Постанова від 18.12.2017 по справі 518/329/17

Ширяївський районний суд Одеської області

18.12.2017 Справа №: 518/329/17

Провадженя № 3/518/193/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2017 року суддя Ширяївського районного суду Одеської області Палій С.А., при секретарі Чумаченко І.Л., за участю прокурора Тодорова В.О., розглянувши адміністративні матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, працюючої головою Ширяївської районної ради Ширяївського району Одеської області, фактично проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

31.03.2017 року до Ширяївського районного суду Одеської області надійшов протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за порушення ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З протоколу № 132 від 30.03.2017 року про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією у відношенні ОСОБА_1, вбачається, що ОСОБА_1, будучи головою Ширяєвської районної ради сьомого скликання, несвоєчасно подала за місцем роботи декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, що містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1, в судові засідання, які призначалися на 21.04.2017 року, 19.05.2017 року, 27.06.2017 року, 21.07.2017 року, 13.10.2017 року, 02.11.2017 року, 27.11.2017 року та 18.12.2017 року не з'являлася, причини неявки суду не повідомила, хоча належним чином повідомлялася про час та дату судового засідання. Судом неодноразово були винесені постанови про привід останньої, але вони так і не були виконанні по невідомим причинам.

Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 в судове засідання також не з'явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю та клопотання відповідно до якого просив суд на підстав ч. 3 ст. 38 та ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі № 518/329/17 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити без встановлення вини особи. Мотивуючи його тим, що по-перше на час розгляду справи закінчися строк накладення адміністративного стягнення, по-друге посилаючись на п. 2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» зазначив, що несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 сталося саме через перебої в роботі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, через що остання була об'єктивно позбавлена можливості завантажити вказану декларацію а тому вважає, що у діях ОСОБА_1, відсутній склад адміністративного правопорушення, наявність якого необхідна для кваліфікації дій за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме відсутні об'єктивні ознаки складу цього правопорушення (які передбачають несвоєчасне подання без поважних причин декларації) та суб'єктивна сторона правопорушення (яка передбачає наявність вини особи).

Прокурор Тодоров В.О. в судовому засіданні, просив суд притягнути ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та піддати її адміністративному стягненню, виходячи з матеріалів адміністративної справи та зібраних судом доказів.

Суд вважає, доцільним розглянути справу без участі ОСОБА_1, оскільки в судові засідання ОСОБА_1 не з'явилася, примусові приводи результатів не дали, а чинним КУпАП не передбачено розшук особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до постанови Ширяївського районного суду Одеської області від 18.12.2017 року строк розгляду адміністративної справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1, який було зупинено постановою Ширяївського районного суду Одеської області від 19.05.2017 року - відновлено.

Перевіривши матеріали справи заслухавши думку сторін, які з'явилися до судового засідання, суд дійшов висновку про таке.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до вимог абз. 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону у 2016 році службові особи, які на день початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище, зобов'язані подати щорічні декларації за минулий рік у порядку, встановленому цим Законом, протягом 60 календарних днів після початку роботи системи.

Згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 для щорічних декларацій за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року. Таким чином, для суб'єктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, останнім днем подання декларації за 2015 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 30 жовтня 2016 року.

Відповідно до рішення І сесії Ширяївської районної ради сьомого скликання «Про результати виборів та про визнання повноважень депутатів Ширяївської районної ради сьомого скликання» № 1 -VII від 16.11.2015 ОСОБА_1 наділено повноваженнями депутата районної ради, а згідно рішення №3-VII від 16.11.2015 «Про обрання голови Ширяєвської районної ради» ОСОБА_1 обрано головою районної ради та 16.11.2015 року прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування і відповідно попереджена про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про запобігання корупції», а отже з 16.11.2015 року відповідно до п. п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

У частині 1 статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зазначається, що посаду голови районної ради віднесено до посади категорії «3» органу місцевого самоврядування.

Тобто, посада голови Ширяївської районної ради відноситься до посади категорії «3» органів місцевого самоврядування.

Водночас, згідно з приміткою статті 50 Закону під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, розуміються також особи, посади яких належать до посад органів місцевого самоврядування категорії «3».

Судом також встановлено, що у період з 01 вересня 2016 року по 30 жовтня 2016 року обмежень доступу до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» не було. Отже, з початку роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме з 01.09.2016 було 60 календарних днів для заповнення декларацій, які ОСОБА_1 не використала.

Таким чином, на виконання зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 була зобов'язана подати електронну декларацію за 2015 рік у строк до 30.10.2016 року. Проте, в порушення вимог абз. 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону, подала електронну декларацію за 2015 рік, лише 01.11.2016 року, що також підтверджується матеріалами справи, а саме (а.с. 78-92) відповіддю національного агентства з питань запобігання корупції від 07.08.2017 року за № 93-05/27321/17.

Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації за 2015 рік судом не встановлено.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_1, будучи головою Ширяївської районної ради сьомого скликання, вчинила дії, які містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Таким чином, оцінюючи всі представлені суду докази по справі, суд вважає, що ОСОБА_1, будучи головою Ширяївської районної ради Одеської області, несвоєчасно подала без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування чим порушила вимоги, передбачені ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 36, 38, 172-6, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Постанова може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суддя: