі з урахуванням інших не заборонених законом відрахувань, встановлених міською радою, становить 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та /або споруд.
При цьому, п.2.2.1 встановлює, що якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами або за бажанням замовника будівництва, вона визначається на основі нормативів для одиниці створеної потужності у м.Чернівцях (показник опосередкованої вартості спорудження об'єктів житла для Чернівецької області (без урахування ПДВ), затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України станом на момент проведення розрахунку, але не пізніше дати здачі об'єкта будівництва в експлуатацію).
З урахуванням відсутності кошторисної вартості будівництва та невжиттям відповідачкою дій по здачі об'єкта в експлуатацію, Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради розраховано розмір пайової участі визначений на підставі п.2.2.1 Положення з урахуванням показника вартості спорудження об'єктів житла для Чернівецької області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яка становить 67891,73 грн.
Додає, що відповідач визнала право власності на самочинне будівництво ще 19.01.2016року та тривалий час не вживає заходів по реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, такі дії свідчать про спробу замовника уникнути виконання обов'язку по сплаті внеску з пайової участі до інфраструктури міста.
На підставі викладеного , посилаючись на нормативну базу , просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернівецької міської ради 67 891,73 грн. ( шістдесят сім тисяч вісімсот дев'яносто одну гривню сімдесят три копійки ) збитків у вигляді упущеної вигоди на р/р 31512921700002 у ГУДКСУ в Чернівецькій області , МФО 856135, код 37978173 вид платежу 24170000, пайова участь.
В судовому засіданні представник прокуратури ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити повністю.
Відповідачка у судове засідання не з»явилася. Надіслала суду заяву про розгляд справи без її участі . В даній заяві також вказала, що позовні вимоги визнає в повному обсязі .
Суд приймає до уваги визнання позову відповідачкою, оскільки це не суперечить Закону, а також правам та інтересам сторін та відповідає вимогам ч. 4 ст. 174 ЦПК України, яка передбачає, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В наслідок чого суд вважає, що можливо розглянути справу за відсутності відповідачки , оскільки у справі наявні достатні матеріали про їх права та взаємовідносини.
Дослідивши матеріали справи , суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень окрім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
Згідно ч.1, 2 п.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, тощо. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Судом встановлено, що згідно рішення Першотравневого районного суд м.Чернівці від 19.01.2016 року, за ОСОБА_1 костянтинівною визнано право власності на адміністративну будівлю літ «А» та будівлю котельні літ. «В» , що розташовані по вул. Кармелюка, 161-А в м. Чернівці. (а.с.11-15)
Згідно даного рішення , листом від листопада 2015 року управляння ДБК у Чернівецькій області відмовив ОСОБА_1 у прийнятті до експлуатації адміністративної будівлі у м. Чернівці по вул. Кармелюка, 161 -А, так як у неї відсутні відомості щодо реєстрації дозвільних документів на реконструкцію квартири.
Згідно з частиною 1, 2 статті 40 Закону № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон № 3038 VI), який був прийнятий 17 лютого 2011 року та набрав чинності 12 березня 2011 року, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною 4 цієї статті.
Частиною 3 статті 40 Закону № 3038-VІ, яка набрала чинності 01 січня 2013 року, встановлено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (частина 5 статті 40 Закону № 3038-VІ).
Відповідно до частини 6 Закону № 3038-VІ встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Тобто Законом № 3038-V передбачений обов'язок забудовника звернутися з заявою та укласти відповідний договір, форма і зміст якого затверджена рішенням виконкому.
На виконання положень статті 40 Закону № 3038-VІ рішенням Чернівецької міської ради від 24.12.2015 року № 54 затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Чернівці.
Згідно даного положення п. 1.4. Дія положення поширюється на всіх замовників , незалежно від форми власності.
Пайова участь замовника у розвитку інфраструктури м. Чернівців полягає у перерахуванні ним до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію коштів до бюджету розвитку міста.
Якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами або за бажанням замовника будівництва, вона визначається на основі нормативів для одиниці створеної потужності у м.Чернівці (показник опосередкованої вартості спорудження об'єктів житла для Чернівецької області (без урахування ПДВ), затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України станом на момент проведення розрахунку, але не пізніше дати здачі об'єкта будівництва в експлуатацію) - крім автозаправних станцій та комплексів, шиномонтажу, мийок, автостоянок, ринків та інших площинних споруд.
Відповідно до п. 2.2.2 Цього ж положення - якщо одиниця створеної потужності об'єкта, розрахована на підставі наданого замовником будівництва зведеного кошторисного розрахунку, менша за встановлені органом місцевого самоврядування нормативи для одиниці створеної потужності (опосередкована вартість спорудження житла у Чернівецькій області (без урахування ПДВ) відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України), такий кошторисний розрахунок повинен мати висновок ДП «Укрдержбудекспертизи».
За відсутності окремих кошторисних розрахунків розмір пайової участі визначається пропорційно загальній площі приміщень. У такому випадку враховується: загальна площа квартир, приміщень паркінгу та нежитлових приміщень (підсобного призначення); загальна площа вбудовано-прибудованих приміщень (приміщень комерційного призначення).
Однак, визначений Законом та Положенням обов'язок ОСОБА_1 не виконано та не уклала договір про пайову участь до прийняття згаданого об»єкта будівництва до експлуатації.
В разі незгоди із встановленим у пункті 2.13 розміром пайового внеску, замовник подає зведений кошторисний розрахунок з висновком комплексної державної експертизи.
Враховуючи те , що відповідачка не заперечувала проти визначеної розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Чернівці , що міститься у матеріалах справи а.с.28, суд приходить до висновку , що з відповідачки слід стягнути 67981,73 гривень .
Відповідно до положень статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому збитками є в тому числі доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Враховуючи всі обставинин справи , керуючись Законом України № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» , ст.ст.11, 22 ЦК України, ст.ст. 60,88, 212-215 ЦПК України ,
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернівецької міської ради 67 891,73 грн. ( шістдесят сім тисяч вісімсот дев'яносто одну гривню сімдесят три копійки ) збитків у вигляді упущеної вигоди на р/р 31512921700002 у ГУДКСУ в Чернівецькій області , МФО 856135, код 37978173. вид платежу 24170000, пайова участь.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Чернівецької області 1600 ( одна тисяча шістсот ) гривень судового збору.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Першотравневий районний суд м. Чернівці протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський